Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Gezi’nin 10. yıl dönümü anıldı: Çok sayıda gözaltı var!

Gezi’nin 10. yıl dönümü anıldı: Çok sayıda gözaltı var!

Gezi Direnişi, 10. Yılında Taksim’de anıldı. Yapılan açıklamada, “Gezi Parkı’nı koruduğumuz için gurur duyuyoruz. 10 yıl geçmesine rağmen o günkü adaletsizlikler ve eşitsizlikler devam ediyor. Umudu büyüteceğiz, adaleti mutlaka bu topraklara getireceğiz” denildi. Ayrıca slogan atarak yürüyen gruba polis müdahale etti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gezi Direnişi’nin 10. yılında Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Taksim’de basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü Sera Kadıgil ile TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da katıldı.

“Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Hak, hukuk, adalet” sloganlarının atıldığı açıklamada, “Karanlık gidecek, Gezi kalacak” yazılı pankart açıldı.

İpek Sokak’taki Taksim Dayanışması’nın eyleminde Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okundu, kitle “Yaşıyor” diyerek karşılık verdi. Gezi Davası’nda tutuklanan isimlerin Bakırköy ve Silivri Cezaevlerinden yazdığı mesajlar, “Bu koşullarda onların mesajlarını okumak istemiyoruz ancak sözümüzü söyleyeceğiz” denilerek okunmadı.

“GURUR DUYUYORUZ”

Gezi’de hayatını kaybedenler için gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından açıklamayı; Taksim Dayanışması adına Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Taksim Dayanışması sekretaryası bileşeni Esin Köymen okudu. Yapolan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Gezi Parkı’nı koruduğumuz için gurur duyuyoruz. 10 yıl geçmesine rağmen o günkü adaletsizlikler ve eşitsizlikler devam ediyor. Umudu büyüteceğiz, adaleti mutlaka bu topraklara getireceğiz.

“Gurur duyuyoruz. Bu memleket aydınlığa kavuşsun diye gencecik yaşlarında hayatlarını kaybeden, bizden ayırdıkları Berkin’imizin, Ali İsmail’imizin, Ethem’imizin, Ahmet’imizin, Medeni’mizin ve Hasan Ferit’imizin anılarıyla gurur duyuyoruz.

Bütünüyle haksız, hukuksuz, delilsiz, mantıksız ve vicdansız tutum ve kararlarla 5.5 yıldır hapiste tutulan Osman Kavala ile tutuklulukları bir yılı aşan Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Çiğdem Hater, Can Atalay ve Mine Özerden’le gurur duyuyoruz.”

ÇOK SAYIDA GÖZALTI VAR

Gezi’nin 10’uncu yılında anma eylemleri için bariyerleri aşarak Taksim’de İstiklal Caddesi’nde Boyun Eğme pankartı asan ve ‘Boyun eğme, memlekete sahip çık sloganları atan Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyelerine polis müdahale etti. Polisin sert müdahalesinde eylemcilere yakın mesafeden biber gazı sıkıldı.

TKP’nin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda “10 yıl önce gerici AKP iktidarına karşı milyonların sokağa döküldüğü onurlu direnişimizin başladığı yerde bir aradayız. Boyun eğmeyenler kazanacak, biz kazanacağız! Tüm engellemelere baskıya rağmen sözümüzü haykırmaya devam ediyoruz. Bu karanlığı, umutsuzluğu yırtıp atacağız” ifadeleri kullanıldı. Çok sayıda TKP üyesinin gözaltına alındığını da duyuran Parti, “Hukuksuz gözaltılar derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

“KARANLIK GİDER, GEZİ KALIR”

TMMOB İzmir Şubesi, Gezi Parkı protestolarının 10’uncu yıl dönümünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “5 buçuk yıldır hapiste tutulan Osman Kavala ile Gezi’nin onurlu bakiyesini bizler adına taşıyan, tutuklulukları bir yılı aşan Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Çiğdem Mater, Can Atalay ve Mine Özerden ile gurur duyuyoruz. Bilsinler ki bizim pusulamız Gezi’dir. 10. yaşında da Gezi’yi hep genç kılan, bizi hep ayakta tutan, tüm hayallerimiz gerçek olana kadar dilimizden düşmeyecek olan sloganıyla anıyoruz gezi direnişini. Bu sloganla karşılıyoruz önümüzdeki dönemi. ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam, bu gurur hepimizin’ diyoruz… Diyoruz ki, ‘Karanlık gider, Gezi kalır’” denildi.

