Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji Birliği: Yaşam alanlarımızın yok edilmesine karşı yaşasın birleşik ekoloji mücadelemiz!

Ekoloji Birliği: Yaşam alanlarımızın yok edilmesine karşı yaşasın birleşik ekoloji mücadelemiz!

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yapan Ekoloji Birliği, 31 Mayıs – 5 Haziran tarihlerini kapsayan günlerin günümüzde yaşam savunucuları tarafından “Ekolojik yıkımla mücadele haftası” olarak değerlendirileceğini bildirdi. Ekoloji Birliği tarafından günün anlamına ilişkin gerçekleştirilen etkinlik kapsamında ayrıca sanal ortamda bir miting de gerçekleştirildi.

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yapan Ekoloji Birliği, 5 Haziran‘ın günümüz gerçeğinde “Ekolojik Yıkımla Mücadele” anlamını içerdiğini vurgulayarak, iktidar ve sermaye düzeninin yarattığı doğa tahribatları ile ekolojik yıkım projelerini eleştirdi. Önceki gün ‘Mayıs ayı ekolojik tahribatlar raporu’nu da kamuoyuna açıklayan Ekoloji Birliği, 31 Mayıs – 5 Haziran tarihlerini kapsayan günlerin yaşadığımız gerçeklikte yaşam savunucuları tarafından anlamına uygun şekilde “Ekolojik yıkımla mücadele haftası” olarak değerlendirileceğini bildirdi. Ekoloji Birliği tarafından günün anlamına ilişkin gerçekleştirilen etkinlik kapsamında ayrıca sanal ortamda bir miting de gerçekleştirildi.

Ekoloji Birliği‘nin 5 Haziran‘ın günümüz gerçeğindeki anlam ve önemine ilişkin basın ve kamuoyuna yaptığı açıklama şöyle:

YAŞAM ALANLARIMIZIN YOK EDİLMESİNE KARŞI;
YAŞASIN BİRLEŞİK EKOLOJİ MÜCADELEMİZ!

Birleşmiş Milletler, 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de bir Çevre Konferansı düzenledi. 133 ülkenin katıldığı konferansta 5 Haziran “Dünya Çevre Günü” olarak kabul edildi ve 1-5 Haziran tarihleri kapsamındaki günlerin Çevre Haftası olarak kutlanmasına karar verildi.

Ancak doğanın metalaştırıldığı, ekolojik yıkımların dünyayı üzerinde yaşanılamaz bir gezegen haline getirmeye doğru hızla yol aldığı bir süreçte “çevre günü” kutlaması ne kadar anlamlı? 5 Haziran “Dünya Çevre Günü” biz yaşam savunucuları için doğa yıkım ve talanlarını dile getirme, yaşam savunucularını ortak mücadeleye davet etme ve ekolojik bir yaşamı savunma günü haline geldi.

Bizler, “Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası”nı 31 Mayıs’tan başlatıyoruz. 31 Mayıs, hem Karadeniz’de HES’lere karşı mücadelenin öncü isimlerinden Metin Lokumcu’nun öldürüldüğü hem de milyonların çevre ve demokrasi için sokaklara döküldüğü Gezi Direnişi’nin başlangıç günü.

Bu yıl “Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası” na dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 pandemisinin etkisi altında girdik. Covid-19 pandemisinin yaban yaşamına müdahalenin bir sonucu olduğuna dair bilimsel araştırmalar var. Salgından en çok işçiler, emekçiler, kadınlar, göçmenler etkilendi. Krizin yükü yoksul halka yıkıldı. Bu süreçte iktidar sermayeye destek olurken, işçilere işsizlik, küçük esnafa iflas, üretici köylüye yoksulluk düştü. Halkın sokağa çıkamamasını fırsata çeviren iktidar ve şirketler ormanlarımızı, dağlarımızı, derelerimizi, tarım arazilerimizi yok etmekten geri durmadılar.

Ekoloji Birliği olarak; koronavirüs salgınını fırsata çeviren iktidar ve şirketlerin doğa ve yaşam alanlarına yönelik yıkım ve tahribatlarını ve verilen mücadeleleri raporlamaya devam ediyoruz. Ortaya çıkan listenin uzunluğu tehlikeyi ortaya koyuyor.

