Buradasınız
Ana Sayfa > Bilim > Venedik’in ünlü kanalları temizlendi, balıklar ve kuğular geri döndü

Venedik’in ünlü kanalları temizlendi, balıklar ve kuğular geri döndü

Corona virüsün en çok etkilediği ülkelerin başında İtalya geliyor. Özellikle ülkenin kuzeyinde daha fazla etki eden corona virüs nedeniyle İtalya genelinde günlerdir karantina uygulanıyor. Ülkenin en turistik noktalarından biri olan Venedik’te karantina sürecinde kanalların, gondol yoğunluğunun azalmasıyla birlikte belirgin biçimde temizlendiği görüldü.

Koronavirüsün Avrupa’daki merkez üssüne dönüşen İtalya‘da hava kirliliği seviyesinde dikkat çeken bir düşüş yaşandı. Ülkenin en turistik şehirlerinden biri olan Venedik‘te ise sular berraklaştı.

İtalya’da etkisini sürdüren yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan önlemler ile insansız hale gelen Venedik’in kanalları temizlenerek, balıklar ve kuğuların dönmesini sağladı.

Euronews’in haberine göre, İtalya’da koronavirüs sebebiyle ölenlerin sayısı 45 kişi artarak 2 bin 503’e yükseldi. Ülkedeki toplam vaka sayısı da 31 bin 500’ü geçti.

Korona virüsün en çok etkilediği ülkelerin başında İtalya geliyor. Özellikle ülkenin kuzeyinde daha fazla etki eden korona virüs nedeniyle İtalya genelinde günlerdir karantina uygulanıyor. Ülkenin en turistik noktalarından biri olan Venedik‘te karantina sürecinde kanalların, gondol yoğunluğunun azalmasıyla birlikte belirgin biçimde temizlendiği görüldü.

İtalya makamları tarafından alınan karantina ve izolasyon önlemleri ülkedeki çok sayıda bölgenin insansızlaşmasıyla sonuçlandı. Venedik gibi turistik bölgelerde insan nüfusunun azalması aşırı yoğun olan kanalların temizlenmesine vesile oldu.

​Aynı zamanda, İtalya’nın Cagliari bölgesinde de feribotların çalışmaması nedeniyle yunusların limana kadar geldikleri görüldü.

2019’daki rapor: Hava ve su kirlenmesi endişe verici!

Şubat 2019’da Avrupa Parlamentosu tarafından yayımlanan bir rapor, Venedik’te hem hava hem de su kirliliği seviyesinin “endişe verici” boyuta ulaştığını ortaya çıkarmıştı. Kirliliğin nedeni olarak da dizel deniz motorları ile düzensiz tekneler suçlandı. Ocak ayı sonunda ülkede başlayan koronavirüs salgınının ardından ise hem hava hem de su kirliliği seviyesinde dikkat çeken bir düşüş yaşandı.

Avrupa Uzay Ajansı‘nın Copernicus Sentinel-5P uydusundan elde ettiği görüntülerde, İtalya’daki hava kirliliğinin (azot dioksit emisyonları) azalma oranı hazırlanan animasyonla gösterildi. Animasyonla, 1 Ocak 2020’den 11 Mart 2020’ye kadar Avrupa genelinde azot dioksit emisyonlarının dalgalanması izlendi.

Dünya Haberleri
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top