Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji Birliği’nden Online Basın Açıklaması: Kanun Teklifiyle şirketlere kıyak, ruhsatsız çalışma ve halkın toprağına el koyma geliyor

Ekoloji Birliği’nden Online Basın Açıklaması: Kanun Teklifiyle şirketlere kıyak, ruhsatsız çalışma ve halkın toprağına el koyma geliyor

Ekoloji Birliği, online olarak düzenlediği basın toplantısında komisyondan geçen kanun teklifiyle maden şirketlerinin ruhsat alanı dışında da tesis kurmalarının sağlanacağı, halkın topraklarının şirketlere peşkeş çekileceğine dikkat çekti.

Ekoloji Birliği, zoom üzerinden online olarak düzenlediği basın toplantısında komisyondan geçen Torba Yasa ile getirilen kanun teklifinin şirketler için daha fazla imtiyaz ve kıyak, doğa ve halk için daha fazla yıkım ve sömürü getireceğini vurguladı. Torba Yasa’nın mutlaka geri çekilmesi ve kanun teklifinin reddedilmesi çağrısında bulunan Ekoloji Birliği, kanun teklifi ile enerji ve maden şirketlerine daha fazla destek verildiği, kamu denetiminin ortadan kaldırıldığı, karın şirketlere dağıtılacağı ve tüm bunların karşılığında ise zararın halka yıkılması ve ekolojik yıkım sonucuyla karşılaşılacağına dikkat çekti.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndan geçen ve Meclis gündemine gelmesi beklenen “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine” dair Zoom üzerinden düzenlenen basın toplantısında basın açıklaması Ekoloji Birliği Eş Sözcü Süheyla Doğan tarafından okundu. iktidarın koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen doğa katliamından vazgeçmediğini vurgulayan Doğan, bu kanun teklifiyle enerji ve maden şirketleriyle daha fazla imtiyaz verildiği ve işçi ve emek sömürüsünün ise daha fazla önünün açıldığını ifade etti. Kanunun geri çekilmesi gerektiğini dile getiren Doğan, “Kanun teklifi komisyonda jet hızıyla geçti. Önümüzdeki günlerde ise genel kurula getirilmesi bekleniyor. Ancak önemli olan hususlardan biri ise bu teklif hazırlanırken meslek ve ekoloji örgütlerinin görüşü alınmadı. Komisyona ise 13 sektör örgütü davet edildi. Ekoloji Birliği ve diğer örgütlerin katılımı ise pandemi nedeniyle engellendi. Ama iktidarın sermayeye rant sağlayan yaptırımlarını corona bile durduramıyor” dedi. 

Teklif ile 21 dağıtım şirketi, 881 enerji üretim sahibi, bin 722 enerji üretim tesisi ve çok sayıda maden şirketine çeşitli imtiyazlar sağlandığını belirtildiği Ekoloji Birliği’nin açıklaması şöyle:

ENERJİ VE MADEN TORBA YASA TEKLİFİ GERİ ÇEKİLSİN!

Elektrik Enerjisi Kanunu ve Bazı Diğer Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sanayi Komisyonu’nda jet hızıyla görüşüldü. Teklifin önümüzdeki günlerde İstihdam Paketi görüşmelerinden sonra Genel Kurula getirilmesi bekleniyor.  

Teklifin hazırlık aşamasında meslek odalarının ve ekoloji örgütlerinin görüşü alınmadı. Komisyon toplantısına ise ilgili kamu kurumları ile birlikte TÜSİAD, MÜSİAD, TOBB, Madenciler Derneği, RES Üreticileri Derneği gibi sektör şirketlerinin 13 örgütü davet edildi. EMO ve Maden Mühendisleri Odası ancak muhalefet milletvekillerinin ısrarı sonucu komisyona son dakikada kabul edildi. Ekoloji Birliği ve diğer ekoloji örgütlerinin katılımı ise pandemi gerekçesi ile engellendi.

