Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Akbelen ormanını koruma mücadelesi | Çepeçevre Yaşam | Özer Akdemir

Akbelen ormanını koruma mücadelesi | Çepeçevre Yaşam | Özer Akdemir

Özer Akdemir’in hazırlayıp sunduğu Çepeçevre Yaşam’da bu kez Akbelen Ormanı’nın Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’ne kömür temini için kesilmesine karşı halkın verdiği mücadele yer alıyor.

Muğla Milas’a bağlı İkizköy yakınındaki Akbelen Ormanı’nın Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’ne (YK Enerji) kömür temini için kesilmesine karşı verilen mücadele devam ediyor.

Santralin komşuları olan dokuz köyü yutarak genişlemesine tanıklık eden ve kendi köylerinden de bir mahallenin kömür ocağı olmasına engel olamayan İkizköylüler, Akbelen Ormanı’nın da ellerinden alınarak kömür madeni yapılmasına karşı aylardır direniyor.

Yaklaşık bir aydır orman kıyısında çadırlar kurarak şirketin kesim yapmasına izin vermeyen köylülere ülkenin birçok yerindeki ekoloji mücadeleleri de destek veriyor.

Özer Akdemir’in hazırlayıp sunduğu Çepeçevre Yaşam, bu bölümünde Akbelen ormanının korunması mücadelesini ele alıyor. 

Evrensel WebTV

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top