Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Aydın’a gelen Bakan Dönmez’in jeotermal tesisleri ziyaret etmesine AYÇEP’ten tepki

Aydın’a gelen Bakan Dönmez’in jeotermal tesisleri ziyaret etmesine AYÇEP’ten tepki

Bugün Aydın’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in jeotermal tesisleri ziyaret etmesine Aydın Çevre ve Kültür Derneği (AYÇEP)’ten tepki geldi. Bakan Dönmez’in Aydın’a gelmesinin ardından yazılı açıklama yapan AYÇEP, Bakan Dönmez’in cevaplaması üzerine sorular sordu. AYÇEP’in açıklamasında “Biz sadece sormuyor, reddediyoruz, JES istemiyoruz” ifadeleri yer aldı

Bugün (28 Mayıs) Aydın’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in jeotermal tesisleri ziyaret etmesine Aydın Çevre ve Kültür Derneği (AYÇEP) tarafından tepki gösterildi. Bakan Dönmez’in Aydın’a gelmesinin ardından yazılı açıklama yapan AYÇEP, Bakan Dönmez’in cevaplaması üzerine ayrıca sorular sordu. AYÇEP’in açıklamasında “Biz sadece sormuyor, reddediyoruz, JES istemiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Bakan Dönmez’in Aydın’a gelmesinin ardından yazılı açıklama yapan AYÇEP, Bakan Dönmez’in cevaplaması üzerine sorular da sordu. AYÇEP basın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

AYDIN OVASI PARSEL PARSEL JES’LERE TAHSİS EDİLİYOR

Bilindiği üzere ilimiz Jeotermaller tarafından abluka altına alınmıştır. Hatta halkımız JES’lerin ürettiği kirlilikten ciddi şekilde rahatsız ve zarar görmektedir. Aydın Ovasında İncir rekoltesi düşmüş, Büyük Menderes Nehri hem kuraklıkla hem de kirlilikle imtihan halindedir. JES’lerin zararları akademik çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Hatta Efeler Belediyemizin bilgilendirme amaçlı yaptığı ölçüm sonuçları da ortadadır. Ruhsat alan firmalar şehrimizi parsel parsel talan etmektedir. Bu konuda kazanılmış davalarımız da vardır. Yargı kararları hiçe sayılarak uygulanmamakta, bunun sonucunda geçen yıl 1 Mayıs’ta ilçemiz Efeler büyük bir facia atlatmış, sorumlular hakkında iş ve işlemler yapılmadığı gibi ne zarar tanzim edilmiş ne de raporlardaki gibi gerekli önlemlerin alınmadığı hepimiz tarafından görülmüştür.

Hal böyleyken, Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın Aydın iline gelmesi vesilesiyle, davaları devam eden ve geçen yıl patlamanın yaşandığı alanı ziyaret etmesi manidardır. Bu durum davanın tarafları olan Aydın halkı ile şirket arasında tercih sunmaktır. Halk tarafından JES’e karşı açılan dava kararları ortadayken İmamköy ve Yılmazköy’deki alanları ziyaret etmek davaların süreçlerini etkileyecektir. Yol yakınken Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanını bu süreçte tarafsızlığa davet ediyoruz. Santral çöplüğü olmayan, yasa ve mevzuatın uygulandığı bir süreç istemekteyiz.”

SADECE SORU SORMUYOR, REDDEDİYORUZ

Bakan Dönmez’in Aydın’daki jeotermal tesisleri ziyaretine tepki gösteren AYÇEP’in yazılı basın açıklamasının devamında şunlar yer alıyor:

Soruyoruz: JES Kanunun Kaynakların Korunması başlığında kaynaklardan çekilecek akışkan başka bir kaynağa verilmez denirken Ilıcabaşı’nda reenjeksiyon kuyusu olmayan bölgeden çekilen akışkan İmamköy’e verilmektedir ve İmamköy’de deşarj yapılmaktadır. Kaynaklar korunmuş mudur?
Soruyoruz: ÇED toplantısı yapılmadan sürekli ÇED gerekli değildir kararları manidar mıdır?
Soruyoruz: DSİ antlaşmalarının tarihleri dışında alanda yapılan DSİ kanalını kullanılması doğru mudur?
Soruyoruz: Vatandaşımız evinde küçük bir işlem yapmak için aylarca izin beklerken, JES şirketlerinin bu kadar çabuk işlemlerini halletmesi, ÇED toplantılarının yapılmadan ÇED gerekli değildir kararlarını alabilmesi manidar mıdır?
Soruyoruz: Aydın’da gece geç saatlerde hissedilen kokunun kaynağı nedir?
Soruyoruz: Aydın’da yaşayan halk mı önemli, yoksa birkaç kişinin kasalarının dolması mı?
Soruyoruz: Yasal ve yargı süreçleri devam ederken ben yaptım oldu şeklinde Santrallerin çalışması ve etrafa kirlilik saçması kabul edilebilir midir?

Biz sadece sormuyoruz, RED EDİYORUZ!
Ya Aydın halkının tarafındasınızdır, ya da şirketlerin…
JES İSTEMİYORUZ!”

Aydın Çevre ve Kültür Derneği (AYÇEP)
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top