Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > EGEÇEP: Ilısu Barajının su tutması projesinden vazgeçilsin

EGEÇEP: Ilısu Barajının su tutması projesinden vazgeçilsin

Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajının önümüzdeki günlerde su tutacağı açıklandı. Siirt Valisinin geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamaya göre Ilısu Barajının kapakları 10 Haziran 2019 tarihinden itibaren kapatılacak.

Ilısu barajının su tutması ile birlikte, tarihi 12.500 yıl öncesine kadar giden, bazı bilim insanlarına göre Göbeklitepe ile aynı yaştaki bir uygarlığa yataklık etmiş bulunan antik Hasankeyf sulara gömülecek. Siirt Valisinin geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamaya göre Ilısu Barajının kapakları 10 Haziran 2019 tarihinden itibaren kapatılacak ve Hasankeyf sular altında kalacak.

Proje sosyal, ekonomik, kültürel ve ekolojik yıkımlara neden olacak!

Konuyla ilgili Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Hasankeyf’in sular altında kalması ile birlikte 199 köyün yanı sıra onlarca endemik bitki ve hayvanın yaşam alanı olarak üstün bir biyoçeşitliliğe sahip bulunan Dicle Vadisi de sular altında kalacak. Su tutulmasıyla beraber Dicle Nehri’nin doğal ekosistemi yüzlerce kilometre boyunca bozulacak. Hasankeyf’in dışında Yukarı Mezopotamya’da henüz araştırmalara konu bile ol(a)mayan yüzlerce höyük ve antik yerler de kültürel kırımın hedefinde. Bölgede yapılan diğer baraj projelerinde deneyimlendiği ve görüldüğü üzere; Ilısu Barajı Projesi de sosyal, ekonomik, kültürel ve ekolojik kırımlara (yıkımlara) neden olacak” denildi.

Zararın neresinden dönülse kârdır

Irak ve Suriye hakları için de büyük bir yıkıma neden olacak Ilısu Barajının yapılmamasına karşı yürütülen mücadeleye rağmen devlet yetkililerinin yasaları değiştirerek yeni parasal kaynaklar bularak projeye devam ettiği belirtilen açıklamada, “Her ne kadar Ilısu projesinde sona yaklaşılsa ve baraj bugün yarın su tutmaya başlayacak olsa da bir kez daha vurgulamak isteriz ki; “Zararın neresinden dönülürse kârdır”! Projenin durdurulup iptal edilmesi, etkilenen yüz binlerce insan için, ülke ekonomisi ve en önemlisi Dicle Vadisi ekolojisi için büyük bir kazanım olacaktır. Hasankeyf’in yaşatılması, Türkiye ve yöre turizmi açısından da büyük kazanç olacaktır. Ülkemizin ve dünyanın neresinde olursa olsun her türlü ekolojik tahribata ve yıkıma karşı “yurdumuz bütün cihandır bizim” anlayışı ile mücadele eden EGEÇEP olarak, bir kez daha Ilısu Barajının su tutması kararından vazgeçilerek projenin iptal edilmesini istiyoruz” denildi.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top