Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Didim Manastır Koyu da ranta açılmak isteniyor

Didim Manastır Koyu da ranta açılmak isteniyor

Didim’in kıyı bölgesi Manastır Koyu ve yakın çevresini yüksek yoğunluklu yapılaşmaya açan çevre düzeni plan değişikliği yargıya taşındı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın talebi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Didim’in kıyı bölgesi Manastır Koyu ve yakın çevresini yüksek yoğunluklu yapılaşmaya açan çevre düzeni plan değişikliği yargıya taşındı.

Didim Sivil Gelişim Platformu üyesi derneklerin katılımıyla açılan davada, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın kentin ana gelişim kararlarına aykırı olarak uygulamaya koymak istediği ayrıcalıklı inşaat hakkı tanıyan imar değişikliğinin iptal edilmesini istedi.

Parsel parsel satılıyor

Sürece ilişkin Cumhuriyet’e açıklama yapan Didim Sivil Gelişim Platformu, bölgede ranta dayalı plan ve projeler yürütüldüğünü belirterek, tüm dünyanın ilgisini çeken denizin, sahil alanlarının, toprakların, kamu yararı adı altında sermayenin hizmetine sunulduğunu vurguladı.

Yürürlükteki plan kararlarının hiçe sayıldığını, kentin gelişimi için ortaya konulan ana kararların göz ardı edildiğini kaydeden platform, “Didim’in değerlerinin tek tek, parsel parsel satıldığını ve geriye kalanların da satılmak üzere adımlar atıldığını üzülerek öğreniyoruz. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan ve koyun büyük bir bölümünü kapsayan alanda parsel bazında rant amaçlı imar planı kararı yürürlüğe konulmak isteniyor. Bu plan kararları kabul edilemez. İlçemizin sahip olduğu kamusal kaynakların, doğal ve kültürel değerlerin sözde ‘planlama’ aracılığıyla sermayenin kâr hırsına karşı korumak amacıyla Didim halkı olarak karşı çıkıyoruz. Didim’in değerlerinin ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top