Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji Birliği: Madran Dağı’nda vahşi madenciliğe hayır!

Ekoloji Birliği: Madran Dağı’nda vahşi madenciliğe hayır!

Aydın’ın Çine ilçesi yakınlarındaki Madran Dağı’nda yürütülmekte olan madencilik faaliyeti hakkında bir açıklama yapan Ekoloji Birliği, bileşenlerinden olan AYÇEP tarafından yörede gerçekleştirilen keşif hakkında bilgi vererek, yaşama yönelik tehditler içeren sonuçları açıkladı.

Ekoloji Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre; bileşenlerinden olan AYÇEP’in Madran Dağı’nda, Çine’nin köylerinden Dedeler mevkiinde yaptığı keşif Madran Dağı’ndaki vahşi madencilik sonucu yaşanan yıkımı bir kez daha gözler önüne serdi. Mardan Dağı‘nda yürütülmekte olan madencilik faaliyeti hakkında bir açıklama yapan Ekoloji Birliği, bileşenlerinden olan AYÇEP tarafından yörede gerçekleştirilen keşif hakkında bilgi verirken, yaşama yönelik tehditler içeren sonuçları da açıkladı.

Madran Kaynak Suyu’nun su toplama havzasında yapılan ve feldspat, kuvars çıkartılan bu vahşi madencilik, hem doğayı hem insan sağlığına oldukça olumsuz etkiliyor. Madenlerde çalışanlar dışında yörede oturan köylüler de silikozis hastalığına yakalanıyor.”

Açıklama ayrıca şu ifadelerle devam ediyor: “Yerinde yapılan incelemeler sonucunda;
• Hafriyat atıklarının gelişigüzel bir şekilde, dere yatakları dahil her tarafa atıldığı,
• Toz emisyonunun oldukça yüksek olduğu,
• Yağışlar sonucu oluşan erozyon ile atıkların çevreye iyice yayıldığı, tarlaların zarar gördüğü,
• Şantiyelerde tuvalet vb. olmaması nedeniyle orman içlerinin bu amaçla kullanıldığı,
• Dinamit ile yapılan patlatmaların civar köyleri çok fazla etkilediği ve hasara yol açtığı ,
• Köylülerle yapılan sohbetlerde köylülerin de durumdan çok rahatsız oldukları ve madende çalışmasalar da akciğer hastalıklarına yakalandıkları görülmüştür.

Aysim, Kaltun vb. gibi firmalar tarafından gerçekleştirilen ve doğa yıkımına yol açan, bölgenin içme sularını tehdit eden bu vahşi maden projeleri acilen durdurulmalı ve sağlığını kaybeden işçilerin tedavileri gerçekleştirilmeli ve tazminatları ödenmeli, mevcut çalışanlara yeni iş olanakları sağlanmalı ve yıkıma uğramış alanlar da acilen rehabilite edilmelidir.”

Madran Dağı eteklerindeki Topcam köyünden Zeynep Coşkun, vahşi madencilik uygulaması ile kendilerine yaşatılan sorunları anlatıyor.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top