Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Brezilya Amazonları’nda rekor seviyelerde ormansızlaşma görüldü!

Brezilya Amazonları’nda rekor seviyelerde ormansızlaşma görüldü!

Brezilya Amazonları’nda bu yıl şu ana kadar üç farklı ayda ormansızlaşma rekoru kırıldı.”Bu ormanları mahvolunca özleyeceğimizi söylemek, ciğerlerimizi mahvolunca özleyeceğimizi söylemek gibi.”

Brezilya hükümetinin endişe verici yeni verilerine göre Amazon‘daki ormansızlaşma geçen ay aniden rekor seviyelere yükseldi. Yok edilen orman miktarının geçen yıl nisana göre neredeyse iki kat arttığı görüldü.

Çevre kampanyacıları, dünyanın en büyük tropikal yağmur ormanlarının büyük kısmına ev sahipliği yapan ülkede ormansızlaşmanın “kurumsallaştığını” iddia ederken rekor seviyeler için Brezilya devlet başkanını işaret etti.

2015/2016’dan bu yana aylık ölçümleri raporlayan Brezilya’nın ulusal uzay araştırma ajansı INPE‘nin verilerine göre Brezilya’daki Amazon’un ormansızlaşması, son günü haricinde nisan ayı içerisinde toplam 1012,5 kilometrekareye ulaştı.

Tıklayınız: Amazonlar’da Ormansızlaşma Son 15 Yılın En Yüksek Seviyesinde

30 Nisan’a ilişkin veriler ise gelecek hafta açıklanacak. Fakat nisan ayının rakamları şimdiden ormansızlaşmanın kaydedilen en yüksek seviyede olduğunu gösteriyor. En yüksek seviye, rekorun bu yıl ocak ve şubatta da kırılmasının ardından geldi.

Brezilya Amazonları’nda bu yıl şu ana kadar üç farklı ayda ormansızlaşma rekoru kırıldı (AFP)

Climate Observatory’den Suely Araujo, “Nisan rakamları çok korkutucu. Yağmurlar nedeniyle bu geleneksel olarak ormansızlaşmanın daha az olduğu bir ay” dedi.

Aynı Brezilyalı çevre savunma grubunun başkanı Marcio Astrini ise şöyle dedi: “Bu rekora neden olanın bir adı ve soyadı var: Jair Messias Bolsonaro.

Amazon’daki ormansızlaşma, sağcı başkanın üç yıl önce göreve gelip çevre korunmasını zayıflatmasıyla ivme kazandı.

Bolsonaro, önemli bir karbon yutağı ve gezegenin en zengin biyolojik çeşitlilik alanlarından biri olan yağmur ormanlarında daha fazla çiftçilik ve madenciliğin yoksulluğu azaltmaya yardımcı olacağını savunuyor.

Tıklayınız: Brezilya’da Tartışmalı Yasa Tasarısı: Balta Girmemiş Amazon Ormanları Madenciliğe Açılıyor

Ancak Amazon, gezegenin en zengin biyolojik çeşitlilik alanlarından biri olmasının yanı sıra iklim kriziyle mücadelenin anahtarı kabul edilen muazzam bir karbon yutağı da.

Özellikle de balta girmemiş ormanlardaki ağaçlar, gezegeni ısıtan karbondioksitin atmosferden uzaklaştırılmasında önemli bir rol oynamakta.

Brezilya’nın Rondonia eyaletinde, Amazon yağmur ormanlarının ormansızlaşmış alanının havadan görünümü (AFP)​​​​​​​

University College London’da iklim tehlikeleri profesörü Bill McGuire, Brezilya Amazonları’nın geçen ayki ormansızlaşma seviyesinin “dehşet verici bir haber” olduğunu söyledi. McGuire attığı tweette, “Bu ormanları mahvolunca özleyeceğimizi söylemek, ciğerlerimizi mahvolunca özleyeceğimizi söylemek gibi” dedi.

Amazon Çevre Araştırma Enstitüsü (IPAM) bilim direktörü Ane Alencar, ortadan kaldırılan yağmur ormanı miktarının “absürt” olduğunu söyledi. Alencar, “Rekor üzerine rekor kırılmasına bakılırsa, ülkede ormanların yok edilmesi normal bir şey olarak kurumsallaştı” dedi.

Tıklayınız: Yeryüzünün Nefesi: Amazon Yağmur Ormanları

Araştırmacılar, Amazon Yağmur Ormanları’nın aşırı iklim olaylarından geri dönebilme yetisini yitirdiğini de tespit ederken bu, Amazon’un “kritik noktaya” hızla yaklaştığı endişelerini artırıyor.

Bilim insanları, bu noktanın ağaçların toplu yok oluşunu tetiklemesiyle ormanın bir savanaya dönüşmesinden korkuyor.


Independent

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top