Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Gezi Davası tutuklularından ortak açıklama: Konu bizler değiliz, ya kin ve kibir kazanacak ya kardeşlik

Gezi Davası tutuklularından ortak açıklama: Konu bizler değiliz, ya kin ve kibir kazanacak ya kardeşlik

Gezi Davası’nda aldıkları cezalar nedeniyle cezaevinde bulunan isimler, ortak bir açıklama yayınladı. Anneler Günü’nün de kutlandığı açıklamada, “Konu bizler değiliz! Asıl mesele güzel ülkemizde insanlık, vicdan, adalet ve hukuktan en asgari düzeyde dahi bahsedip bahsedilmeyeceği. Ya kin ve kibir baskın olacak ya da kardeşlik, eşitlik, özgürlük ve demokrasi kazanacak” mesajı verildi.

Gezi Davası‘nın karar duruşmasında, Osman Kavala müebbet hapis cezası alırken Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi 18’er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.  Gezi Davası‘ndan tutuklu bulunan Can Atalay, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Mücella Yapıcı, Osman Kavala ve Tayfun Kahraman, ortak mesajlarını içeren bir açıklama yaptı.

ANNELER GÜNÜNÜ KUTLADILAR

Başta polis şiddetiyle evlatlarını yitiren Gezi Anneleri olmak üzere tüm annelerin “Anneler Günü”nü kutlayan Gezi davası tutukluları, “Konu bizler değiliz! Asıl mesele güzel ülkemizde insanlık, vicdan, adalet ve hukuktan en asgari düzeyde dahi bahsedip bahsedilmeyeceğidir” dedi. 

Gezi Davası’nda aldıkları hapis cezaları nedeniyle tutuklu bulunan Osman Kavala, Can Atalay, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Mücella Yapıcı ve Tayfun Kahraman’ın ortak mesajlarını içeren bir açıklama metni şöyle:

KONU BİZLER DEĞİLİZ, YA KİN VE KİBİR BASKIN GELECEK YA KARDEŞLİK KAZANACAK

“25 Nisandan beri seslerini seslerimize katan; adaletsizliğe, kuyruklu yalanlara, hukuk tanımazlığa itiraz eden milyonlarca insanımız umudumuza umut, gücümüze güç kattı.

Başta amansız polis şiddetiyle evlatlarını yitiren Gezi Anneleri olmak üzere tüm annelerin ve canımız annelerimizin Anneler Günü’nü canı gönülden kutlarız…

Önceki dönem cumhurbaşkanlarından, kendi elleriyle poster yapan gençlere; siyasal parti genel başkanlarından, sosyal medyada itirazlarını dillendirenlere; konuyu gündemde tutan basın emekçilerinden, meslek odaları ve demokratik kitle örgütlerine; aydın, sanatçı ve yazarlardan konuya kulak kabartan tüm insanlara selam ve teşekkür ederiz.

Konu bizler değiliz! Asıl mesele güzel ülkemizde insanlık, vicdan, adalet ve hukuktan en asgari düzeyde dahi bahsedip bahsedilmeyeceğidir.

Ya kin ve kibir baskın olacak ya da kardeşlik, eşitlik, özgürlük ve demokrasi kazanacak.

Biz adaleti, kardeşliği, vicdanı, özgürlüğü ve tabii ki Gezi’yi savunacağız.

‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir orman gibi kardeşçesine,

Bu hasret bizim…’”


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top