Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Dersim’deki Alevi örgütlerinden Munzur Gözeleri tepkisi

Dersim’deki Alevi örgütlerinden Munzur Gözeleri tepkisi

Dersim’de Munzur Gözelerinde yapımı devam eden Peyzaj ve Çevre düzenlemesi projesine karşı Alevi dernekleri basın açıklaması düzenledi.

Dersim’de Munzur Gözelerinde yapımı devam eden Peyzaj ve Çevre düzenlemesi projesine karşı Alevi dernekleri Seyit Rıza Meydanında basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan kendilerinin bu ve buna benzer Alevi inancının kutsal mekanlarına zarar verecek projelere her zaman karşı durduklarını ve karşı duracaklarını belirtti.

Kaplan, “Evet, Munzur Gözelerinin bir çevre düzenlemesine ihtiyacı var ancak bu yöre halkının, oradaki belediyemizin, sivil toplum örgütlerimizin ve muhtarlarımızın oluşturacağı bir komisyonun öngördüğü biçimde bir çevre düzenlemesi gerekmektedir.” dedi.

Açıklamada konuşan Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Munzur Gözelerinin üzerinde tartışma yapılacak bir mekan olmadığını dile getiren Fırat, “Hepimiz bu coğrafyada devletin ve egemen güçlerin ötekileştirme pozisyonunu gördük. Acılarla yoğrulan Dersim’i Dedelerle, Alevi inancının kanaat önderleri ve sivil toplum örgütleriyle beraber kutsal mekânlara yapılan saldırılara, çevre ve doğa sorunlarına eğilip acil çözüme ulaştırması gerekiyor.” dedi.

Munzur Gözeleri’nde ‘iyileştirme’ adı altında yapılan proje Tunceli Valiliği’nin koordinesinde, Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından hazırlanan ve Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca Haziran 2019’da onaylandı. Bölge sakinleri, belediyeler ve sivil toplum örgütleri, kendilerine danışılmadan hazırlanan 8 milyon TL’lik projeye karşı çıkıyor.

Proje, ahşap yoğunluklu planlansa da Munzur’un üzerine çelikten köprüler inşa edilecek. Yine yapılması planlanan iki otoparktan biri hemen gözelerin yanı başında. Diğeri ise Gözeler Köyü yakınında inşa edilecek. Camping stant üniteleri, kurban kesme ve piknik yerleri de köyün yakınlarında yapılacak.

Munzur Gözeleri’ni tahrip edecek projenin tamamlanması durumunda, gözelere girişlerin ücretli hale getirileceği belirtiliyor.

Munzur Gözeleri peyzaj projesi adıyla yapılan düzenlemeyle sermaye için rant kapısı olacak

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top