Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Zehri bal eyledik! – Havran’da kapanan molibden madeni sonrası bölgeye ne oldu? | Çepeçevre Yaşam | Özer Akdemir

Zehri bal eyledik! – Havran’da kapanan molibden madeni sonrası bölgeye ne oldu? | Çepeçevre Yaşam | Özer Akdemir

Balıkesir‘de Havran‘ın Tepeoba mahallesinde 2019 yılına kadar faaliyette olan ve sonrasında kapanan molibden madeninin bölgeye verdiği zararı, ayrıca madenin faaliyetinin sona ermesinin ardından “bölgeyi rehabilite etme” adı altında ortaya konan skandalı Özer Akdemir‘in hazırlayıp sunduğu Çepeçevre Yaşam‘la ekranlara taşındı. Madenin zehirli atıklarının üzerinin toprakla örtülerek lavanta dikilmesi ve “bal ormanı” denilmesi, sorumsuzluğun ve doğa katliamının ifadesi gibi. Maden şirketinin atık havuzunun da hala bölgede duruyor olması da ayrı bir sorun.


Evrensel

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top