Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Binler sokak hayvanları için toplandı: ‘Toplayamazsın, hapsedemezsin, öldüremezsin’

Binler sokak hayvanları için toplandı: ‘Toplayamazsın, hapsedemezsin, öldüremezsin’

Sokak hayvanlarının katledilmesinin önünü açan yeni yasa teklifine tepki gösteren binler Türkiye’nin  dört bir yanında protestolar gerçekleştirdi.

Hayvan hakkı savunucularının ve kitle örgütlerinin çağrısıyla bugün İstanbul ve İzmir başta olmak üzere sokak hayvanlarına ilişkin yasa tasarısına karşı yüzlerce yurttaş “Adalet Mitingi” çağrısıyla bir araya geldi. İstanbul’da Yenikapı miting alanında toplanan yurttaşlar “5199 kırmızı çizgimizdir”, “Toplayamazsın, hapsedemezsin, öldüremezsin”, “Sokağıma dokunma”, “Barınaklar ölüm kampıdır” yazılı dövizler taşıdı. Mitingde “İnsana, hayvana, yeryüzüne özgürlük”, “Toplayamazsın, hapsedemezsin, öldüremezsin”, “Hayvan cinayetleri politiktir” sloganları atıldı. Yenikapı’da yurttaşlar miting alanına hayvanların alınmadığını aktararak tepki gösterdi.

‘SOKAK HAYVANLARINI KORU, YASAYI GERİ ÇEK’

Yenikapı miting alanında yapılan açıklamada “Bizlerin yan yana gelemediğini düşünenlerin, hayvanları koruyamayacağımızı düşünenlere karşı çığlığımızla haydi harekete geç! Ortak bir amacımız var, sokaklarımızı mahallemizi birlikte paylaştığımız sokak hayvanları büyük bir tehdit altında. Meclise getirilmek istenen, köpekleri öne çıkararak öldürülmesini içeren bir yasa taslağı konuşuluyor. Artık görmelisiniz, hayvan savunucularını dışlayarak yaptığınız hiçbir girişim ne yasa oluyor ne de çözüm! Toplayamazsın, hapsedemezsin, öldüremezsin!” ifadeleri kullanıldı. İnsanların, köpeklerin toplanması ve öldürülmesini içeren bir yasayı reddedeceği ifade edilerek, “Bizler dünyayı tüm canlılarla paylaşan bireyleriz. Canlıların yaşam hakkını korumak insanlık görevidir” dendi.

İZMİR: KISIRLAŞTIR, AŞILAT, YERİNDE YAŞAT!

İzmir Yaşam Hakkı Savunucuları, sokak hayvanlarının katledilmesinin önünü açan yeni yasa teklifine karşı Gündoğdu Meydanı’nda bir miting düzenledi. Mitinge TMMOB, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası, Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi, Ege Kent Konseyleri Birliği ve pek çok hayvansever katıldı. Kitle Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na “Katliam yasasına hayır”, “Hükümet istifa”, “Kanlı yasaya hayır”, “Kısırlaştır, aşılat, yerinde yaşat”, “Hayvana işkence insanlık suçudur” sloganlarını atarak yürüdü.

“BU MÜCADELENİN İÇİNDE OLACAĞIZ”

Mitingde söz alan Çiğli Hayvan Hakları Meclisi Sözcüsü Av. Bilge Berk, “Gün sokak canlarımızın, dostlarımızın, tecritine, sürgününe, barınaklara yani ölüm kamplarına, nefrete, ötekileştirmeye hayır günüdür. Gün sokak canlarımız için vicdan, merhamet dileme günü değildir, gün onların haklarını arama günüdür.” dedi.

Berk, “Eğer bu yasa olur da düşündüğümüz gibi bütün çocuklar barınaklara kapatılıp 30 gün içerisinde sahiplendirme olmadığı zaman öldürülme olursa biz de varımızla yoğumuzla bu mücadelenin içinde olacağız.” dedi.

