Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Dünya Meteoroloji Örgütü ve BM’den korkutan sıcaklık raporu!

Dünya Meteoroloji Örgütü ve BM’den korkutan sıcaklık raporu!

Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre, corona virüsü salgını nedeniyle alınan sokağa çıkma yasakları küresel sıcaklık artışına etki etmedi. Raporda gelecek 5 yılda sıcaklık artışının 2,7 santigrat derece olacağı ve “tehlikeli” seviyelere ulaşabileceği uyarısı yer aldı.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ile birlikte Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve bir grup iklim bilimci, küresel sıcaklık artışına ilişkin güncel verilerin yer aldığı bir rapor hazırladı.

SERA GAZI KONSATRASYONU REKOR SEVİYEDE

Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından hazırlanan rapora ilişkin yapılan açıklamada, “Atmosferdeki sera gazı konsantrasyonları rekor seviyelerde, artmaya da devam ediyor. Salgın tedbirleri ve ekonomik durağanlığın neden olduğu geçici düşüşün ardından pandemi öncesi seviyelere doğru ilerliyor” ifadesi kullanıldı.

“TEHLİKELİ SEVİYEYE YÜKSELECEK”

Küresel ısınmaya, kuraklık ve sel gibi iklim sorunlarına, iklim değişikliğin geri dönüşü olmayan etkilerine de değinilen rapora göre, Dünya rekor seviyedeki sıcaklığı gelecek 5 yılda görecek ve 2,7 santigrat derece yükselerek Sanayi Devrimi’den sonra tehlikeli seviyeye yükselecek.

Rapora göre emisyon açığını kapatmak hala mümkün. Ancak buna şart olarak tüm ülkelerin ve sektörlerin küresel ısınmaya karşı acil ve uyumlu bir şekilde harekete geçmesi gerekiyor.

GUTERRES: BU YIL EŞİ GÖRÜŞMEMİŞ BİR YIL OLDU

Rapora ilişkin açıklama yapan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, “Bu yıl, insanlar ve gezegen için eşi görülmemiş bir yıl oldu. COVID-19 salgını dünya çapında hayatları alt üst etti. Aynı zamanda, gezegenimizin ısınması ve iklimin bozulması hızla devam etti” dedi.

Xinhua’da yer alan habere göre, Dünya Meteoroloji Örgütü Genel Sekreteri Petteri Taalas ise, sera gazı konsantrasyonlarının en yüksek seviyeye ulaştığını ve artmaya da devam ettiğini söyledi. Taalas, “2016’dan 2020’ye kadarki dönem, kaydedilen en sıcak beş yıllık dönem olacak. 2020 yılında hayatımız değişirken, iklim değişikliği de hız kesmeden devam edecek” ifadesi kullanıldı.

Dünya Haberleri

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top