Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Validebağ’da hukuk kazandı: Koruya çökmenizi engellemeye kararlıyız!

Validebağ’da hukuk kazandı: Koruya çökmenizi engellemeye kararlıyız!

Validebağ Korusu’nun millet bahçesi yapılmasına karşı bölge halkının açtığı davada kazanan Validebağ Korusu oldu. Mahkeme proje planlarında şehircilik ilkelerine, planlama esasları ve tekniklerine, kamu yararına ve hukuka uyarlık bulunmadığını bildirdi.

İstanbul Üsküdar’daki Validebağ Korusu’nun imara açılmak istenmesine ve yapılmak istenen millet bahçesi projesine karşı açılan davalarda yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

562 gündür bölgede nöbet tutan Validebağ Gönüllüleri, Validebağ Korusu’nda toplanarak yargı kararı sonrasında bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına yurttaşların yanı sıra Üsküdar Belediyesi CHP ve İYİ Parti meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşları katıldı.

Gönüllüler tarafından yapılan açıklamada, “Ne millet bahçesiyle ne de imar planlarıyla koruyu, koru ve sit alanı olmaktan çıkaramayacaklar. Yüzde 100 haklı olduğumuz davalarda üst mahkemelerde farklı karar çıkmasını beklemiyoruz. Koruya çökmenizi engellemeye kararlıyız. Gözümüz üzerinizde” denildi.

Yurttaşların avukatı Onur Cingil ise “Birileri bu karardan bizim hukukçuluğumuza laf edecek kadar incinmiş. Bakan, belediye başkanı ve bir numaralı isim kusura bakmasın, daha çok incinecekler. Yine kazanırız, yine yeneriz sizi” diye konuştu. 


Cumhuriyet

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top