Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Zeytin ve incir ana yurdunda ölüyor, halk JES’ten dert yanıyor | Çepeçevre Yaşam – Özer Akdemir

Zeytin ve incir ana yurdunda ölüyor, halk JES’ten dert yanıyor | Çepeçevre Yaşam – Özer Akdemir

Özer Akdemir‘in hazırlayıp sunduğu Çepeçevre Yaşam‘ın bu bölümünde Aydın‘ın Germencik ilçesine bağlı Alangüllü’de üreticilerle kuruyan zeytin ağaçları ve yarılan incir bahçeleri yer alıyor.

Çepeçevre Yaşam, Aydın Germencik’te üreticilerle zeytin ağaçlarının kurumasına, incir bahçelerinin çatlamasına dair konuştu. Aydın Germencik’e bağlı Alangüllü köyündeki zeytin ve incir bahçelerinin içinde son bir aydır geniş yarıklar oluştu. Kilometrelerce uzayan yarıkların jeotermal enerji santrali (JES) kuyularının yakınında olması şüphelerin JES’lere yoğunlaşmasına neden oldu. Yöre halkını tedirgin eden çatlakların yanı sıra JES’lerin çevresindeki zeytin ve incir bahçelerinde de yüzlerce ağaç kurudu.

Çepeçevre Yaşam’ın bu bölümünde Alangüllü’de üreticilerle çatlaklar ve ağaçlardaki kurumalar değerlendiriliyor.

Evrensel

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top