Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji Birliği: Türkiye Yanıyor! Canımız Yanıyor!

Ekoloji Birliği: Türkiye Yanıyor! Canımız Yanıyor!

17 ilde süren orman yangınlarıyla alakalı Ekoloji Birliği de açıklama yaptı. Açıklamada sabotaj iddialarının orman yangınlarının asıl sebeplerini gizlediğine vurgu yapılırken gündeme gelen THK uçakları hakkında da “THK’nin yangın söndürme uçakları neden devre dışı bırakıldı?” diye soruldu. Açıklamanın sonunda ise Kirazlı’daki, Akbelen’deki ve İkizdere’deki ekoloji mücadelelerine verilen desteğin bütün yerel mücadelelere verilmesi gerektiğinin ifade edildi

Manavgat’ta başlayan, 17 ilde iki gündür devam eden ve henüz kontrol altına alınmayan orman yangınlarıyla ilgili Ekoloji Birliği bir açıklama yaptı. Ekoloji Birliği, ‘’Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, son iki günde 17 İl’de, 63 farklı yerde orman yangını çıktı. 20’nin üzerinde yangın ise hala kontrol altına alınamadı.  Bakanlık, yangına 3 uçak ile müdahale edildiğini, toplam 4 vatandaşımızın yaşamını yitirdiğini, 183 vatandaşın sağlığının etkilendiğini söylüyor. Manavgat’ta dün başlayan yangın, Bodrum’da, Marmaris’te, Osmaniye’de, Adana’da, Mersin’de, daha pek çok ilimizde, içindeki canlarla birlikte binlerce dönüm ormanı, evleri, ahırları, hayvanları, tarım alanlarını, seraları kül etti’’ dedi.

YANGINLA MÜCADELEDE YETERSİZ KALINDIĞI SAKLANIYOR

Açıklamada, ‘’Daha önceki yangınlarda olduğu gibi hemen sabotaj olduğuna dair iddialar ortaya atılıyor ve yangınların gerçek nedenleri gizleniyor. Diğer yandan da ‘ekiplerimiz yangınla mücadelede fedakarca çalışıyor’ diye açıklamalar yapılarak yangınla mücadelede ne kadar yetersiz kalındığı saklanıyor’’ ifadeleri yer aldı.

Ekoloji Birliği yazılı açıklamasında, ‘’Önceki yıllarda yangınla havadan mücadelede kullanılan ve oldukça başarılı olduğu söylenen ve kamuoyunda çokça konuşulan ‘THK uçakları’ konusu gündemde. THK kurumunun yangın söndürme uçakları neden devre dışı bırakıldı? Madem yetersizdi ve kenara çekildi, neden zamanında havadan ve karadan müdahale edecek güçlü bir yangın söndürme filosu kurulmadı?   İstanbul Kanalı, Çanakkale Köprüsü, Kuzey-Güney Marmara Otoyolları, saraylar için kaynaklar bulunurken neden yangın söndürme uçakları ve helikopterleri için zamanında kaynak yaratılmadı?’’ sorularını gündeme getirdi.

BU DURUMDAN İKTİDAR SORUMLUDUR

Toplam 748 bin hektar orman alanının turizm, madencilik, enerji vb. nedenlerle ormancılık dışı amaçlara tahsis edildiğini belirten Ekoloji Birliği, ‘’Bu tahsisler özellikle son 10 yılda, mevcut iktidar döneminde aşırı bir artış gösterdi. Orman ekosistemi iyice parçalandı. Uzmanlarımızın verdiği bilgilere göre orman parçası sayısı 101 bin parçadan 158 bin parçaya ulaştı. Ormanlık alanlardan enerji nakil hatları geçirildi. Sayısız RES’ler yapıldı. Bu nedenle yaban yaşamına ait olması gereken ormaneko sitemlerinde insan etkileşimi arttı ve yangın riski de çoğaldı’’ dedi ve açıklamasında şunları ekledi:

‘’Bunca canın yanması, kül olmasından, bunca vatandaşın zarar görmesinden, orman ekosistemlerinin yok olmasından, ‘ciddi bir yangın müdahale politikası’ oluşturmayan ve ‘gerekli teknik donanımı ve personeli’ sağlamayan iktidar sorumludur!’’

İKLİM KRİZİ İLE İLGİLİ MÜCADELE CİDDİYET GEREKTİRİR

Açıklamanın devamında iklim krizine vurgu yapılırken bu krizi derinleştiren faaliyetlerin acilen sonlandırılması gerektiği belirtildi. Kirazlı’daki, Akbelen’deki ve İkizdere’deki ekoloji mücadelelerine verilen desteğin bütün yerel mücadelelere verilmesi gerektiğinin ifade edildiği açıklama, orman yangınlarına karşı mücadele için bütçe talebiyle sonlandırıldı.

“Daha geçtiğimiz hafta Almanya’da, Çin’de, Rize-Fındıklı, Artvin-Arhavi’de yaşanan seller nedeniyle çokça can kaybı meydana geldi. Kapitalizmin aşırı kar hırsı yüzünden doğaya yapılan müdahaleler, enerji ve maden projeleri, mega projeler, endüstriyel tarım ve hayvancılık gezegenimizin sonunu getiriyor. Bu durumdan da en çok yoksullar, kadınlar, çocuklar etkileniyor.

Öncelikle de iklim krizine yol açan etmenlerin acilen ortadan kaldırılması gerekiyor. Yoksa daha çok canımız yanacak.

Tek bir ağacı bile savunmak için, Akbelen Ormanı’nı, Eskence Vadisi’ni, Kazdağları’nı korumak için, İkizdere’de, İkizköy’de, ülkemizin her yanında onurlu bir mücadele sürdürülürken içindeki tüm canlılarla birlikte binlerce dönüm ormanın, tarım alanları ve yaşam alanlarının kül olması canımızı yakıyor. Ciğerimiz yanıyor!

Kirazlı çadırlı direnişine destek verdiğimiz gibi şimdi de Akbelen Ormanı’ndaki çadırlı direnişe, İkizdere’ye, tüm yerel mücadelelere destek zamanı…

Kanal İstanbul’a, yollara, madenlere, enerji yatırımlarına değil, orman yangınlarına karşı mücadeleye bütçe!”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top