Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Direnerek kazandılar, şenlikle kutladılar

Direnerek kazandılar, şenlikle kutladılar

Büyükorhan’ın Karaağız köyünde yapılmak istenen biyokütle enerji santraline karşı köylüler 26 Haziran 2018’de başlattıkları direnişi zaferle taçlandırdı. 1 yılı aşkın süredir direnen Karaağızlılar bugün gerçekleştirdikleri şenlikle hem zaferi kutladı hem de bu süre boyunca kendilerini yalnız bırakmayan ve destekte bulunan dost kurumlara teşekkürlerini sundular.

Neredeyse Türkiye’nin en uzun soluklu nöbetini tutan köylüler santral şirketinin temel çalışmalarını durdurmakla kalmayıp karşı açtıkları davanın sonucu olumlu sonuç alana dek kurdukları kulübede kar kış, gece gündüz demeden direnişlerini sürdürerek santralin yapılmasını engelledi. Akademik odaların Bursa şubeleri, Bursa Barosu Çevre Komisyonu ve DOĞADER gibi kent ve çevre savunucusu kurumların da desteğiyle sürdürülen mücadeleyi kazanan köylüler bugün gerçekleştirdikleri köy şenliğiyle hem kararı kutladı hem de destek verenleri unutmayarak teşekkürlerini sundular. Direniş boyunca haberlerini tüm Türkiye’ye duyurmaya çalışan Bursa Muhalif’e de teşekkür plaketi sunmayı unutmadılar.

Mudanya Bandosu ile müzik keyfi

Mudanya Belediyesi Bandosunun da katıldığı şenlikte Karaağızlılar müzik eşliğinde oyunlar oyladı, marşlar söyledi. Etkinlikte konuşan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, yaşamı ve geleceği için direnenlerin her zaman yanında olduklarını dile getirerek, çocukların geleceği ve temiz bir dünya için mücadele etmeye devam edeceklerini ifade etti.

Jandarmalara direnmişti

Daha önce şirket yetkililerinin jandarma eşliğinde santralin yapılacağı bölgeye iş makinaları getirmek istemesi üzerine köylülerle jandarma arasında gerilim yaşanmıştı. Köylülerin direnişine jandarma müdahalesi söz konusu olduğunu duyar duymaz köye giden CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da bugün düzenlenen zafer şenliğine katıldı. Mudanya Belediye Bandosu eşliğinde ‘Adalet Yürüyüşü’ sırasında bestelediği ‘Geliyoruz zincirleri kıra kıra’ şarkısını da söyleyen Kayışoğlu, yaşamı ve geleceği için direnen Karaağızlıların her zaman yanlarında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini dile getirdi.

Akademik odalardan da destek

Karaağız’a yapılması planlanan biyokütle enerji santraline karşı hukuki mücadelenin yanı sıra bilimsel gerekçelerini sunan Ziraat, Kimya ve Makina Mühendisleri Odaları, Bursa Tabip Odası, Şehir Plancıları Odası ve Peyzaj Mimarları Odası da daha önce olduğu gibi kutlama gününde de Karaağızlıları yalnız bırakmadı. Karaağızlılar her birine teşekkür plaketleri sunarken direnişlerini Türkiye’nin dört bir yanına ulaştıran basın emekçilerini de unutmadılar.

Bursa Muhalif ve EnBursa’ya teşekkür

Direnişin ilk gününden bu yana her koşulda nöbetlerini tutan Karaağızlıların Türkiye’ye örnek teşkil edecek bir mücadelesini haberleştirerek kent ve çevre mücadelesine katkı sunan basın emekçilerine de teşekkür eden Karaağızlılar Bursa Muhalif editörü Ozan Kaplanoğlu ve EnBursa Genel Yayın Yönetmeni Esat Kaplan’a da teşekkürlerini iletti. “Kimya, ziraat, makine mühendisleri nasıl santralin zararlarını anlatarak destek oldularsa, tabipler, hukukçular kendi alanlarında destek sundularsa biz de Karaağızlıların direnişini haberleştirerek Türkiye’nin dört bir yanındaki köylülere örnek olmalarını sağlamaya çalıştık, devam da edeceğiz.” dedi. EnBursa Genel Yayın Yönetmeni Esat Kaplan ise Karaağızlıların haberlerini kendileri yaparak yurttaş gazeteciliğinin önemli bir örneğini de gösterdiklerini ifade etti.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top