Buradasınız
Ana Sayfa > Dünya > BM Genel Sekreteri: Covid-19 krizine cevap olarak yeşil ekonomiye geçiş sağlanmalı

BM Genel Sekreteri: Covid-19 krizine cevap olarak yeşil ekonomiye geçiş sağlanmalı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “İkinci Dünya Savaşından bu yana böyle bir kriz yaşanmadı. Ancak bir diğer acil durum daha var, o da iklim krizi” şeklinde konuştu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “İkinci Dünya Savaşından bu yana böyle bir kriz yaşanmadı. Ancak bir diğer acil durum daha var, o da iklim krizi” şeklinde konuştu.

Dünya Günü‘nün 50. yıldönümü kapsamında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres hükümetlere çağrıda bulunarak yeni tip koronavirüs (Covid-19) krizi ile mücadele kapsamında iklim değişikliğinin unutulmaması gerektiğine vurgu yaptı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, hükümetlerin böyle bir dönemde ‘yeşil ekonomi’ye yatırım yapmak isteyenlere öncelik vermesi gerektiğinin altını çizdi. Havayı büyük ölçüde kirleten şirketlerden uzak durulması tavsiyesinde bulundu.

Eski Portekiz başbakanı Guterres, “Dünya Günü’nde bütün gözler Covid-19 pandemisine çevrildi. İkinci Dünya Savaşından bu yana böyle bir kriz yaşanmadı. Ancak bir diğer acil durum daha var, o da iklim krizi” dedi.

Guterres, “Halkın parasıyla şirketler kurtarıldığında “yeşil ekonomi”ye bağlı sürdürülebilir kalkınma ve istihdam sağlanmalı. Fonlar çevreyi koruma altına alan sürdürülebilir projelerde geleceğe yatırım yapmak için kullanılmalı” ifadelerini kullandı. 

Dünya Haberleri
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top