Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Bakan Kurum Sonunda Geri Adım Attı, Asbestli Geminin Türkiye’ye Gelme İzni İptal Edildi

Bakan Kurum Sonunda Geri Adım Attı, Asbestli Geminin Türkiye’ye Gelme İzni İptal Edildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Brezilya’dan yola çıkan asbestli gemiye izin verilmeyeceğini duyurdu. Bakan Kurum, bünyesinde barındırdığı asbest miktarı nedeniyle uzmanlar tarafından ‘ölüm gemisi’ olarak adlandırılan Brezilya’ya ait nükleer uçak gemisi Nae Sao Paulo’nun sökümü için Türkiye’ye getirilmesinden vazgeçildiğini duyurdu.

‘Ölüm gemisi’ diye nitelenen nükleer uçak gemisi Nae Sao Paulo‘nun söküm için Türkiye’ye getirilmesi geniş kesimlerce eleştirilmişti. Tepkilerin ardından bakanlık geri adım attı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Brezilya‘dan gelen NAE Sao Paulo gemisiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Brezilya Basel Sözleşmesi yetkili otoritesi olan Brezilya Çevre ve Yenilenebilir Doğal Kaynaklar Enstitüsü (IBAMA) tarafından Bakanlığa yapılan “NAE Sao Paulo” isimli eski askeri uçak gemisinin Türkiye’deki Sök Denizcilik ve Tic. Ltd. Şti. tarafından sökülmek üzere ithal edilmesi için notifikasyon başvurusu sunulduğunu aktaran Kurum, bu başvuruya 30 Mayıs’ta “Karasularımıza girmeden denetim yapılması ve Bakanlığımız uzmanlarının gözetiminde söküm yapılması koşuluyla” şartlı onay verildiğini anımsattı.

Sürecin başından itibaren Türkiye’nin tarafı olduğu Basel sözleşmesi gereğince yükümlülükleri ve uluslararası hukuktan doğan haklarının ifade edildiğini belirten Kurum, “Tehlikeli herhangi bir olumsuzluğun olması durumunda, gemiyi hiçbir tereddüte yol açmadan kabul etmeyeceğimizi ve ülkemiz karasularına girmeden geri göndereceğimizi defaatle paylaştık.” açıklamasını yaptı.

“GEMİNİN TÜRK KARASULARINA GİRMESİNE İZİN VERİLMEYECEKTİR”

Konuyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, şu açıklamayı yaptı:

“1- Brezilya Basel Sözleşmesi Yetkili Otoritesi IBAMA (Brezilya Çevre ve Yenilenebilir Doğal Kaynaklar Enstitüsü) tarafından Bakanlığımıza yapılan “NAE Sao Paulo” isimli eski askeri uçak gemisinin ülkemize Sök Denizcilik ve Tic. Ltd. $ti. tarafından sökülmek üzere ithal edilmesi için sunulan notifikasyon başvurusuna 30.05.2022 tarihinde karasularımıza girmeden denetim yapılması ve Bakanlığımız uzmanlarının gözetiminde söküm yapılması koşuluyla ŞARTLI ONAY verdik.

2- Sürecin başından bu yana, tarafı olduğumuz Basel Sözleşmesi gereğince yükümlülüklerimiz ve uluslararası hukuktan doğan haklarımızı ifade ettik, tehlikeli herhangi bir olumsuzluğun olması durumunda, gemiyi hiçbir tereddüte yol açmadan kabul etmeyeceğimizi ve ülkemiz karasularına girmeden geri göndereceğimizi defaatle paylaştık.

3- Gemiyle ilgili Brezilya Federal Bölge Mahkemesinin ihtiyati tedbir kararı alması üzerine, verdiğimiz şartlı onayın yerine getirilmesi amacıyla 09.08.2022 tarihli yazımızla Brezilya Yetkili Otoritesi IBAMA’ya ve Sök Denizcilik ve Tic. Ltd. Şti. firmasına mahkeme kararlarının ve geminin ülkemize gelmeden önce yeniden hazırlanmış “Tehlikeli Madde Envanter Raporu”nun tarafımıza sunulmasını istedik.

4- Gelinen noktada; Uluslararası bağımsız denetim kuruluşları ve Bakanlığımız denetim ekipleri gözetiminde notifikasyon şartında yer almasına rağmen ikinci bir denetim sürecinin işletilmemesi tekrar istenen asbest ve diğer tehlikeli maddelerin bulunduğu yerlerin gemi planı üzerinde gösterilerek ve numune alınan noktaların fotoğraflanarak hazırlanması gereken ‘Tehlikeli Madde Envanter Raporunun’ Bakanlığımıza sunulmaması nedeniyle; “NAE Sao Paulo” isimli gemi için verilmiş olan şartlı notifikasyon onayının iptal edilmesine karar verilmiştir. Bu karar doğrultusunda, geminin Türk karasularına girmesine izin verilmeyecektir.

Biz bugüne kadar söküm işlemleri için ülkemize gelen her gemide mevzuata uygun olarak hep uluslararası hukukun gereğini yaptık. Sadece NAE Sao Paulo gemisinde değil, tüm gemilerde de sürecin her aşamasını yakından takip ettik; çevremize, insanımıza zarar verecek hiçbir adıma izin vermedik. Milletimiz müsterih olsun. Bundan sonra da izin vermeyiz.”

CHP’DEN AÇIKLAMA: BAŞINDAN BERİ SÖYLEDİĞİMİZ NOKTAYA GELDİLER

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, bakanın açıklamasıyla ilgili “Söküm için Brezilya’dan getirilen asbestli gemiyle ilgili alınan karar doğru olmuştur. Başından beri söylediğimiz noktaya gelmişlerdir. Gündoğdu meydanındaki eylemde geldiği gibi gider demiştim. Gelmeden yolda dönüyor. Başta İzmirliler olmak üzere destek verenlere teşekkürler” ifadelerini kullandı.

Asbestli gemi hakkında suç duyurusunda bulunan CHP Gençlik Kolları ise, “Direndik, kazandık” mesajını paylaştı.

TTB: ÖRGÜTLÜ MÜCADELE KAZANDIRDI

Geminin Türkiye’ye getireceği halk sağlığı sorunu için iktidara defalarca uyarılarda bulunan Türk Tabipleri Birliği (TTB) de “Örgütlü mücadele kazandırdı; São Paulo uçak gemisinin Türkiye gelişi için verilen notifikasyon onayı iptal edildi. Emeğimize, kentlerimize, doğamıza; sağlık ve yaşam hakkımıza sahip çıkmayı sürdüreceğiz. Sağlıklı bir gelecek ellerimizde!” açıklamasında bulundu.

BREZİLYA YARGISI DA ‘DUR’ DEMİŞTİ

Brezilya Yüksek Mahkemesi söküm için Aliağa’ya doğru yola çıkan asbestli gemiye dur demişti.


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top