Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Artvin Valiliği’ne 23 kurumdan “Maden faaliyetlerini durdurun, halka sağlıklı bilgi verin” talebi

Artvin Valiliği’ne 23 kurumdan “Maden faaliyetlerini durdurun, halka sağlıklı bilgi verin” talebi

Artvin’de 23 siyasi parti, dernek ve meslek örgütleri, valiliğe maden faaliyetlerinin sona erdirilmesi ve halka sağlıklı bilgi verilmesi için çağrıda bulundu.

Korona virüs salgınının ülke geneline yayılmasının ardından, salgından en çok etkilenen illerden birisi de Artvin oldu. bilgilere göre vakaların görülmeye başladığı Borçka ve iki köy karantina altına alındı. Ancak şehirde çok sayıda işçinin çalıştığı madenlerin faaliyetlerine yönelik bir işlem yapılmadı.

Virüsün yayılmasının önlenmesinde en önemli mücadele yöntemlerinden olan izolasyonun sağlanması için Artvin’de bir araya gelen 23 kurum, valilik bünyesinde kurulan İl Pandemi Kurulu’na bir çağrıda bulundu. İzolasyonun sağlanması için Cerrattepe, Murgul gibi madenlerin faaliyetlerinin durdurulması, jandarmaların bu madenlerin önünden alınmasını ve halka sağlıklı bilgi verilmesi talep edildi.

Kurumlar adına yapılan ortak açıklamada, Bakan Koca’nın “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bir hasta 2,6 kişiye hastalık bulaştırırken ülkemizde 1 hasta 16 kişiye hastalık bulaştırmaktadır” sözlerine yer verilerek, virüs ile mücadelenin, “hastayı tespit ve tecrit” etmekten geçtiği belirtildi.

Maden faaliyetleri durdurulsun, halka sağlıklı bilgi verilsin

Kurumlar açıklamalarında izolasyon ve halkın endişeye kapılmaması için şu taleplere yer verdi:

Toplumsal yaşamın her alanındaki bir arada insan sayısını azaltmaya dönük iken, Murgul Maden’de, Artvin Cerattepe’de sürdürülen madencilik faaliyeti ile Yusufeli’nde sürdürülen baraj çalışmasının neden sonlandırılmadığı anlaşılamamaktadır. Yüzlerce işçinin bir arada olumsuz koşullarda çalışıyor olması, bu işçilerin vardiya sonrası servislerle şehir merkezine getirilmesi büyük tehlike yaratmaktadır. Bir arada yüzlerce işçinin çalışıyor olması hem çalışan işçiler arasında salgının hızla yayılmasına yol açabileceği gibi, hem de bu işçilerin şehir irtibatları nedeniyle şehir halkı da aynı tehlike ile karşı karşıya kalmaktadır.

Çalışan işçilerin mağduriyeti önlenerek ücretli izne ayrılmaları çok önemli bir tedbir olacaktır. İki hasta için bir ilçenin karantina altına alınması ne kadar doğru ise, yüzlerce işçinin bir arada çalıştığı işlerin halen devam ediyor olması da o kadar sakıncalı ve vahim olup bunun kamu vicdanında kabul edilmesi mümkün değildir. Bunun kamu idaresinin sorumluluğunu doğuracağı da açıktır. Yine alınan önlemlerin uygulanmasında büyük görev alan jandarma güçlerinin de halen bu iş yerlerinin önünde bekletiliyor olması, hem güvenlik zafiyetine hem de bu güvenlik güçlerinin hastalık riski altında olmasına neden olmaktadır. Buna da son verilmelidir.

Toplumdaki panik halinin giderilmesi de büyük önem taşımaktadır. Bunun bir yanı halka doğru bilginin verilmesinden, bilimsel bilginin ulaştırılmasından, söylenti ve hurafelerden arınmış akılcılıktan geçmektedir.

İmzacı kurumlar ise şöyle: Yeşil Artvin Derneği, Artvin Barosu, Artvin Gazeteciler Cemiyeti, Artvin Gazeteciler Derneği, Artvin Halkevi, Artvin Küçük Sanayi Sitesi, Artvin Esnaf Sanatkar Odaları Birliği, Trabzon Eczacılar Odası Artvin İl Temsilciliği, OR-KOOP, HAYDİKO, Artvin Avcılar Atıcılar Derneği, Artvin Engelliler Derneği, DİSK Emekli-Sen Artvin şb, DİSK Genel-İş, Eğitim-İş, Eğitim-Sen, 78’liler Derneği, CHP Artvin İl Bşk, İyi Parti Artvin İl Bşk, Saadet Partisi Artvin İl Bşk, Demokrat Parti Artvin İl Bşk., Sol Parti Artvin İl Bşk.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top