Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Gördes’teki nikel madeninde kazan patladı, yine facianın kıyısından dönüldü | Özer Akdemir

Gördes’teki nikel madeninde kazan patladı, yine facianın kıyısından dönüldü | Özer Akdemir

Gördes yakınlarındaki Meta Nikel Maden işletmesinden yükselen yoğun duman ve buharın nedeni belli oldu. Gördes Çevre Komisyonu işletmenin ısı kazanının patladığını açıkladı.

Manisa‘nın Gördes ilçesi yakınlarındaki Meta Nikel Maden işletmesinden dün (9 Haziran 2022) akşam saatlerinde yükselen yoğun duman ve buhar çevrede korku yarattı. Bugün bu dumanın nedeni belli oldu. Gördes Çevre Komisyonu işletmenin ısı kazanının patladığını açıkladı.

ÇOBANLAR NEFES ALMAKTA ZORLANMIŞLAR

Gördes Çevre Komisyonu, yaptığı açıklamada dün akşam saatlerinde işletmenin bulunduğu Tavşanalanı mevkiinde oturan vatandaşlar arasında büyük bir endişe ve korkuya neden olan olayda işletmenin bacasından aniden simsiyah bir duman çıkmaya başladığı dile getirildi. Duman kitlesinin çok hızlı bir şekilde etrafa yayılmaya başladığının belirtildiği açıklamada şöyle denildi; “yörede çobanlık yapan vatandaşlar nefes almakta zorlanıp, ne olduklarını bilemedikleri bu durum karşısında hızla o çevreden ayrıldıklarını söylediler. Daha sonra yapılan araştırmalarda Isı kazanının patladığı öğrenildi. Olay anında çalışanların akşam yemeğinde olması, olası bir can kaybının olmaması büyük bir tesadüf eseri oldu. Böyle bir kazanın geçtiğimiz yıl içinde de olduğu etrafta yaşayanların anlatımından ve gönderdikleri fotoğraftan da anlaşılmaktadır.”

İşletmede çalışan işçilere geçmiş olsun denilen açıklamada nikel madeni yetkililerine ise bu kazaların ne zaman biteceği soruldu.


Evrensel

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top