Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Doğa mücadelesi veren dört kadının hikayesini anlatan Lafun Aykirisi yayında

Doğa mücadelesi veren dört kadının hikayesini anlatan Lafun Aykirisi yayında

Doğu Karadeniz’de yaşam alanlarını savunan dört kadının hikayelerinden oluşan Eren Dağıstanlı’nın yaptığı video-röportaj serisi Lafun Aykirisi’nin ilk bölümü yayına girdi.

Doğu Karadeniz bölgesinde doğa ve yaşam hakkı mücadelesi veren dört farklı kadının hikayelerinden oluşan video-röportaj serisi ‘Lafun Aykirisi’ yayında. Evrensel’in haberine göre serinin ilk bölümü 24 Ağustos’ta yayına girdi.

Bu seride, Artvin’de Neşe Karahan, İkizdere’de Ayşe Baş, Çamlıhemşin’de Rabia Özcan ve Fındıklı’da Melahat Ertaş yıllardır verdikleri mücadelede yaşadıklarını Eren Dağıstanlı’ya anlatıyor. 

Lafun Aykirisi, ekoloji mücadelesi içerisinde öne çıkan bu dört kadının yaşamlarına, mücadele deneyimlerine, mücadele içerisinde hayatlarının nasıl değiştiğine ve şu anda neler yaptıklarına odaklanıyor.

Aynı zamanda bir fikri takip çalışması olan Lafun Aykirisi doğa ile kadın arasındaki “tuhaf” ilişkiyi anlamaya çalışıyor.

Video-röportaj serisinde Eren Dağıstanlı’ya; Caner Odabaş, Dilan Şahinbaş, Ayşenur Kolivar, Hatice Hacısalihoğlu, Funda Başaran, Gamze Topuz, Selçuk Cem Ulutürk, Adem Güngör, Sıla Ertaş, Bülent Bekar, Şendoğan Yazıcı, Gökmen Turna ve Dursun Baş destek verdi. 

Seride, müzikleriyle Volkan Cebeci, Harun Topaloğlu, Selim Bölükbaşı yer alıyor. 

Ayrıca, Yeşil Artvin Derneği, Fırtına İnisiyatifi, İkizdere Çevre Derneği, İkizdere Dernekleri Federasyonu ve Karadeniz İsyandadır Platformu’nun arşiv görüntüleri de kullanıldı. 

Video-röportaj serisi, Dijital Medya Araştırmaları Derneği’nin bir operasyonu olan NewsLabTurkey tarafından desteklenen bir medya geliştirme çalışmasının parçası olarak yayımlandı.


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top