Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > 766 yeni maden arama ihalesi açıldı!

766 yeni maden arama ihalesi açıldı!

Türkiye’de 766 maden arama ihalesi açıldı. CHP Milletvekili Tahsin Tarhan: İktidarın ekonomik çöküş karşısında “Hazine avcılığına” soyundu. Bu ihaleler gerçekleşirse doğa mahvolacak.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğün altın ve gümüş bulmak için başlatacağı ihalelere dikkat çeken CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, iktidarın ekonomik çöküş karşısında “Hazine avcılığına” soyunduğunu söyledi.

İKTİDAR HAZİNE ARIYOR

Tarhan, “Altın ve gümüş bulmak için geniş kapsamlı bir ihale başlattı iktidar. Bu ihaleler gerçekleşirse memlekette satılmadık arazi, dağ ve ova kalmayacak. Doğa mahvolacak. Yeni Kaz dağları, yeni Cerattepe felaketleri kapımızda” dedi.

İktidarın ekonomik çöküş karşısında “Hazine avcılığına” soyunduğuna dikkat çeken Tarhan, yapılacak ihalelerle ilgili geniş kapsamlı açıklamalarda bulundu. Tarhan şu ifadeleri kullandı:

“Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü 24 Ağustos’tan eylül sonuna kadar bir dizi maden ihalesi gerçekleştirecek. 68 ilde 766 maden sahası için yapılması öngören ihalelerin yüzde 95’i ‘Grup madenlerle, yani altın ve gümüş arama’ faaliyetiyle ilgili. Ekonomiyi çökerten iktidarın altın ve gümüş bulma hırsı ülkeyi topyekün bir şekilde harabeye çevirecek. Bu kadar fazla sahada maden arama ruhsatının verilmesi doğal dengede tamiri imkansız yaralar açacaktır.”

HALKA ÇAĞRI

“Hazine arayışı” karşısında tüm demokratik kitle örgütlerini sorumluluk almaya davet eden Tarhan, “Tüm ülkeyi parsel parsel, karış karış büyük bir maden arama kazı sahasına dönüştürecek bu girişim karşısında vatandaşlarımızı tepki vermeye davet ediyorum. Doğa yok olursa geleceğimiz de yok olur. Ayrıca ekonomiyi düzeltmenin yolu israfı önlemek, planlama yapıp kaynakları akılcı kullanmaktır. Ekonomi dağlarda altın aranarak düzelmez” dedi. 

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top