“HALK SAĞLIĞI BAHANE; KÖPEKLERİ YAŞAM ALANLARINDAN KOPARACAKLAR”

İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu adına konuşan Av. Rojda Kuruş ise, “Adeta bir soykırıma alan açacak yasa tasarısı basına yansıdığı ilk günden beri halktan tepkiler çığ gibi büyüdüğü için siyasi iktidar mensupları açıklamalarını tüm köpeklerin toplatılmayacağı sadece ormanlık alanlarda yaşayan, kuduz tehlikesi taşıyan ve saldırgan olanların toplatılacağı yönünde değiştirdiler.” dedi.

Kuruş, “Ancak biz biliyoruz ki adına uyutma diyerek yapacakları katliama meşruluk kazandırmaya çalıştıkları gibi saldırgan ve kuduz tehlikesi gibi kavramları kendilerine kalkan yaparak biz hak savunucularının sesini, isyanını kesmek istemekte, halk sağlığını bahane ederek köpekleri yaşam alanlarından, doğup büyüdükleri mahallelerden, dostlarından ve biricik hayatlarından koparmaya çalışmaktadırlar” dedi.

İzmir Yaşam Hakkı Savunucuları adına basın açıklamasını Pınar Alp Asil, tepki olarak bir kafes içerisinde okudu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, geçtiğimiz günlerde ‘Hiç kimse bizim merhametimizi sorgulamasın, ders vermeye kalkmasın. Sokakta yaşayan köpekleri barınaklardan toplayacağız, hayvanseverlerin hepsini sahiplenmesi halinde ‘sonraki adıma gerek kalmayacak’ sözlerini hatırlatan Asil, “Biz merhamet değil adalet istiyoruz. Türkiye’de yıllardır sokakta yaşayan hayvanları yaşatmak için elini taşın altına asla koymayan devletin ve yerel yönetimlerin yapmadıklarını zaten hayvan severler ve hayvan hakkı savunucuları kısıtlı imkanlarıyla yapmaya çalışıyor.” dedi.

Bu yasanın uygulanmasını bir güvenlik sorunu değil, yaşam hakkı meselesi olduğunu söyleyen Asil, “Devlet kimseyi öldürmeden ve hapsetmeden, sokakları güvenli hale getirmek zorundadır. Yapmanız gerekenlerin hiçbirini yapmayıp hayvanları hedef gösteremezsiniz.” dedi.

“TECRİT VE KATLİAM YASASI GERİ ÇEKİLENE KADAR SOKAKLARDA OLACAĞIZ”

Son olarak Asil, “Sokaktaki dostlarımızı öldürmeyi hedefleyen tecrit ve katliam tasarısı meclisten geri çekilene kadar sokaklarda olacağız. Etik, bilimsel ve yaşam hakkından taraf olan tek çözüm kısırlaştırmak, aşılamak, yerinde yaşatmak, üretim ve satışı yasaklamaktır. Sokakta yaşayan her canlıyı tek tek savunacağımızı ve dostlarımızı bu sistemin kanlı ellerine bırakmayacağımızı buradan bildiriyoruz. Sokakta yaşayan hayvanları uyutma adı altında katledecek ve barınak adı altındaki ölüm kamplarına hapsedecek bu yasa tasarısını aklınızdan bile geçirmeyin.” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

ANTEP: BİZ YAŞAMAK VE YAŞATMAK İSTİYORUZ

Antep’te yapılan açıklamada da Emek Partisi Milletvekili Sevda Karaca konuştu. Bu konunun bir kutuplaştırma aracı olarak kullanıldığını vurgulayan Karaca, “Diyorlar ki: ‘Zengin hayvanseverlerle yoksul halk çocukları arasında bir savaş bu.’ Bakın şuraya, bir tane zengin görüyor musunuz? Burası Gaziantep halkının ‘Biz yaşamak ve yaşatmak istiyoruz’ çığlığının yükseldiği meydandır. Bugün en sahip çıkılması gerekenlere yönelen bu şiddet yarın dalga dalga hepimize ulaşacak. O yasayı geçiremeyeceksiniz” diye konuştu.