DOĞANIN ve EMEĞİN SÖMÜRÜSÜNE KARŞI MÜCADELEYE DEVAM

Termik santraller, kirli sanayi kuruluşları, altın/metalik madencilik, HES’ler, JES’ler, RES’ler, çarpık kentleşme ve sanayileşme, endüstriyel tarım ve hayvancılık, katil mega projeler, duble yollar, balık çiftlikleri havamızı, suyumuzu ve toprağımızı denizimizi kirletmekte, biyo çeşitliliği yok etmekte, iklim ve gıda krizine, sağlık sorunlarına ve erken ölümlere yol açmaktadır.

Enerji ve maden işletmelerinde işçilerin iş güvenliği, ücret ve sigorta hakları gasp ediliyor. Tarım alanlarımız şirketlere satılıyor. Küçük aile çiftçiliği yok ediliyor, endüstriyel tarım ve hayvancılığa her türlü destek veriliyor. Atalık tohumlarımız yok ediliyor, üretici GDO’lu ve hibrit tohumlara mecbur bırakılıyor. Tarım ilaçları ile sofralarımız zehirleniyor. Gelecek nesillerin sağlıksız bir toplum haline gelmesinin önü açılıyor.

Ovalarımız, tarlalarımız, ormanlarımız, meralarımız enerji ve maden şirketlere tahsis ediliyor. Binlerce yıldır aynı havayı, suyu, toprağı paylaştığımız hayvan dostlarımızın yaşam alanları yok ediliyor. Yaşamın kaynağı olan sularımız HES’lerle hapsediliyor ve el konuluyor. Kıyılarımıza, göllerimize, ayakkabıyla bile girilmemesi gereken kumsallarımıza iş makineleri sokuluyor. Akarsularımız, derelerimiz, sanayi ve maden atıklarının boşaltıldığı, şirketlerin birer kanalizasyon kanalı haline getiriliyor. Derelerde, göllerde, denizlerde yaşayan binlerce tür yok oluyor.

Binlerce yıldan günümüze kadar gelen, geçmişimizle bugünümüzün bağını kurabildiğimiz, bizden önce yaşayanların bizlere emanetleri olan doğal ve kültürel varlıklarımız rant için yok ediliyor. Korunan alanlarla ilgili yasalar birer birer ortadan kaldırılıyor.

Ancak bugün ülkenin her yerinde tek tek yanan direniş ateşleri yaşam mücadelesinin hiçbir zaman bitmeyeceğini ortaya koyuyor. Ekoloji Birliği, bu tek tek yanan çoban ateşlerinin birleştirilerek sermayenin yaşam alanlarımıza, emeğimize, doğamıza yönelen saldırılarına karşı direniş ateşini büyütme çabası ile kuruldu. Gücümüzü birleştirerek tüm bu talan ve yıkım politikalarına karşı direnip doğayla barışık, insan onuruna yaraşır bir yaşamı hep birlikte kuracağız. Bunun için ekoloji mücadelesiyle emek ve demokrasi mücadelesinin, kadın ve LGBT+ hareketinin, hayvan hakları savunucularının birleşmesi, ortaklaşması gerektiğinin altını bir kez daha kalın harflerle çiziyoruz.

Yaşasın Karadeniz’den Akdeniz’e, Kazdağı’ndan Munzur’a, Murat Dağı’ndan Madra’ya, Sinop’tan Akkuyu’ya, Burdur’dan Salda’ya, Mardin’den Çeşmeye, Gülpınar’dan Aydın’a, Hasankeyf’ten Allianoi’ye, Karaburun’dan Trakya’ya, ODTÜ’ye kadar ülkenin her yanında tüm doğal ve kültürel varlıklarımızın talan ve yağma alanına dönüştürülmesine karşı verdiğimiz ekoloji mücadelemiz!

Bu mücadele sırasında öldürülen tüm yaşam savunucularını bir kez daha minnetle anıyor, önlerinde saygıyla eğiliyoruz.

Birlik-Mücadele-Yaşam.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top