Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Gölköy’de HES’e geçit yok: Açılan davada bilirkişi ‘Kamu yararı yok’ dedi

Gölköy’de HES’e geçit yok: Açılan davada bilirkişi ‘Kamu yararı yok’ dedi

Ordu ili Gölköy İlçesinde Kardelen HES için yapılmak istenen imar değişikliğine karşı İdare Mahkemesi’ne açılan davada Bilirkişi Heyeti raporu açıklandı. Rapora göre imar değişikliğinde ve HES yapımında kamu yararı olmadığı vurgusu öne çıktı.

Ordu’nun Gölköy ilçesinde Kardelen HES için yapılmak istenen imar değişikliğine karşı açılan davada bilirkişi raporu açıklandı. Raporda imar değişikliğinde ve HES yapımında kamu yararı olmadığı vurgusu öne çıktı.

Ordu Gölköy ilçesinde Gölköy, Çatak, Çetilli mahallerini kapsayan Kardelen HES için yapılmak istenen imar değişikliğine Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) ve ilgili mahalle halkı Ordu İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Açılan dava sonucu Ordu İdare Mahkemesi tarafından görevlendirilen Bilirkişi Heyeti yerinde incelemelerini yaparak görüşlerini mahkemeye rapor olarak sundular.

Rapor hakkında Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu adına yapılan açıklama şöyle: “Gölköy halkıyla birlikte Ordu İdare Mahkemesi’ne açtığımız Kardelen HES için yapılmak istenen imar değişikliği için mahkemenin atadığı Bilirkişi Heyeti raporunu hazırladı. Heyetle birlikte yerinde incelemeye bizler de katıldık. Halk kitlesel katılımla itirazlarını dile getirdiler. İddialarımız Bilirkişi Heyeti tarafından dinlendi. Hazırlanan rapor lehimize çıktı. Karar mahkemenin. Mahkemenin de Bilirkişi Heyeti’nin görüşünü dikkate alacak diye düşünüyoruz.”

BİLİRKİŞİ: KAMU YARARI YOK!

Açıklamada raporun içeriği hakkında da bilgi verildi. “10 madde halinde yazılmış olan raporun 10 maddesi de uygunsuzluğu vurgulamaktadır. Hem ÇED dosyasındaki eksiklikler, hem de yeterli inceleme ve açıklamaların olmadığı vurgulanmaktadır. Özellikle iletim tünellerinin planda yeterli gösterilmediği vurgulanmaktadır. Raporun sonuç bölümündeki vurgu bizim için yeterlidir. Rapor, “Gerekçeleriyle, dava konusu Kardelen Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali 1/5000 ölçekli İlave Nazım İmar Planı Değişikliği ile 171000 ölçekli İlave Nazım İmar Planı Değişikliğinin şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yarına uygun olmadığı görüş ve kanaatine varılmıştır. Karar yüce mahkemenizindir…” biçiminde sonuçlandırılmıştır. Artık karar mahkemede. Mahkemenin de halkın lehine sonuçlanacağını umuyoruz.”

Bilirkişi raporu sonrası mahkemenin duruşma günü vermesi bekleniyor.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top