DENİZLİ: ÖLDÜRME YAŞAT!

Denizli’de Candoğan Parkında bir araya gelen hayvan dostları, sokak hayvanlarının uyutulması ile ilgili tasarıyı protesto etti. Basın açıklamasına çok sayıda sendika, dernek ve siyasi parti temsilcisi destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan Nazlı Hasret Yılmaz, “2021 yılı yasa değişikliği sürecinde Hayvanları Koruma Kanununun 6. Maddesinden vazgeçilerek bu teklif ile sokakta yaşayan köpeklerin tamamının ‘uyutma’ adı altında ‘öldürülmesi’ planlanmaktadır. Uyutma kelimesi yatağa yatırıp da uyutmak anlamında değildir. Öldürmek kelimesini masumlaştırmak için böyle söyleniyor. Ötenazi yani uyutma dedikleri bilimin verilerine göre iyileştirme olanağı olmayan, dayanılmaz acılar içerisinde olan hastaların rızası ile uygulanan bir yöntemdir. Sizlerin yaptığı kanlı-canlı, mutlu-mesut bir canlıyı öldürmektir. Bu vicdana aykırıdır” ifadelerini kullandı.

Ülkede yaşanan hayvan katliamlarından örnekler hatırlatan Yılmaz, “1 yılda insani ve vicdani olarak çözebileceğimiz kontrolsüz üretimi durdurabilecekken uyutma adı altında öldürmeyi yani katliamı asla kabul etmiyoruz! Yaşam hakkı her canlıya eşittir eşit olmalıdır” dedi. 

ESKİŞEHİR: ÖLDÜREMEZSİN, BURADAYIZ!

Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu ve hayvan koruma dernekleri bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Yasada öngörülen değişiklik “Sokak köpeklerinin, toplanması ve 1 ay süreyle barınaklarda tutularak, sahiplenilmesi beklendikten sonra uyutulması” yönünde. Gündeme gelen değişiklikle birlikte basın açıklaması kararı alan Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu kentteki tüm hayvansever kesimlerin de katılımıyla açıklamayı gerçekleştirdi. Yediler Parkı’nda bir araya gelen kitle adına söz alan Nurettin Aldemir, “Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi. Yeni düzenlemeye göre sokak köpekleri belediyeler tarafından toplanacak, bir ay süre içinde sahiplenilmesi beklenecek, sahiplenilmeyenler ise uyutulacak; daha açık bir ifadeyle öldürülecek” dedi.

Bu yasa değişikliğinin bir çözüm değil, katliam olduğunu vurgulayan Aldemir, AKP iktidarı ve yerel yönetimleri bu katliamı durdurmaya ve tüm canlılara saygılı bir geleceği inşa etmeye çağırdı. Emek ve Demokrasi Platformunun bileşenleri adına da sürecin takipçisi olacaklarını bildirdi: Bu tutumu reddediyoruz! Bizler bir taraftan sokaklarımızın güvenli olmasını isterken; aynı zamanda sokak hayvanlarının hayvan haklarına uygun olarak yaşamlarını sürdürebilmeleri için yasa değişikliği sürecinin takipçisi olmaya devam edeceğiz!”

Açıklamada Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Pınar Cengiz ve Hayvan Hakları Derneği Başkanı Gülçin Yapıcı da söz aldı. Alanda bulunan hayvanseverler de ‘Toplayamazsın, hapsedemezsin, öldüremezsin buradayız!, Susma haykır uyutmaya hayır!, İnsalığa, hayvanlara, yeryüzüne özgürlük!’ sloganlarıyla destek verdi

