Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Yaşam savunucuları cezalara itiraz etti

Yaşam savunucuları cezalara itiraz etti

Atikhisar’da yapılmak istenen siyanürlü altın madenine karşı 200 günü aşkın süredir çadırlı nöbete devam eden yaşam savunucuları, Orman Bölge Müdürlüğü önünde kendilerine kesilen cezaları protesto ettiler. Yaşam savunucuları açıklamanın ardından itiraz dilekçelerini Çanakkale Sulh Ve Ceza Mahkemesine sundular.

Atikhisar’da yapılmak istenen siyanürlü altın madenine karşı 200 günü aşkın süredir çadırlı nöbete devam eden yaşam savunucuları, Orman Bölge Müdürlüğü önünde kendilerine kesilen cezaları protesto ettiler. Yaşam savunucuları açıklamanın ardından itiraz dilekçelerini Çanakkale Sulh Ve Ceza Mahkemesine sundular.

Atikhisar’da yapılmak istenen siyanürlü altın madeni ve çevre katliamına karşı Kirazlı Balaban’da 200 günü aşkın süredir çadırlı direnişlerine devam eden yaşam savunucularına Orman Müdürlüğü tarafından neredeyse her gün para cezası kesilmeye devam ediyor. Yaşam savunucuları dün Orman Bölge Müdürlüğü önünde bir araya gelerek kendilerine kesilen cezaları protesto ettiler. Müdürlük önünde açıklamada bulunan yaşam savunucuları; “Tam 347.815 ağacı kesen ve canlı toprağın nereye taşındığını denetlemeyen yerel orman şefliği hakkımızda idari yaptırım karar tutanakları hazırlayıp tebliğ etmiştir” dediler.  Kesilen cezaların çadırlı nöbetin önüne taş koymaya çabalamak ve bu bakımdan görevi kötüye kullanılmak olduğunu belirten yaşam savunucuları Bu hakikate ve anayasal haklarımıza dayanarak ormanı koruyanlara orman müdürlüğünce ceza kesilmesini kınıyoruz dediler. Orman Bölge Müdürlüğü önünde yapılan açıklamanın ardında Çanakkale Adliyesine giden yaşam savunucuları, “itiraz dilekçelerimizi Çanakkale Sulh Ve Ceza Mahkemesine sunuyoruz” dediler. 

“Bu durum görevin kötüye kullanılmasıdır”

Yaşam Savunucuları Orman Bölge Müdürlüğü önünde yaptıkları açıklamada;  “Kirazlı/ Balaban mevkiinde 7 aydır bölgedeki madencilik faaliyetine karşı nöbet tutuyoruz. Ormancılar derneğinin tespitine göre tam 347.815 ağacı kesen ve canlı toprağın nereye taşındığını denetlemeyen yerel orman şefliği hakkımızda idari yaptırım karar tutanakları hazırlayıp tebliğ etmiştir.  Tebliğ edilen kabahat konusu devlet ormanlarında, orman idaresince belirlenen konaklama yerlerinden başka yerlerde gecelemektir. Söz konusu tebligata göre kirazlı toplu koruma ile Kirazlı Jandarma Karakol Komutanlığının 20.02.2020  tarihli tutanağına istinaden ilgili kanun maddesi  (Orman kanunu 76/1-a) gereği idari para cezasına karar verildiği söylenmektedir. Sanki turistik bir beldenin ormanın da kamp yapıyormuşçasına kesilen bu cezalar öncelikle abesle iştigaldir aynı zamanda anayasal haklarımız ve ödevimiz gereği tuttuğumuz çadırlı nöbetin önüne taş koymaya çabalamaktır ve bu bakımdan görevin kötüye kullanılmasıdır” dediler. 

“Havamızın, suyumuzun, toprağımızın zehirlenmesine göz yumamayız”

Ormanların katledilmesine karşı çadırlı nöbete devam edeceklerini belirten Yaşam Savucuları; “Tabi bu saçma çaba orman katliamının ve sürdürülmek istenen madencilik  faaliyetlerinin son derece tehlikeli sonuçlarını önlemek üzere üstlenilmiş olan bir çevre mücadelesinin takındığı etik tavır ile boy ölçüşemez. Sıradan vatandaş olarak biz bu mücadele de iki yüzü aşkın gündür varız ve var olmaya devam edeceğiz çünkü ormanlarımızın katledilmesine, havamızın, suyumuzun, toprağımızın zehirlenmesine göz yumamayız.  Bu hakikate ve anayasal haklarımıza dayanarak ormanı koruyanlara orman müdürlüğünce ceza kesilmesini kınıyoruz ve şahıslarımıza kesilen cezalara bugün itiraz dilekçelerimizi Çanakkale Sulh Ve Ceza Mahkemesine sunuyoruz” dediler.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top