TMMOB ANKARA’DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Gezi Parkı protestolarının 10’uncu yılı nedeniyle açıklama yaptı. TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyit Ali Korkmaz, “Gezi’de kapısını araladığımız o coşkulu, heyecanlı, bir arada, umutlu, paylaşımcı, dirençli ‘bir başka dünya’ için mücadele etmeye devam ediyoruz. Bilsinler ki bizim pusulamız Gezi’dir. İnsanca, özgür, adil, refah içinde, demokratik bir yaşam talebimiz ve hak arayışımız hep sürecek. 10. yaşında da Gezi’yi hep genç kılan, bizi hep ayakta tutan, tüm hayallerimiz gerçek olana kadar dilimizden düşmeyecek olan sloganıyla anıyoruz.

VALİLİK’TEN GÖZALTI AÇIKLAMASI

Gözaltılara ilişkin yazılı bir açıklama yapan İstanbul Valiliği, “Gezi eylemlerinin yıl dönümü gerekçesiyle bugün saat 19.00 sıralarında, Beyoğlu İlçemizin İstiklal Caddesi ve ara sokaklarında 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na aykırı olarak, izinsiz toplu yürüyüş yapmak isteyen ve tüm uyarılara rağmen dağılmayan (59) şahıs gözaltına alınmıştır” bilgisini paylaştı. (Sözcü)

ANKARA’DA DA ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Ankara’da Gezi Parkı protestoları sırasında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük için demokratik kitle örgütleri tarafından anma düzenlenmek istendi. Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yerde basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis müdahale etti, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Ankara’da Gezi Parkı protestoları sırasında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük için bugün demokratik kitle örgütleri tarafından anma düzenlenmek istendi. Sarısülük’ün vurulduğu Güvenpark’ta toplanmak isteyen gruba polis izin vermedi. Güvenpark’a çıkan birçok sokağı kapatan polis, basın mensuplarının çekim yapmasını engelledi.

“OĞLUMUN KANINI YERDE KOYMAYACAĞIM”

Ethem Sarısülük’ün aile üyelerinin bulunduğu bir grup, Sarısülük’ün vurulduğu yerde açıklama yaptı. Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük, “Hepinize çok teşekkür ederiz. Ben vazgeçmeyeceğim. Oğlumun kanını yerde koymayacağım” dedi.

“BİZ BU DAVA BİTTİ DEMEDEN BU DAVA BİTMEYECEK”

Ethem Sarısülük’ün aile avukatı Kazım Bayraktar, şunları söyledi:

“Bu davanın başlangıcından itibaren katilin yargılandığı davayı birçok avukat arkadaşla takip ettik. Hepimiz gördük bizimin gözü önünda o katil geldi, silahını çekti, ateş etti, Ethem’i vurdu ve kaçtı.

Polis geri çekilme emri verdiği halde onu da dinlemeyerek yaptı. Polisi tutuksuz yargılamak istediler ama öyle bir güçle çıktık ki, ki duruşma sonra tutuklamak zorunda kaldılar. Dönemin Başbakanı Erdoğan, ‘Polisi yedirtmeyiz’ demesine rağmen…

Sokakta ve ayakta olduğumuz sürece davalarda da başka alanlarda da adım adım kazanabiliyoruz. Dava İnsan Hakları Mahkemesi’nden bekliyor. Biz bu dava bitti demeden bu dava bitmeyecek.”


Sözcü

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top