Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Ekoloji Birliği’nin mitingine aydın ve sanatçı desteği artıyor

Ekoloji Birliği’nin mitingine aydın ve sanatçı desteği artıyor

26 Ekim tarihinde Ekoloji Birliği tarafından düzenlenen miting ile ilgili hazırlıklar hızlanırken, mitinge destekler de giderek daha artıyor. “İklim Krizi ve Ekolojik Yıkıma Dur Diyoruz” adı ile düzenlenen mitinge DİSK, KESK, TMMOB ve TTB de genel merkez düzeyinde organizasyonda da yer alarak destek verirken, diğer demokratik kitle örgütleri ve emek kuruluşlarından da destekler artmaya başladı. Son olarak ise sanatçı, yazar ve aydın çevresinden de miting için destek çağrıları geliyor.

Bugün (20 Ekim) konuyla ilgili sanatçı ve aydınların miting dayanışması olarak “ÇAĞRIMIZDIR” başlığı altında yapılan ortak açıklamada, “Sorun ağaç, dağ, tepe değil YAŞAM SORUNUDUR!” denilerek mitinge destek verdikleri ve destek istedikleri belirtildi. TYS’nin (Türkiye Yazarlar Sendikası) de yönetim kurulu olarak imza attığı açıklama şöyle:

ÇAĞRIMIZDIR: Sorun ağaç, dağ, tepe değil, YAŞAM SORUNUDUR!

“26 Ekim’de Ekoloji Birliği tarafından Ankara’da yapılacak olan, DİSK, KESK, TMMOB, ve TBB tarafından da desteklenen İklim krizine ve ekolojik yıkıma DUR diyoruz” mitingine biz aşağıda imzası bulunan sanatçılar olarak da destek veriyoruz.

Sanatçılar olarak diyoruz ki:

Anaya Madde 56: “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir”.

Termik santraller, JES’ler, HES’ler, RES’ler ve vahşi madencilik faaliyetleri ile gerçekleştirilen ekolojik yıkım sağlıklı bir çevrede yaşam hakkımızı ihlal ediyor. Ülkemiz hızla yaşanmaz bir hale geliyor.

Taş taş üstünde bırakılmayan bir şehri, bir ülkeyi yeni baştan daha güzel imar edebiliriz. Yanan bir ormanı yeniden daha gür yetiştirebiliriz.

Yüz binlerce metre kare üzerine yayılmış, yüz milyonlarca ton siyanürlenmiş atığın, ağır metallerle birlikte toprağımızı, suyumuzu ve havamızı zehirlemesine göz yumamayız.

Balıkesir Balya’da işletilen kurşun, gümüş ve altın madeninin1892’den beri (127 YILDIR) her yıl yağan ilk yaz yağmurundan sonra derede bir tek balık, kaplumbağa, kurbağa kalmadan tüm canlıların öldüğünü biliyoruz.

Eşme- Kışladağ altın madeni siyanüründen insanların zehirlendiğinin raporlarla tespit edilip mahkeme kayıtlarına geçtiğini biliyoruz.

Maden yatakları çevresinde ve Aydın ovalarında JES’lerdan dolayı sebze ve meyvelerin daha şimdiden olgunlaşmadan çürüdüğünü biliyoruz.

Bugün nasıl yanlış tarım politikalarıyla yerel tohumlarla üretim engellenip ithal tohum kullanmak zorunda bırakıldıysak, yarın içecek suyumuzu da dışarıdan satın almak zorundan kalacağımızı biliyoruz.

Munzur Dağları’ndan Kazdağları’na, Fatsa’dan Aydın ovasına ülkemizin dört bir yanında geri dönüşü olmayan, doğa ve canlı yaşamı üzerinde oynanan bu aç gözlü oyuna neden olan, ülkemizin emperyal şirketlere ve yerli işbirlikçilerine peşkeş çekilmesine derhal son verilmeli, tüm ruhsatlar iptal edilmelidir.

Sorun ağaç, dağ, tepe değil, YAŞAM SORUNUDUR!

Destek imzaları (Alfabetik sıraya göre):

Ahmet Günbaş – Yazar, Ahmet Telli Şair, Ahmet Zeki Yeşil – Çizer, Akın Ok – Sanatçı, Ali Galip Kabasakaloğlu – Şair, Alper Akçam – Yazar, Aydemir Çimen – Yazar, Aydın Afacan – Yazar, Ayşe Yıldırım – Yazar / Gazeteci, Ayten Mutlu – Şair, Binali Duman – Şair, Buket Uzuner – Yazar, Celal Başlangıç – Yazar/ Gazeteci, Cengiz Sağlam – Sanatçı, C. Hakkı Zariç – Şair, Dedocan Luvi – Şair, Ekrem Kılıç – Karikatürist, Emirali Yağan – Şair, Erol Yldırım – Gazeteci, Eşber Yağmurdereli – Avukat / Yazar, Fadıl Öztürk – Şair / Yazar, Ferhat Tunç – Sanatçı, Fergun Özelli – Yazar, Filiz Elasu – Yazar, Hakan Kuyumcu – Fotoğraf sanatçısı, Hasan Sağlam – Sanatçı, Hülya Tozlu – Yazar, Hüseyin Şahin – Şair, İlkay Akkaya – Sanatçı, Lal Laleş – Şair / Yazar, Mahmut Temizyürek – Şair, Mahzun Doğan – Şair / Gazeteci, Mazlum Çetinkaya – Şair, Mazlum Vesek – Gazeteci / Yazar, Memik Horuz – Yazar, Menderes Samancılar – Sanatçı, Metin Fındıkçı – Yazar, Muharrem Aslan – Sanatçı, Murathan Muradoğlu – Yazar, Mustafa Yıldız – Karikatürist, Namık Kuyumcu – Şair, Nesimi Aday – Şair, Nevzat Çelik – Şair, Nilay Özer – Şair / Yazar, Nurhan Yıldırım – Ressam, Önder Birol Bıyık – Şair / Yazar, Özer Akdemir – Yazar/ Gazeteci, Özgün Ever Bulut – Şair / Yazar, Ragıp Zarakol Yazar, Recep Çöl – Şair, Sercihan Alioğlu – Heykeltraş, Seran Vreskala – Gazeteci, Servet Kocakaya – Sanatçı, Sibel Öz – Yazar, Suavi – Sanatçı, Turgut Üzüm – Araştırmacı Yazar, Uğur Sümer – Yazar, Umay Umay – Sanatçı / Yazar, Ünal Ersözlü – Şair, Vecdi Erbay – Şair, Yalçın Bürkev – Yazar, Yasemin Göksu – Sanatçı, Zeki K. Ergin – Yazar

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Ekoloji Birliği’nin mitingine aydın ve sanatçı desteği artıyor” hakkında bir düşünce

Bir cevap yazın

Top