Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Kuyucak’ta JES direnişi: “Ya gidecek ya gidecek!”

Kuyucak’ta JES direnişi: “Ya gidecek ya gidecek!”

Aydın’ın Kuyucak ilçesinde köylüler jeotermale karşı topraklarını bastonlarla korumaya çalışıyorlar. Aydın’nın Kuyucak ilçesi Değirmendere Mahallesinde, jeotermal kuyusu açılmasına karşı direnen köylülere AYÇEP, ÇİYAP ve NAZÇEP Başkanları ve üyeleri destek verdi. Köylüler 5 aydır çadır kurarak evlerinin 50 metre yakınındaki jeotermal kuyularının kapatılmasını istiyor.

Türkiye’nin her yerinde çevreye ve tarım arazilerine zarar veren jeotermale karşı direnişler devam ederken Aydın’ın Kuyucak ilçesinde de köylüler 5 aydır çadır kurarak evlerinin 50 metre yakınındaki jeotermal kuyularının kapatılmasını istiyor. 7’den 70’e herkes dün firmanın bulunduğu alana giderek eylem yaptı. Eylemde açılan kuyuların ev, zeytin ağaçları ve derelerin 50 metre yakınında olmasının insana, çevreye ve tarım arazilerine büyük zararı olduğu belirtilerek “Kuyular kapatılıp firma gidene kadar çadırda direneceğiz” denildi.

Elinde bastonla gelen 85 yaşındaki bir köylü, “Çevre katliamına izin vermeyeceğiz. Bu topraklar geleceğimiz. Onlar ya buradan gidecek, ya gidecek” diyerek katılanlara destek oldu. Eyleme çocukların katılması da dikkat çekti.

AYÇEP: “YASAYI ÇİĞNİYORLAR”

Aydın Çevre Platformu (AYÇEP) Başkanı Mehmet Vergili de, “35 köylü günlerdir direniyor. Yasaları çiğneyen bu firma zeytin ağaçlarına asit dökerek kuruttu. Köylülerin yıldırarak, buradan gitmelerini istiyorlar. Yasaları çiğniyorlar, ağaçları kurutuyorlar, suya ve tarım arazilerine zarar veriyorlar. Yasa, ‘jeotermal kuyuları ev ve zeytin ağaçlarından 2 kilometre yakınında olamaz’ diyor, ancak bunlar 50 metre dibinde kuyu açıyorlar. Son nefesimize kadar topraklarımız için direneceğiz” dedi. 

DEĞİRMENDERE’NİN SORUNLARINI HERKES DUYACAK

Nazilli için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını ifade eden NAZÇEP Başkanı İsmail Doğan ise ”Değirmendere’nin sorunlarını Nazilli’de duymayan insan kalmayıncaya kadar elimizden geleni yapacağız. Cenazenin sahibi Değirmendereliler siz feryat etmezseniz dışardakiler feryat etmez. Burası bir çığlıktır unutmayın. Bu çığlığı duyurabildiğimiz kadar Türkiye’nin her yanına duyurmaya çalışacağız. İşlerine geldiği zaman yasa işlerine gelmediği zaman yasa dışı. Eğer sesinizi biraz yükseltirseniz size yasadışı örgüt üyesi derler bu kadar çirkinleştiler. Biz bulunduğu yeri cennete çevirmeye çalışanlarız“ diye konuştu.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top