MUĞLA/DATÇA: ÖLÜMÜN YASASI OLMAZ

Şezlongsuz Datça İnisiyatifi, Datça Berkin Elvan Anıtı’nda yaptığı basın açıklaması ile sokak hayvanlarının öldürülmesine ilişkin yasa tasarısını protesto etti. İnisiyatif adına basın açıklamasını okuyan Ümit Kırcalı, 5199 numaralı Hayvanları Koruma Kanunu‘nun eksiklerine rağmen açıkça hayvanların yaşam hakkını güvence altına aldığını ve sokak hayvanlarının korunması için tedbirleri ortaya koyduğunu belirterek, 20 yıldır iktidarın bu konudaki hiçbir sorumluluğunu yerine getirmediğini söyledi. “Yeni nefret özneleri oluşturarak, barış içinde, doğayla uyumlu yaşama imkanlarımızı ortadan kaldırmaya çalıştığınızı biliyoruz” diyerek iktidara seslenen Kırcalı, yıllardır alınmayan sorumlulukların sonucunda, oluşturulan bilimsel olmayan yapay gündemlerle, can dostlarının katledilmesine asla izin vermeyeceklerini vurguladı.“

Bugün sokak hayvanları popülasyonunda artış sorunu varsa, bunun öncelikle yöneticilerin suçu” olduğunu belirten Kırcalı, “Önce hesap verin. Yasayı uygulamadaki tüm ihlal, ihmal ve sorumsuzluklarınızı örtmek için hayvanları ve hayvan hakları savunucularını hedef almanıza izin vermeyeceğiz. 20 yıldır yapmanız gerekenlerin hiçbirini yapmayıp hayvanları hedef gösteremezsiniz. Her konuda yaratmaya çalıştığınız kutuplaştırma siyasetine teslim olmayacağız. Çünkü müşterek tarihi ve kültürel değerlerimiz, sokak hayvanlarıyla bir arada yaşama üzerine kuruludur. Bu sesi iyi duyun. Siz ısrar ettikçe, biz de dostlarımız, birlikte yaşam umudumuz için direnmeye devam edeceğiz. Talebimiz açık. Etik, bilimsel ve yaşam hakkından taraf olunacak tek yol var: Kısırlaştırmak, aşılatmak, üretim ve satışı yasaklamak ve yerinde yaşatmak. Bunun dışında hiçbir yol ve yöntemi kabul etmeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz. Ölümün yasası olmaz. Yaşatmak için direneceğiz” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Basın açıklamasına katılan temizlik emekçileri de uyutulmayı doğru bulmadıklarını, her gün işleri gereği sokaklarda hayvanlarla karşılaştıklarını söylediler. Belediyelerin bu işi daha düzgün yapmaları, kaynakları doğru kullanmaları, mamaları verdikleri kişileri kontrol etmeleri gerektiğini söyleyen işçilerden biri, “Benim çocuğumu ısırsın istemem ama uyutmayı da vicdanen doğru bulmuyorum” dedi. (Evrensel)

SİVAS: KATLİAM ÇÖZÜM DEĞİL

Sivas’ta Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Bir Can Bir Nefes Derneği, hayvanseverler ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan yaklaşık 100 kişilik grup, Cumhuriyet Meydanı’nda sokak köpeklerinin kısırlaştırılması için basın açıklaması yaptı. Hayvanseverler ayrıca ellerinde “Sokaktaki dostuma dokunma”, “Önce bizleri öldürmeniz gerekir”, “Katliam çözüm değil” yazılı dövizler taşıdı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu İl Temsilcisi Nurten Tezer, “Milyonlarca hayvanın olmayan bakımevlerine toplanacağı, 1 ay içinde sahiplenilmeyen hayvanların öldürüleceği gibi törelerimize, inançlarımıza, bilime, uluslararası sözleşmelere ve insani erdemlere ters bir girişimin açıklamaları yapılıyor, buna tepkiler çığ gibi büyüyor. 14 bin yıldan beri bizimle yaşayan can dostlarımızla ilgili olarak bilimsel çözüm önerilerini görmezden gelerek, hayvan hakları savunucularından veteriner hekimlerimize, hukukçulara, bilim insanlarına, yaşlı-genç tüm insanlarımıza ağır bir travma yaşatacak katliam girişimini gündeme getirmek bile bir insanlık suçudur” dedi. (DHA)


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top