Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Toraks Derneği’nden İkizköy Çevre Komitesi’ne ‘Çevre ve İklim Sorunları Savunuculuk Ödülü’

Toraks Derneği’nden İkizköy Çevre Komitesi’ne ‘Çevre ve İklim Sorunları Savunuculuk Ödülü’

Göğüs hastalıkları uzmanı hekimlerin oluşturduğu Türk Toraks Derneği, bu yılki kongrelerinde, Çevre ve İklim Sorunları Savunuculuk Ödülünü, Validebağ mücadelesi ile birlikte Akbelen Ormanı mücadelesiyle İkizköy Çevre Komitesi’ne verildiği açıkladı.

Göğüs hastalıkları uzmanı hekimlerin oluşturduğu Türk Toraks Derneği, bu yılki kongrelerinde, “Çevre ve İklim Sorunları Savunuculuk Ödülü”nü, Validebağ mücadelesi ile birlikte Akbelen Ormanı mücadelesiyle İkizköy Çevre Komitesi‘ne verildiği açıkladı. Ödülü komite adına Nejla Işık ve Celal Çoban‘in alacağı bildirildi. Antalya‘daki ödül töreni için giden ekibe Akbelen Ormanı Nöbetçilerinden Zeynep Aktoğu‘nun da eşlik edeceği açıklandı.

İkizköy Çevre Komitesi‘nden konuyla ilgili olarak şu açıklama yapıldı: “İkizköy Çevre Komitesi’ne bu ödülü layık gören ve bu dayanışmayla İkizköy’ün doğa ve yaşam mücadelesini yükselten Toraks Derneği’ne ve değerli hekimlerimize çok çok teşekkürler.”

ÖDÜL TÖRENİ SONRASINDA YAPILAN AÇIKLAMA

Antalya’daki ödül töreninde, TORAKS Derneği’nin ödülünü, Nejla Işık, Celal Çoban ve Zeynep Aktoğu, Prof. Dr. Ali Kocabaş’ın elinden aldılar. Daha sonra ödülle ilgili yazılı bir açıklama yapan İkizköy Çevre Komitesi Sözcüsü Nejla Işık ve Celal Çoban şunları söyledi:

“Öncelikle biz İkizköylülerin yıllardır verdiği zorlu direnişi bu ödüle layık gören Türk Toraks Derneği’ne köylüler olarak biz de teşekkürü bir borç biliriz. Bu direniş ateşinin ne zaman yanmaya başladığını bilmeyenler için kısaca anlatmak isterim. Sanıldığı gibi, kömür madeninin yok etmek üzere köyümüze dayandığı, bizlere tarifsiz acılar ve deneyimler yaşattığı gün değil.

Aslında mücadelemiz çok daha öncesinden, yaşam alanlarımıza bir saldırı niteliğinde olan Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin yapılmasının planlandığı gün başladı. Mücadele tohumlarını yüreklerimize atan asıl olay buydu. 1980’lerden bu yana termik santrallerin kamu yararı maskesiyle yıllardır halkın emeğini sömürmesi, insanları köleleştirmesi, kendi kendine zor yetebilen bağımlı bireyler yaratması; tüm bunlar yetmezmiş gibi nice canlıları zehirlemesi, yaşamlarından çalması, yaşam alanlarını haksızca gasp etmesi gibi kabul etmesi imkansız bedeller, hukuk tanımaz bir ısrarla birleşince bu mücadele tohumunu yıllarca içimizde besleyip büyüterek filizlenmesini sağladı.

İkizköy Çevre Komitesi Sözcüsü Nejla Işık ve Celal Çoban

KÖYLÜLERİMİZ GÖÇE ZORLANDILAR

İkizköylüler olarak uzun senelerce komşu köylerde yaşayan dostlarımızın topraklarının ve evlerinin yok edildiğine, gözü gibi bakıp büyüttükleri ağaçların talan edilmesine, kendilerinin ise göçe zorlandıklarına, geçim kaynaklarının ellerinden alınarak santralde çalışmak zorunda bırakıldıklarına, yani köleleştirildiklerine ve geçim sorunlarıyla boğuştuklarına büyük bir üzüntüyle şahit olduk.

Bunlar da yetmezmiş gibi aynı dostlarımızı, her yanımıza durmadan zehir saçan termik santraller yüzünden kaybettik, nice ağır hastalıklarla yüzleştiklerine tanıklık ettik. Her geçen yıl birimiz daha kanserle savaşmak zorunda kalıyor, çocuklarımızın astım ve bronşit hastası olarak dünyaya gelmesini, sağlıklı yaşam haklarının daha dünyaya gelmeden ellerinden alınmasını acı içinde izliyoruz.

ORMAN, CANLILARA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Ödediğimiz bunca ağır bedellerden sonra, kömür madeni canavarının yutmak istediği Ormanı’na tüm gücümüzle sarıldık. Termik santrallerin sıradaki hedefi olan Akbelen Ormanı, bizimle birlikte birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. Köyümüzü de içindeki canlılar gibi kanatları altına alan Akbelen Ormanı, kömür canavarıyla aramıza siper olan son doğal yaşam alanlarından biri.

Topraklarımızı ve ağaçlarımızı, yaşam düşmanı kömür canavarı için isteyen termik santrale karşı durduğumuz günden beri, susuzluk gibi birçok sorunla cezalandırıldık. Birkaç gün önce yine bunlardan birine maruz kaldık.

İNSANCA YAŞAM İÇİN MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Mücadelemizin başından beri yanımızda olan Deniz Gümüşel adlı aktivist arkadaşımız, anayasal hakkı olan ifade özgürlüğü çerçevesinde kömür şirketiyle ilgili protesto yaparken haksız yere gözaltına alındı. Bizi bunlarla korkutabileceklerini, yıldırabileceklerini sanıyorlar. İkizköylüler olarak haklı davamızda gerçekleri haykırmaya devam edeceğiz, yaşamı para için yok etmeye ant içmiş şirketlerin önünde durmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu müdahaleler, bizleri yıldırmaktan çok mücadelemize daha sıkı sarılmamızı sağlıyor.

Bu ödülü, direnişimize dört kolla sarılmış tüm İkizköylü dostlarımız adına alıyoruz. İkizköy ve Akbelen Ormanı mücadelemizde bizi yürekten destekleyen, doğayı ve yaşamı korumak için çaba gösteren herkese bu ödülü adıyoruz. Bizler için hayati öneme sahip olan ormanlarımızı da, yaşam alanlarımızı da kirli enerji kaynaklarına feda etmeyeceğiz! AKBELEN ORMANINI VERMEYECEĞİZ! İNSANCA YAŞAM İÇİN!”

Haber ve İnsan

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top