Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Çağlayan Deresi üzerinde balık çiftliği kurmak isteyen AKP’li Kuzuoğlu halka saldırdı

Çağlayan Deresi üzerinde balık çiftliği kurmak isteyen AKP’li Kuzuoğlu halka saldırdı

Rize Fındıklı’daki Çağlayan Deresi üzerinde balık çiftliği kurmak isteyen AKP’li Hasan Kuzuoğlu, yaşam alanlarını savunan bölge halkına saldırdı, provokasyon yaratmaya çalıştı.

Rize‘nin Fındıklı ilçesi Çağlayan köyünde, Kuzuoğlu balık çiftliği işletmesi sahibi AKP’li Hasan Kuzuoğlu, Çağlayan Deresi‘nden alacağı suyun havuzlara gideceği noktaya kadar, arazi sahiplerinin haberi olmadan su boruları döşedi. 75 köylü, arazilere yönelik saldırıdan dolayı AKP Fındıklı İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Kuzuoğlu‘nun şirketini mahkemeye verdi. Şikayet üzerine oluşturulan bilirkişi heyeti, jandarma ile birlikte bugün Çağlayan Vadisi‘ne geldi.

Bölgede yaşayan yurttaşlar, keşif heyetini “Dere bizim evimiz”, “Arazimi işgal etme”, “Çağlayan Deresi ağlayan dere olmasın“ yazılı pankartlarla karşıladı. Heyetin keşif yaptığı sırada şirket çalışanlarının yurttaşlara ve yaşam savunucularına saldırmaya kalkması üzerine jandarma müdahale etti.

Olay yerinde bulunan yurttaşlar, AKP’li Hasan Kuzuoğlu’nun fabrikasında çalışan onlarca kişiyi keşif alanına getirerek kışkırttığını, alanda bulunan bir aracın üzerine çıkıp şirket çalışanlarına seslenmesi üzerine ağız münakaşası yaşandığını belirtti.

PROVOKASYON YARATMA ÇABASI

Kuzuoğlu, bölge halkına ve yaşam savunucularına yönelik sarf ettiği sözlerle provokasyon yaratmaya çalıştı. Kuzuoğlu’nun “CHP il başkanı orada, ilçe başkanının kardeşi orada. Bunları da yürüten Fındıklı Belediye başkanı HDP’li. Biz doğanın savunucusuyuz, kimse doğaya zarar vermiyor. İstersek sokağa binlerce kişiyle çıkacağımızı unutmayın” ifadelerini kullanması üzerine yurttaşlar, “Yapmayın ayıptır, kardeş kardeşe kavga mı edeceğiz, oyuna gelmeyin“ diyerek grubu sakinleştirmeye çalıştı. Bu esnada yaşam savunuculara hakaret ve küfür eden grup “Yan tarafta beton santrali var, ona ses çıkartın” diyerek yeniden saldırmaya kalkınca jandarma engel oldu. Kısa süreli arbede yaşandığı sırada, davanın hakiminin araçtan inerek saldırgan grubun bölgeden uzaklaştırmasını istemesi üzerine jandarma güvenliği sağladı.

“ÇAĞLAYAN DERESİ YOK OLACAK, YAŞAM YOK OLACAK”

Çağlayan Deresi‘nin hemen yanındaki arazilerde yapılmak istenen balık tesisi için boruların izinsiz yerleştirildiğini dile getiren Mete Hacaloğlu, “Bulunduğumuz yerden 1 buçuk kilometre kadar aşağıda bir balık çiftliği söz konusu. Çiftlik, kendisi için gerekli suyu Çağlayan Deresi’nden kullanmak istiyor. Suyu taşıyacağı boruları ise özel mülklere ve arazilere izinsiz, ağaçları keserek, arazilere girerek döşemesi hakkında bir dava açılmış durumda. Bugünkü keşifle de zaten aşikar olan durumu mahkeme heyeti yerinde gördü. Çağlayan köyünün deresini kullanarak kontrolsüz bir şekilde suyun alınmasına karşıyız. Suyun biraz daha yukarıdan yine bu firmaya ait balık tesisinde kirletilerek dereye tekrar bırakılmasına da karşıyız. Bu dere hepimizin. Bizler burada yapılacak yatırıma, istihdama kesinlikle karşı değiliz. Hiç kimsenin ekmeği ile kesinlikle bir derdimiz yok, olamaz da zaten. Dedelerimizden aldığımız mirası torunlarımıza iletebilmek için bir yaşam mücadelesi veriyoruz. Bu mücadele aynı zamanda HES ‘lere karşı bir mücadeledir” ifadelerini kullandı.

“KOMŞULARIMIZ BİLE BİZE HABER VERMEDİ ÇÜNKÜ O FABRİKADA ÇALIŞIYORLARDI”

Arazisine izinsiz boru döşendiği için şikayetçi olduğunu dile getiren Emine Hacıibrahimoğlu Usta, kendilerine bir şey sorulmadığını ve hatadan dönülene kadar mücadele edeceklerini dile getirdi.

Usta, “Arazimizden geçtiler. Geçen yıl ben çok çaba gösterdim. Karakola haber verdim, geldiler. Devletin yardımıyla yaptığımız asma köprümüzün ayağını kesitler. Biz hiç bilmiyorduk, 150 metre ilerleme kaydedildikten sonra haberimiz oldu. Bize komşularımız bile haber vermedi çünkü o fabrikada çalışıyorlardı. Ağabeyim Fındıklı’ya inmişti, indiğinde söylediler ona. Olay yerine gittiğimde o kadar derin, o kadar büyük görünmüştü ki gözüme, müdahale ettim, önlerine geçtim. ‘Beni dinlemezseniz buraya atlayıp intihar edeceğim’ dedim. Demir boru döşenmişti o zaman. Buradan Fatih Sultan Mehmet geçmiş, eğilmiş atından su içmiş. ‘Ne kadar güzel su’ demiş. Canla, başla mücadeleye devam edeceğiz. Hiçbir insana sorulmaz mı? ‘Biz buradan geçiyoruz, siz ne düşünüyorsunuz?’ denmez mi” şeklinde konuştu.

“CANIMI VERİRİM SUYUMU VERMEM”

Köy sakinlerinden 76 yaşındaki Melahat Alişan ise derenin suyuna yapılan müdahalelerden şikayetçi olduğunu dile getirerek “Bir bela var burada. Ta uzaktan gelen bir bela var burada. Bu dereyi kurutacağız diye uğraşılıyor. Bu dere Allah’ın verdiği deremizdir. Yarın öbür gün cenazemizi yıkayacak suyumuz kalmayacak” dedi.

Şirketin yetkili avukatı ise gazetecilere yaptığı açıklamada, “Her ekonomik çalışmanın tabii ki zararları da olacaktır ancak Çağlayan Deresi yok olmuyor. Bu derelerde birçok balık çiftliği var. Bu normaldir. Burada yapılan her çalışma yasaldır” iddialarını dillendirdi.

Yaşanan olaylar sonrası Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu, kendisiyle ilgili iftiralarda bulunan balık çiftliği sahibi AKP’li Hasan Kuzuoğlu hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

Kaynak: Evrensel

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top