Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Fatsa’da siyanür tehlikesi büyüyor!

Fatsa’da siyanür tehlikesi büyüyor!

Fatsa´da siyanürle altın işletmeciliği yapan şirket tarafından kapasite arttırımına gidiliyor. Perşembe günü yapılacak “halkın bilgilendirme toplantısı” öncesi tepkiler de büyümeye başladı.

Altıntepe Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından Fatsa ilçesi Bahçeler Mahallesi civarında siyanürle altın ayrışması yapılıyor. Bölgede beş yıldır devam eden çalışmalar sırasında toprak kaymasının yanında, su kaynakları bu süreçte ciddi şekilde yapılan çalışmaların yarattığı olumsuz etkisi altında. Konu hakkında değerlendirme yapan Eren Atasoy, su kaynaklarının zarar gördüğünü dile getirirken, “Yıllardır ormanlarımız, sularımız olumsuz etkilendi. Zehirlenen topraklar dağ gibi büyüdü. Siyanürün tehdidi altında yaşıyoruz. Buna rağmen yeniden kapasite artırımı yapmak istiyorlar. Başka çalışmalar da var. Yukarıtepe Kömürlükte ve Çötelli’de yapılan sondaj çalışması nedeniyle orman ve su kaynakları zarar gördü” diyerek, maden şirketince yapılacak kapasite artırımına da karşı olduklarını ifade etti.

İşletmeyi gören korkuyor

30 Mayıs 2019 tarihinde Fatsa Yukarıbahçeler Mahallesi´nde saat 11.00´de yapılacak olan “halkı bilgilendirme toplantısı” öncesi bu toplantı hakkında ön bilgiler veren Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, ayrıca proje konusunda da değerlendirmede bulundu.

Gönül, açıklamasında “Siyanürle altın işletmeciliğini yakından biliyoruz. Toprağı, suyu, havayı kirleten bir çalışma biçimi. Tüm canlıları tehdit etmektedir. Etkisi geçmeyen ve her an tehlikesiyle karşılaşma durumu var” derken, maden şirketinin yapmak istediği kapasite arttırımına ilişkin de, “Var olan biçimiyle tarıma ve canlı yaşamını tehdit eden bir çalışmanın kapasitesi artırılmak isteniyor. Bu kabul edilemez. Dernek olarak halkımızla birlikte sağlığımızı ve geleceğimizi tehdit eden bu çalışmanın büyütülmesine karşı çıkışımızı yapılacak olan toplantıda da tepkilerimizi elbette ki dile getireceğiz.” dedi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top