Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji Birliği: Halkın ve direnenlerin yanındayız

Ekoloji Birliği: Halkın ve direnenlerin yanındayız

Ordu Çaybaşı ilçesi İlküvez mahallesi halkının çilesi bitmiyor! Yine gözaltı ve yeni tutuklamalar var. Halkın şikayeti üzerine Ordu ve Samsun’dan gelen heyetlerin yaptığı tahlillerle de suyun kirletildiği ortaya çıkmış, ÇED raporunda olmayan-uygulanmayanlar konusunda Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne suç duyurusu yapılmış olmasına karşın halkın haklı direnişi kırılmak isteniyor.

Ordu Çaybaşı ilçesi İlküvez mahallesi halkının çilesi bitmiyor! Yine gözaltı ve yeni tutuklamalar var. Halkın şikayeti üzerine Ordu ve Samsun’dan gelen heyetlerin yaptığı tahlillerle de suyun kirletildiği ortaya çıkmış, ÇED raporunda olmayan-uygulanmayanlar konusunda Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne suç duyurusu yapılmış olmasına karşın, halkın haklı direnişi kırılmak isteniyor.

ÇİLENİN ADI İLKÜVEZ, ZULMÜN ADI ÇÖP OLDU!

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan katı atık bertaraf tesisinin suları ve ormanı kirletmesi nedeniyle üç ayı aşkın süredir çadır direnişi ile tesise çöp dökülmesini engelleyen Ordu Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi halkına yönelik yıldırma politikaları sonuç vermedi. Üç aydır 8 saatlik üç vardiya biçiminde yüzlerce köylüyle tutulan nöbet etkili olmuş, işletmeye çöp dökümü engellenmişti.

Ancak korona virüsü salgını dolayısıyla uygulanan karantina günlerinin getirdiği ortam, sermaye yanlısı bir tutumla var olan direnişleri kırmak için saldırıya geçme fırsatı gibi görülüyor.

Yaklaşık üç aydır çöp tesisinin sularına ve ormana verdiği zararların kendilerini rahatsız ettiğini vurgulayarak çadır direnişi başlatan İlküvezliler, virüs salgını nedeniyle çadırda 3-5 kişiyle nöbet tutmaya devam ediyordu.

24 Mart Salı günü çadırın yıkılacağı duyumu üzerine çadır alanında toplanan İlküvezliler içinden Emine Elik tutuklandı. Yapılan haksız tutuklamaya karşı verilen itiraz dilekçesi sonrası ise Emine Elik serbest bırakılmıştı. 27 Mart cuma günü ise saat 03.00’te sabaha karşı jandarmanın korona virüs nedeniyle az sayıda direnişçinin kaldığı çadırlara yapılan baskınıyla çadırda bulunanlar gözaltına alındı. Operasyon sırasında içeriye çalışma makinaları ve araçların da sokulmasının sağlanması ile tesis lehine güvenlik tedbirleri alınırken, direnişçiler ise gözaltına alındı. Edinilen bilgiye göre 25 kişi gözaltında.

İlküvez halkının çevre kirliliğine neden olan tesise karşı direnişi 3 aydır sürüyordu. Üç aydır 8 saatlik üç vardiya biçiminde yüzlerce köylüyle tutulan nöbet etkili olmuş, işletmeye çöp dökümü engellenmişti. Öte yandan Halkın şikayeti üzerine Ordu ve Samsun’dan gelen heyetlerin yaptığı tahlillerle de suyun kirletildiği ortaya çıkmış, ÇED raporunda olmayan-uygulanmayanlar konusunda Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne suç duyurusu yapılmış olmasına karşın halkın haklı direnişi kırılmak isteniyor.

EKOLOJİ BİRLİĞİ: DİRENENLERİN VE HALKIN YANINDAYIZ!

Gelişmeler üzerine bir açıklama yapan Ekoloji Birliği, insan sağlığı ile ilgili karantina günlerinde, çevre ve insan sağlığı için yürütülen haklı bir direnişin bu tür gözaltılar ve tutuklamalarla kırılmaya çalışılmasını kınadıklarını bildirerek, “Direnenler ve halkın yanındayız” dedi.

