Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > “Ruhsat verilmiyorsa Kaz Dağları’ndaki 350 bin ağacı ağaçkakanlar mı yok etti?” | Özer Akdemir

“Ruhsat verilmiyorsa Kaz Dağları’ndaki 350 bin ağacı ağaçkakanlar mı yok etti?” | Özer Akdemir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez veri tabanında mera, orman, doğal ve arkeolojik sit alanı olan yerlerin maden ihalesine açılmadığını savundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ülkemizde arama döneminde olan 5 bin 601 maden ruhsatı bulunduğunu açıkladı.

Bakan Dönmez’in maden ihalelerinin açılması sürecinde veri tabanında mera, orman, doğal ve arkeolojik sit alanlarının tespit edilerek ihaleye açılmadığı yanıtına Gürer, “Orman alanlarına ruhsat verilmiyorsa Kaz Dağları’ndaki 350 bin ağacı ağaçkakanlar mı yok etti” diyerek tepki gösterdi.

GÜRER’İN YANIT ARADIĞI SORULAR

Niğde Milletvekili Gürer’in, ülkemizde maden arama çalışmaları ile bu çalışmaların mera, orman, tarım, doğal veya arkeolojik sit alanında olup olmadığının açıklanması istemiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına verdiği soru önergesine Bakan Fatih Dönmez’den yanıt geldi.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün 140. Grup Maden Arama Sahası için açıkladığı ihale yer ve tarihlerine göre ülkemizde 766 alanda maden arama için ihale açıldığını anımsatan Gürer, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  • Müdürlüğün ihaleye açtığı bu sahalarda hangi madenler aranacak ya da işletilecektir? Hali hazırda bu sahaların konumu nedir?
  • Kaç mera, kaç orman, kaç tarım alanı, kaç doğal ya da arkeolojik sit alanı bu maden sahaları kapsamında kalmaktadır?
  • Bu maden alanlarında su havzaları olup olmadığı araştırılmış mıdır? Var mıdır?
  • Maden arama sondajlarının çevreye etkisi incelenmiş midir?Ülkemizde mevcut kaç alanda, kaç tür maden araması devam etmektedir?
  • Kaç rezerv orman alanı içindedir?
  • Ülkemizde siyanür kullanılarak maden işlenen kaç tesis bulunmaktadır?

ORMAN ALANINDA MADEN ARAMA RUHSATI VERİLMİYORMUŞ!

Gürer’in önergesini yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sahaların maden grupları bazında ihaleye açıldığını belirterek maden türünün; ihaleyi kazanan talep sahibinin vereceği hedef sahayı seçmesinin gerekçeleri ve aranacak madenlerin belirtildiği ön inceleme raporunda yer almakta olduğunu söyledi.

Sahaların ihaleye açılması aşamasında; ihaleye açılacak sahaların ilgili kurumun veri tabanında kayıtlı mera, orman, tarım, doğal veya arkeolojik sit alanları veya su havzalarına isabet edip etmediğinin kontrolü yapıldığını ileri süren Bakan Dönmez, bu alanlara isabet eden sahaların ihaleye açılmadığını iddia etti.

5 BİN 601 ADET MADEN RUHSATI

3213 sayılı Maden Kanunu gereğince; arama sondajlarında çevresel etki değerlendirmesi kararı aranmadığını da açıklayan Bakan Dönmez yanıtında, “2020 Ağustos sonu itibariyle arama döneminde olan 5 bin 601 adet maden ruhsatı bulunmaktadır” dedi.

Bakan Dönmez madenlerin aranması ve çıkarılması aşamalarının hiçbir kademesinde “siyanür ya da türevi” herhangi bir kimyasal madde kullanılmadığını da ileri sürdü.

“NEDEN ÇED RAPORU ARANMIYOR?”

Önerge sahibi Ömer Fethi Gürer ise arama sondajlarında çevresel etki değerlendirmesi kararının aranmıyor olmasının, madencilik çalışmalarında çevreye verilecek zararın görmezden gelinmesi anlamını taşıdığını belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

Gürer, “Sayın Bakan soru önergemize verdiği yanıtta, mera, orman, tarım, doğal veya arkeolojik sit alanları veya su havzalarına isabet edip etmediğinin kontrolü yapıldığını belirtiyor ve bu alanlara isabet eden sahaların ihaleye açılmadığını iddia ediyor. Oysa madencilik, çalışmaları yüzünden sadece Kaz Dağları’nda 350 bin ağacın kesildiğini sağır sultan bile duydu” dedi.

“ORMANLARIN TALAN EDİLDİĞİNDEN BAKANIN HABERİ YOK MU?”

2004 yılında çıkarılan ve halen geçerliliğini sürdüren Maden Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince orman alanlarında her türlü maden arama izninin verildiğini de anımsatan Gürer, ülkemizdeki çok sayıda orman alanının madencilik çalışmaları nedeniyle talan edildiğine dikkat çekti. 

Gürer,  “MTA 2019 yılının Temmuz ayından bugüne kadar geçen sürede 78 ilde 2bin 685 noktada toplam Kayseri il sınırını aşan büyüklükte ruhsat alanları ihaleye çıkmıştır. Niğde ilinde ise 23 noktada 21 bin hektar alan ruhsat ihaleye çıkmıştır. Ülkemizin  ormanlar, tarım alanları, meralar ve binlerce yıllık kadim bir tarih, metalik/kömür madenciliği çalışmaları ile tehdit altındadır” dedi.

“SİYANÜRE KARŞI EYLEMLERİN AMACI NE O ZAMAN?”

Gürer; “Ülkemizde siyanür kullanılarak maden işlerer kaç tesis bulunmaktadır” sorusuna Bakan Dönmez’in verdiği “Madenlerin aranması ve çıkarılması aşamalarının hiçbir kademesinde siyanür ya da türevi herhangi bir kimyasal kullanılmamaktadır” yanıtının da gerçeği yansıtmadığını belirterek; “Madem maden sahalarında siyanür kullanılmıyor, hemen her gün Türkiye’nin dört bir yanında yapılan siyanür eylemlerinin amacı nedir? Eylemi yapanlar mı yoksa Sayın Bakan mı gerçeklerden bihaber?” Yazar İbrahim Gündüz’ün yeni yazdığı ‘Altın Ölüm’ kitabını Bakanın okumasın öneririm” dedi.

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top