Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > “Gezi direnişçileri camileri yaktılar” iddiasını Diyanet de yalanladı: Öyle bir belge ve rapor yok

“Gezi direnişçileri camileri yaktılar” iddiasını Diyanet de yalanladı: Öyle bir belge ve rapor yok

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi Parkı eylemcilerini hedef alarak öne sürdüğü ‘camileri yaktılar’ iddiasını Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi‘ne (CİMER) soran CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, söz konusu iddianın Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yalanlandığını açıkladı.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, 4 Haziran 2022’de Ankara Kızılcahamam’da partisinin değerlendirme toplantısında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi eylemcileriyle ilgili “Camileri yaktılar” TBMM gündemine taşıdı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SORUYU DİYANET’E SEVK ETMİŞ

6 Haziran 2022’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Bayır, aynı gün Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) de başvurarak “Gezi Olayları’nda yakılan camiler hangi ilimizde veya illerimizdedir? Yakılan camilerimizin isimlerini ve bağlı bulundukları il veya illeri açıklamasını arz ederim” sorularını sordu.

Bayır’ın TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesi yanıtsız kalırken, CİMER’den ise 26 Temmuz Salı günü yanıt geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından, CİMER üzerinden verilen yanıtta, “Bahse konu olaylarla ilgili illerden gelen herhangi bir belge ve rapor bulunmamakta olup, konu hakkında İstanbul Valiliği, il müftülüğünden de gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz” denildi.

Tacettin Bayır CİMER’in, verdiği yanıtla Erdoğan’ı yalanladığını belirtti. CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, söz konusu iddianın Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yalanlandığını açıkladı.

YALAN SÖYLENDİĞİNİ KENDİLERİ TESCİL EDİYOR

Bayır, kendisine gelen yanıtta “Bahse konu olaylarla ilgili illerden gelen herhangi bir belge ve rapor bulunmamakta olup, konu hakkında İstanbul Valiliği’nden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz” bilgisinin verildiğini söyledi. Bayır, açıklamasında “Cumhurbaşkanına bağlı bir kurum, cumhurbaşkanının söylediği ‘Camiler yakıldı, yıkıldı’ ifadesini yalanlıyor. Sayın cumhurbaşkanımızın yalan söylediğini kendileri tescil ediyorlar” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, söz konusu iftiranın Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yalanlandığını açıklarken şunları ifade etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam toplantısında Gezi olaylarını kastederek ‘Camilerimiz yıkıldı, yakıldı’ gibi ifadeler kullanmıştı. Bunun üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sorularımı yönelttim. ‘Sayın Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği yakılan camilerin sayısı kaçtır? Hangi ilimizdedir, nerededir? diye sordum. CİMER’den ilginç bir cevap aldık. CİMER, ‘İlgili başvurunuz incelenmiştir. Öncelikle konuya göstermiş olduğunuz hassasiyetten dolayı teşekkür ederiz. Bahse konu olaylarla ilgili illerden gelen herhangi bir belge ve rapor bulunmamakta olup, konu hakkında İstanbul Valiliği İl Müftülüğü’nden de gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz’ yanıtı geldi.

YALAN SÖYLEMEKTEN ÇEKİNMİYORLAR

Bu bana göre şu anlama geliyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nı CİMER yalanlıyor. Cumhurbaşkanına bağlı bir kurum, cumhurbaşkanının söylediği ‘Camiler yakıldı, yıkıldı’ ifadesini yalanlıyor. Kurum birim adı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndan verilen bilgi. Sözün kısası yalancı söylendiğini, iftira olduğunu kendileri tescil ediyorlar. Yani toplumun en hassas olduğu din üzerinden iftira atmaktan, yalan söylemekten çekinmeyen birisi var. Gerçek şu ki Gezi Olayları sırasında ne camilerimiz yakılmış ne camilerde alkol alınmıştır ne de Kabataş’ta başörtülü kardeşlerimize karşı bir saldırı yapılmıştır. Gezi Olayları’nın iktidarda yaratmış olduğu travma haksız olduklarını kabul etmeyerek ters bir tutum ve davranış göstermelerine, bunu da din üzerinden yapmalarına neden olmuştur.”

İSTANBUL İTFAİYESİ DE YALANLAMIŞTI

Liberal Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Kulaksız’ın “Gezi eylemleri sırasında cami yakıldı mı” sorusuna sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İtfaiye Dairesi Başkanlığı da cevap vermişti. İstanbul itfaiyesi protestolar sırasında yanan cami ihbarı olmadığını bildirerek Erdoğan’ı yalanlamıştı.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, söz konusu iddiaya yönelik verilen cevaba ilişkin belgeleri de basınla paylaştı.


ANKA

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top