Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > Amazonlar’da ormansızlaşma son 15 yılın en yüksek seviyesinde

Amazonlar’da ormansızlaşma son 15 yılın en yüksek seviyesinde

Dünyanın en büyük yağmur ormanları Brezilya’daki Amazon Ormanları’nda Ağustos 2020-Temmuz 2021 aralığında 13 bin 235 kilometrekarelik ormansızlaşma görüldü. Resmi verilere göre Brezilya’nın Amazon yağmur ormanlarının son 15 yılın en yüksek ormansızlaştırmasıyla karşı karşıya. 

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE) verilerine göre, Amazonlar‘daki yaklaşık Karadağ’ın yüzölçümü büyüklüğündeki orman kaybı, son 15 yılda on iki aylık dönemde görülen en yüksek kayıp olarak kayda geçti.

INPE‘nin  yayınladığı raporda bölgedeki ormansızlaşmanın bir yıl içinde yüzde 22 arttığını belirtiyor. 3 milyon civarında bitki ve canlı türü, ayrıca 1 milyon kişilik nüfusa ev sahipliği yapan Amazon Ormanları, küresel ısınmanın hızını yavaşlatmak için hayati öneme sahip bir karbon deposu. 

Dünya Yağmur Ormanları’nın yüzde 65’i Brezilya’da yer alıyor. Brezilya’nın Amazon bölgesi dünyanın en geniş yağmur ormanlarına ev sahipliği yapıyor ve küresel ısınmayı frenleyen en büyük “karbon deposu” olarak işlev görüyor. İklime etkisinin yanı sıra yağmur ormanları yaklaşık üç milyon bitki ve hayvan türünün ve bir milyon yerlinin barınağı konumunda.

Amazon ormanları üç milyondan fazla bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor

Bölgede Ağustos 2020-Temmuz 2021 döneminde görülen ormansızlaşma, geçen yılın aynı dönemine oranla yaklaşık yüzde 22 artış gösterdi. Ağustos 2019-Temmuz 2020 döneminde bölgede 10 bin 851 kilometrekarelik ormansızlaşma kayda geçmiş, 2006’nın aynı döneminde ise bu rakam 14 bin 286 olarak kaydedilmişti.

Bölgede şu ana kadar, aynı dönemde görülen ormansızlaşma 2004 yılında 27 bin kilometrekare olarak açıklanmıştı. Brezilya, 2024’e kadar yıllık yüzde 15, 2025 ve 2026 için yüzde 40, 2027 için yüzde 50 oranında yasa dışı ormansızlaşmayı düşürme planı açıklamış ve 2028’de sıfır yasa dışı ormansızlaşma hedeflediğini duyurmuştu. Son verilere göre 2020-21 aralığında 13,235 km² orman kaybedildi. Bu, 2006’dan bugüne en yüksek değer. 

Amazonlar’daki ormansızlaşma Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun iktidarında arttı. Bolsonaro, bölgede tarım ve madencilik faaliyetlerini teşvik etmişti.  Popülist lider aynı zamanda geçmişte INPE’yi Brezilya’nın itibarına zarar vermek ile suçlayıp kurum ile çatışmaya da girmişti.  

Dünya Haberleri
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top