Teklif ile maden şirketlerine, 21 dağıtım şirketine, YEKDEM’den faydalanan 881 enerji üretim tesisi sahibine, 1722 enerji üretim tesisine ve çok sayıda maden şirketine çeşitli imtiyaz ve avantajlar sağlanmaktadır.

DENETİM KALKIYOR, KAMU ALACAKLARINDAN VAZGEÇİLİYOR

İçinde halkın olmadığı teklifle:

  • Maden şirketlerinin ruhsat alanı dışında da tesis kurmaları sağlanıyor.
  • Maden şirketlerinden çeşitli işlemlerinde istenen “borcu yoktur” yazısı istenmeyerek, kamu alacaklarının takibinden vazgeçiliyor.
  • Havaya bir sürü kimyasal ve zehirli gaz salan, atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan ürünleri, orman ürünlerini ve çöpü yakarak elde edilen enerji “yenilenebilir” sayılıyor ve teşvik ediliyor. Biyokütle santrallarının önü daha da açılıyor.
  • Bugüne kadar güç sınırı olmaması nedeniyle sayısı oldukça fazla şirkete destek sağladığı bilinen ve şirketlere sermaye aktaran “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destek Mekanizması (YEKDEM)” kapsamı daha da fazla genişletiliyor.  YEKDEM ile Karadeniz derelerinde ekolojik yıkımlara ve sel felaketlerine neden olan HES’lerin sayısının artışına neden olunuyor.
  • Cumhurbaşkanı izni ile, BOTAŞ, TPAO gibi kurumlar tarafından daha önce yurtdışında kurulmuş olan şirketlere, T.C. Kanunlarından muaf olmak üzere, yurtdışına yönelik çalışmak amacıyla, her türlü denetimden uzak, yurt içinde de enerji şirketleri kurmaları sağlanıyor.

HALKIN TOPRAĞI ŞİRKETLERE PEŞKEŞ ÇEKİLECEK

  • Enerji üretim tesisleri için gereken taşınmazlar daha önce Maliye Bakanlığı tarafından kamulaştırılırken ve kamu yararı kararı alınması gerekirken yetki EPDK’ya veriliyor, kamu yararı kararı olmaksızın istimlak olanağı sağlanıyor ve halkın, köylünün topraklarının sermayeye peşkeş çekilmesi süreci daha da hızlandırılıyor.
  • Dağıtım şirketlerine çeşitli kolaylıklar sağlanarak daha fazla kar elde etmeleri sağlanıyor.
  • Ülkemizin her yerinde köylüleri ve halkı canından bezdiren, ekolojik yıkımlara yol açan, havayı, su kaynaklarını ve tarım alanlarını kirleten ve HES’ler, JES’ler ve RES’lere YEKDEM destekleri devam ettiriliyor.
  • Jeotermal alanların ihale bedellerinin taksitlendirilmesi sağlanarak JES’lerin sayıca daha fazla artmasının önü açılıyor.

ENERJİ VE MADEN PAKETİ İLE ŞİRKETLERE DAHA FAZLA İMTİYAZ, İSTİHDAM PAKETİ İLE EMEKÇİYE DAHA FAZLA SÖMÜRÜ!

Bir kez daha yineliyoruz, kanun teklifinde halk yok, enerji demokrasisi yok, enerji tasarrufu yok, enerji verimliliği yok, enerji kooperatiflerine teşvik yok, ekolojik duyarlılık yok. Teklifte, enerji ve maden şirketlerine daha fazla destek, daha fazla kıyak, kamu denetiminin ortadan kaldırılması, tüm yetkilerin Cumhurbaşkanı’nda toplanması, karın şirketlere, zararın halka yıkılması ve ekolojik yıkım var.”

Ekoloji Birliği’nin açıklamasında, doğa ve yaşamı savunmaktan yana olan tüm siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, ekoloji örgütlerini ve halk bu yasa teklifine tümden karşı çıkmaya davet edildi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Ekoloji Birliği’nden Online Basın Açıklaması: Kanun Teklifiyle şirketlere kıyak, ruhsatsız çalışma ve halkın toprağına el koyma geliyor” hakkında bir düşünce

Bir cevap yazın

Top