Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Gezi milyonların isyanıdır, hepimiz oradaydık!

Gezi milyonların isyanıdır, hepimiz oradaydık!

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasında, Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku’ya verilen cezaları onadı. Mücella Yapıcı, Yiğit Ali Ekmekçi ve Hakan Altınay’ın mahkumiyet kararlarını bozdu. Tutuklu bulunan Yapıcı ve Altınay için adli kontrolle tahliye kararı verildi. Karara yönelik hem ülke genelinde hem de uluslarası kamuoyunda pek çok tepki de anında yükselmeye başladı. 

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis ile Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) milletvekili seçilen Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku’ya verilen 18’er yıl hapis cezalarını onadı. Daire, mahkumiyet hükümlerini bozduğu sanıklar Yapıcı ile Altınay’ın adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyesini kararlaştırdı.

Karara yönelik hem ülke genelinde hem de uluslarası kamuoyunda pek çok tepki de anında yükselmeye başladı. Konuyla ilgili bir tepki de Ekoloji Birliği’nde geldi. Ekoloji Birliği ve İklim Adaleti Koalisyonu ortak bir basın açıklaması yaparak kararı kınarken, Gezi Davası sanıkları ile Gezi olaylarına da sahip çıktı. Ekoloji Birliği Ve İklim Adaleti Koalisyonu’nun açıkladığı ortak basın bildirisinde Gezi olayları, diktatörlüğe karşı milyonların isyanıdır” sözleri ile vurgulama yapılırken, siyasi iktidarın uyguladığı baskı rejimi sonucu olan kararın, ülkede demokrasi, hukuk ve adaletin iktidar eliyle nasıl yok edildiğin bir başka gösterdesi oldğu ileri sürüldü. Yapılan ortak açıklama şöyle:

GEZİ MİLYONLARIN İSYANIDIR, HEPİMİZ ORADAYDIK!

Milyonların katıldığı Gezi Direnişi’nin bedeli ne yazık ki Osman Kavala’ya, Can Atalay’a, Çiğdem Mater’e, Tayfun Kahraman’a ve Mine Özerden’e kesildi. Yargıtay, siyasi baskının etkisi ile cezaları onadı. Sevgili Mücella Yapıcı ve Hakan Altınay serbest bırakıldı. Mücella Yapıcı çıkarken “Hiç birimizin suçu yoktu. Bu nasıl bir adalet anlayabilmiş değilim. Ben orada canlarımı bıraktım çıkıyorum” diyerek adaletsiz karara tepkisini gösterdi.

Gezi, iktidarın neoliberalizm, özelleştirme süreçleri ile 22 yıldır işlediği doğa suçlarına, yaptığı eko kırıma, insan ve diğer canlıların haklarının ihlaline, emeğin gaspına, kadın cinayetlerine, nefret cinayetlerine, ayrımcılığa karşı verilen toplumsal tepkidir. İktidar, bundan korktuğu için halkın temsilcilerini yine bir seçim öncesi rehin tutuyor. Topluma korku salıyor.

GEZİ; yedisinden yetmişine, takım taraftarlarından solcusuna, kadınlar ve LGBTİ+’lardan Kürt, Türk, alevi,sünni, ulusalcı, antikapitalist Müslüman ve sosyalistine toplumun çok çeşitli kesimlerini bir araya getirmiş yüz akı bir direniştir. Onurumuzdur. Jop, biber gazı, tazyikli suyu, plastik ve gerçek mermiler kar etmemiş, alanlar günlerce dolmuş ve taşmıştır. Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Ahmet Atakan, Berkin Elvan, Burak Can Karamanoğlu, Mehmet İstif ve Elif Çermik kardeşlerimiz öldürülmüş, binlerce canımız yaralanmış ve sakat kalmıştır.

Gezi Bostanı’ndan Gezi Kitaplığı ve Gezi Bakkalı’na müthiş bir dayanışma yaşanmıştır. İktidar bu denli kapsayıcı bir direnişten, dayanışmacı yaşam modeli deneyiminden korkmuş, Gezi’yi bastırmak için tüm gücünü seferber etmiş, Gezi’ye katılanları “çapulcu, marjinal” gibi ithamlarla kriminalize etmeye çalışmış ve arkasından da Gezi Davalarını açmıştır.

Gezi tutsaklarımız suçlu değildir! Biz suçlunun kim olduğunu biliyoruz. Peşini bırakmayacağız!

Yargıtay’ın siyasi saiklerle verdiği meşru olmayan bu kararını tanımıyor, kabul etmiyor, reddediyoruz. Bu kararla tüm Gezi Direnişçilerine, halka göz dağı verilmek istendiğini biliyoruz.

Bir kez daha sesleniyoruz:
Hepimiz Gezi’deydik. Bizler milyonlardık. Baskılarınız, zulümleriniz, cezalarınız bizi yıldıramayacak. Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz. Eşit, özgür, insanca bir yaşamı omuz omuza birlikte kurma mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.
Bu siyasi zorbalıktan derhal vazgeçin ve arkadaşlarımızı bir an bile gecikmeksizin serbest bırakın!

Can Atalay’ın sözleri hala kulaklarımızda:
”Şunu bilin; zulme boyun eğmeyeceğiz! Şunu bilin; Zulme karşı direneceğiz! Şunu bilin; hiçbir hukuka aykırı işlemi kabul etmeyeceğiz! Elle gelen düğün bayram, Halep ordaysa Arşın burada!”

Biz de sözümüzü söyleyelim: Zalimliğinize karşı gülmeye devam edeceğiz çünkü gülmek DEVRİMCİ bir eylemdir!

HEPİMİZ GEZİ’DEYDİK!
GEZİ ONURUMUZDUR!

EKOLOJİ BİRLİĞİ ve İKLİM ADALETİ KOALİSYONU


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top