Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Gelibolu Yarımadası’nda Orman Yangını: 300 Hektarlık Bir Alan Kaybedildi!

Gelibolu Yarımadası’nda Orman Yangını: 300 Hektarlık Bir Alan Kaybedildi!

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine bağlı Ilgardere’de orman yangını çıktı. Bölgeye çok sayıda arazöz, 2 uçak ve 20 helikopter sevk edildi. Yangının tarihi alanlara yaklaştığı öğrenilirken, Çanakkale Boğazı kapatıldı. Alevler sebebiyle Yalova, Kumköy ve Bigalı köyü tahliye edilirken yangın tarım arazilerine de sıçradı.

Çanakkale‘nin Gelibolu ilçesine bağlı Ilgardere bölgesine orman yangını çıktı. Tarihi yarımada içindeki Ilgardere mevkiinde dün (6 Temmuz) 15.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı çıkan yangın şiddetli rüzgarın tesiriyle kısa sürede büyüdü.

BOĞAZ TRAFİĞE KAPATILDI

Çanakkale İskele Meydanı başta olmak üzere birçok noktadan görülen yangın nedeniyle dumanla kaplanan Çanakkale Boğazı çift yönlü trafiğe kapatıldı.

Ekipler yangının söndürülmesi için havadan ve karadan müdahale ederken, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dün saat 19:30’da yaptığı açıklamada “Şu ana kadar 300 hektara yakın bir alanı kaybetmişiz gibi görünüyor” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangına 2 amfibik uçak, 20 helikopter, 107 arazöz, 7 dozer 400 personelle müdahale edildiğini açıkladı. Helikopter filosunun büyük kısmının bölgeye gönderildiğini kaydeden Pakdemirli gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

ALEVLERE TESLİM

Muğla’dan gelen yangın söndürme uçaklarının 15 ton su kapasiteli olduğu, helikopterlerin ise 2,5 ton su kapasiteli olduğu öğrenildi. Şiddetli poyrazın ekiplerin işini güçleştirdiği, çam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanın alevlere teslim olduğu bildirildi.

Tehdit sebebiyle yaklaşık 300 nüfuslu Yalova köyü ile Kumköy ve Bigalı köyü tedbir amaçlı tahliye edildi. Yangın köyün yakınlarındaki ayçiçeği tarlasına da sıçrarken, tarım alanlarında da zarar olduğu öğrenildi.

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Çanakkale yangınına müdahale eden uçak sayısını 2 olarak açıklamıştı. Ancak sonradan sayıyı bir olarak duyurdu. İzmir’den bölgeye hareket eden uçaklardan birinde teknik bir sorun yaşandığı tahmin ediliyor.

OGM, yangın söndürme uçağında yaşanan soruna ilişkin henüz resmi bir açıklama yapmadı. Son bilgilere göre, Gelibolu’da devam eden yangına; 118 arazöz, 20 helikopter, 1 amfibik uçak, 2 yönetim helikopteri ,12 dozer, 500’u aşkın personel müdahale ediyor.

Çanakkale Belediyesi itfaiye ekipleri de yangın söndürme çalışmalarına karadan destek veriyor. Öte yandan rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayılan orman yangınında yaralıların da olduğu öğrenildi.

“300 HEKTARA YAKIN BİR ALANI KAYBETTİK”

Yangın sonrası Çanakkale’ye hareket eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İlk incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar 300 hektara yakın bir alanı kaybetmiş görünüyoruz. Bu biraz daha artabilir. Önümüzde 1 saat 15 dakikamız daha var. Arkadaşlarımızla birlikte bunu değerlendiriyoruz. Akşam için de belirli hazırlıklarımız var. İHA’lardan bilgi akışları devam ediyor. Gece şartları mutlaka aleyhimize işleyecek ama çalışmaları sürdüreceğiz” dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top