Tüm dünyada sağlık tehdidi nedeniyle karantinalı günler yaşanırken, İlküvez halkının hem çevre hem de insan sağlığı için verdiği halkı direnişin baskı ve gözaltılarla kırılmak istenmesini sert bir dille eleştiren Ekoloji Birliği, açıklamasında, halkın şikayeti üzerine Ordu ve Samsun’dan gelen heyetlerin yaptığı tahlillerle de suyun tesis tarafından kirletildiğinin ortaya çıkmış olduğunu da hatırlattı.

Ekoloji Birliği‘nin baskı ve gözaltıları kınamak için yaptığı basın açıklaması şöyle:

“Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan katı atık bertaraf tesisinin suları ve ormanı kirletmesi nedeniyle üç ayı aşkın süredir çadır direnişi ile tesise çöp dökülmesini engelleyen Ordu Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi halkına yönelik yıldırma politikaları sonuç vermedi.

Halkın şikayeti üzerine Ordu ve Samsun’dan gelen heyetlerin yaptığı tahlillerle de suyun kirletildiği ortaya çıkmış, ÇED raporunda olmayan-uygulanmayanlar konusunda Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne suç duyurusu yapılmış olmasına karşın, halkın haklı direnişi kırılmak isteniyor.

Koronavirüsü salgını nedeniyle nöbet tutanların sayısını en alt seviyede azaltan halkın sağlık güvenliği kararını kullanan jandarma, 27.03.2020 Cuma saat 03.00’te çadıra düzenlediği baskınla çadırda bulunanları gözaltına alarak, bariyerle tesis lehine güvenlik önlemlerini artırdı. İçeri çalışma makinaları ve araçlarının sokulmasını sağladılar.

Ekoloji Birliği olarak; suyu, toprağı, sağlığı için direnen Ordu Çaybaşı İlküvez halkının onurlu direnişini destekliyoruz. Yapılan saldırıyı kınıyoruz.”

BASKILARA KARŞI DİRENEN HALKA TOPLU DESTEK

Edinilen bilgilere göre; yapılan baskıların sona erdirilmesi ve gözaltındakilerin serbest bırakılması için STK’lar tarafından geniş çaplı bir imza kampanyası için de bazı çalışmalar başlatılıyor.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Ordu Barosu, Eğitim-Sen, SES, Eğitim-İş, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Tüm-Köy-Sen, DİSK Emekli-Sen, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, EMEP, SOL Parti, YSP, HDP ve SYKP, ortak bir basın açıklaması yaparak Çaybaşı İlküvez Mahallesi’ndeki katı atık bertaraf tesisinin sağlığı tehdit ettiğini söyledi. Açıklamada, “Çaybaşı İlküvez halkının suyuna, toprağına, sağlığına sahip çıkmasını takdirle karşılıyoruz. Üç aydır tüm olumsuz şartlara karşın kar kış, yağmur, soğuk demeden sürdürdükleri çadır direnişlerine yapılan saldırı kabul edilemez. Bizler İlküvez halkının yanındayız. Onların duyarlılığını önemsiyoruz. İlküvez halkının tepkileri sonucu Ordu ve Samsun’dan gelen sağlık heyetlerinin yaptığı tahlil sonuçlarında çöp tesisinin suları kirlettiği belgelendi. Tesisin ÇED raporuyla uyuşmayan uygulamalarla ilgili şikâyetlerini Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne iletiler. Gözaltı, tutuklama yetmedi; şimdi de çadırlara baskın yaparak yüzlerce jandarmayla halkın sağlığını tehdit eden tesise yeniden çöp dökülmesine neden olacaklar. Bunu kabul etmiyoruz. Jandarmanın çekilmesini, halkın taleplerinin yerine getirilmesini istiyoruz. Virüs nedeniyle çadırlarda nöbetleşerek sabahlayan halkın sağlık hassasiyeti görülmemiş; gece 03.00’te yüzlerce jandarmayla baskına uğramışlardır. Bizler aşağıda imzaları bulunan kuruluşlar olarak halkımızın yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Jandarma çekilmeli, halkın mağduriyeti giderilmelidir” denildi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top