Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Gezi Direnişinin 11. yılında Taksim’de Gezi anması: Karanlık gider Gezi kalır!

Gezi Direnişinin 11. yılında Taksim’de Gezi anması: Karanlık gider Gezi kalır!

Taksim Dayanışmasının çağrısıyla çok sayıda yurttaş, Gezi Direnişi’nin 11. yılında TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi önünde bir araya geldi.

Gezi Direnişi‘nin 11. yılında Taksim Dayanışmasının çağrısıyla çok sayıda yurttaş TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi önünde bir araya geldi.

“Kimse dokunamaz bizim suçsuzluğumuza” pankartının asıldığı şube binasının önünde bir araya gelen kitle, Gezi’de hayatını kaybedenlerin ve Gezi davasında tutuklananların fotoğraflarını taşıdı. Katılımcılar “Gezi için adalet”, “Gezi ve 1 Mayıs tutsaklarına özgürlük”, “Karanlık gider gezi kalır” dövizleri taşıdı.

Direnişin 11. yıl dönümü dolayısıyla siyasi parti ve sendikalar yazılı açıklamalar yayınladı. Açıklamalarda Gezi’yi yaratan saldırı ve talanın sürdüğüne dikkat çekilerek mücadele çağrıları yapıldı.

KARANLIK GİDER, GEZİ KALIR!

Eylemde DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, DEM Partili milletvekilleri Perihan Koca, Çiçek Otlu, Kezban Konukçu, Cengiz Çiçek, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, EMEP Milletvekili İskender Bayhan, TİP Milletvekili Ahmet Şık, Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney, DEM Parti İstanbul İl Eş Başkanı Murat Kalmaz, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, Cumartesi Anneleri, çeşitli sendikaların yöneticileri ve Gezi eylemlerinde hayatını kaybedenlerin yakınları yer aldı.

“Karanlık gider gezi kalır” pankartının açıldığı eylemde “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Filistin’de düşene, dövüşene bin selam” sloganları atıldı. Gezi Direnişi’nde hayatını kaybedenlerin isimleri okunurken kitle “Burada” diye bağırdı. Gezi davasında verilen skandal kararlar sonrası tutuklananların isimleri okundu ve özgürlük istendi.

Kitle, Kobane davasında tutuklanan siyasetçileri ve 1 Mayıs sonrası yürütülen operasyonlarda gözlatına alınıp tutuklananları da unutmadı. Tüm tutuklular için özgürlük istendi.

“DİRENENLERİN BİRLİĞİNİ SİNDİREMEZSİNİZ”

Taksim Dayanışması, Gezi Direnişi’nin 11. yıl dönümünde gerçekleştirdiği basın açıklamasında adalet çağrısında bulundu. Şehir Plancıları Odası Başkanı Akif Burak Atlar tarafından okunan açıklamada, Gezi Direnişi’nin Türkiye’nin en demokratik, katılımcı ve barışçıl halk hareketi olduğu vurgulandı.

Gezi Parkı’nda başlayan direnişin ülkenin siyasal, toplumsal ve kültürel tarihinde derin ve renkli bir iz bıraktığını belirten Atlar, meydanları dolduran milyonların direnişinin kararlılığı ve umudu simgelediğini ifade etti. Gezi Direnişi’ni darbe veya terörle ilişkilendirmenin akılla ve hukukla izah edilemeyeceğini söyleyen Atlar, adalet mekanizmasının siyasi emellerin aracı haline getirilmesinin ülkeye büyük bir kötülük olduğunu belirtti.

HAKSIZ YARGILAMALAR

Açıklamada, Gezi davası, Kobane davası ve Barış Akademisyenleri davaları gibi yargı süreçlerinin adaletsiz olduğu vurgulandı. Atlar, Gezi Direnişi’ndeki toplumsal refleksi sindirme çabalarının kadın cinayetlerinden doğa katliamlarına, işçilerin haklarından eğitim ve sağlıkta piyasalaştırmaya kadar birçok soruna karşı tepkisizliği amaçladığını söyledi. Atlar, “Soma’dan Çorlu’ya, İkizdere’den Aladağ’a, Hopa’dan Boğaziçi’ne, İliçten Kobane’ye, Gezi’ye verilen adalet mücadelesini sindiremezsiniz.

Türklerden Kürtlere, gençlerden yaşlılara, kadınlardan Lgbti+ bireylere, öğrencilerden cumartesi annelerine, emekçilere demokrasi için, eşitlikler için, özgürlük için kol kola girip baskılara karşı direnenlerin birliğini sindiremezsiniz” diye konuştu.

İNTİKAMCI CEZALAR

Osman Kavala’nın 7 yıldır tutuklu olduğunu ve ağırlaştırılmış müebbet cezası aldığını, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater ve Mine Özerden’in ise 18’er yıllık hapis cezalarına çarptırıldığını hatırlatan Atlar, bu cezaların hukuksuz ve intikamcı olduğunu ifade etti. Tüm bu haksız yargılamaların karşısında sessiz kalanları eleştiren Atlar, arkadaşlarına yapılan uzun tutukluluğun siyasi, hukuki ve insani sorumluluğundan kimsenin vareste tutulamayacağını vurguladı.

TUTUKLULAR İÇİN ÇAĞRI

Atlar, hukuksuzluk ve haksızlık karşısında ses çıkarmanın önemine dikkat çekerek, tüm sendikalar, meslek örgütleri, dernekler, vakıflar ve siyasi partilere seslendi. Gezi davasında yaşanan haksızlığın sona ermesi için ses vermenin gerekliliğini belirten Atlar, hapiste tutulanların derhal serbest bırakılması talebinde bulundu.

“11 yıldır söylediklerimizi bugün de hatırlatıyoruz:  Gezi Direnişi’nin gerçekten görülmesi gereken bir davası, unutturmayacağı değerleri ve kayıpları var. Gezi Direnişi’nin Berkin’in, Hasan Ferit’in, Ali İsmail’in, Ahmet’in, Mehmet’in, Abdo Can’ın, Medeni’nin, Ethem’in katillerinden ve azmettiricilerinden sorulacak bir hesabı var” diye konuşan Atlar, Gezi Direnişi’nin sadece geçmiş değil, geleceğe dair de bir umut taşıdığını söyledi.

Atlar, eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi için direnişin süreceğini vurgularken “Karanlık gider, Gezi kalır!” sözleriyle açıklamayı sonlandırdı.


Evrensel

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top