Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Türk Tabipler Birliği 5 Gün Boyunca Işık Açıp Kapama Eylemi Yapacak

Türk Tabipler Birliği 5 Gün Boyunca Işık Açıp Kapama Eylemi Yapacak

Türk Tabipler Birliği (TTB), koronavirüs salgını nedeniyle artan sağlık çalışanları ölümleri ve “koronavirüsün meslek hastalığı sayılması” talebine dikkat çekmek için 11-15 Kasım tarihleri arasında her akşam 21.00’da ‘ışık açıp kapama’ eylemi yapacak.

Türk Tabipler Birliği (TTB), koronavirüs salgını nedeniyle artan sağlık çalışanları ölümleri ve “koronavirüsün meslek hastalığı sayılması” talebine dikkat çekmek için 11-15 Kasım tarihleri arasında her akşam 21.00’da ‘ışık açıp kapama’ eylemi yapacak.

TTB‘den yapılan açıklamada, “Pandeminin başlangıcında her gün saat 21.00’da sağlık çalışanlarını alkışlayan ve sonrasında taleplerini görmezden gelenlere ‘Alkış değil haklarımızı istiyoruz’ demek için, ‘Sağlık Çalışanları Tükendikçe Karanlık Çöküyor’ diyerek bugün itibariyle başlayıp 5 gün boyunca 21.00’da ışık açıp kapama eylemi gerçekleştireceğiz” denildi. 

Sağlık çalışanlarının taleplerinin karşılanmaması durumunda eylemlerin yaygınlaştırılacağı bildirilen açıklamada, “Ülkemizdeki 1 milyon 60 bin sağlık çalışanının göreve zorlanmış olacağının bilinmesini istiyoruz. Tüm sağlık çalışanlarını ve halkımızı ortak ses çıkarmaya, tek yürek olmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi. 

TTB‘den yapılan açıklamada, salgına karşı yeterli önlem alınmaması ve etkili bir mücadele yürütülmemesi nedeniyle hazırlanan eylemlilik programının bugün itibariyle başlatıldığı, Covid-19’un meslek hastalığı sayılması için yasa taslağı hazırlandığı, tüm illerden sağlık çalışanlarının taleplerini mektuplar ve videolar ile Sağlık Bakanlığı’na iletileceği ifade edildi. TTB’den konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde:

HER GÜN MESLEKTAŞLARIMIZI KAYBEDİYORUZ!

“Salgın tüm yıkıcı etkisi ile devam ediyor. Her gün meslektaşlarımızı Covid-19 nedeniyle kaybediyoruz. Salgına karşı yeterli önlem alınmaması, etkili bir mücadele yürütülmemesi ve salgınla mücadelenin yalnızca sağlık kurumları ve sağlık çalışanları üzerinden yapılması nedeniyle tükendik. Tükendiğimizi hep birlikte güçlü bir şekilde dile getirmek, tükenmeden, ölmeden, emeğimizin hakkını alarak çalışabileceğimiz bir sağlık ortamı için TTB Merkez Konseyi olarak hazırladığımız eylemlilik programını bugün başlatıyoruz.

COVİD-19 MESLEK HASTALIĞI SAYILSIN

65 tabip odamızın imzası ile ‘Covid-19 Meslek Hastalığı Kabul Edilsin’ gazete ilanımız ile kamuoyuna bu talebimizi açıklıyoruz. ‘Pandeminin 8. Ay Raporu’ ile kara tabloyu basınla paylaşarak, yönetemeyenlerin pandemiyi getirdiği aşamayı ve önerilerimizi bir kere daha açık bir şekilde kamuoyuna açıklayacağız. Covid-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için yasa taslağımızı da hazırladık. Tüm illerden sağlık çalışanlarının taleplerini de mektuplar ve videolar ile Sağlık Bakanlığı’na ileteceğiz.

Pandeminin başlangıcında her gün saat 21.00’da sağlık çalışanlarını alkışlayan ve sonrasında taleplerini görmezden gelenlere ‘Alkış değil haklarımızı istiyoruz’ demek için, ‘Sağlık Çalışanları Tükendikçe Karanlık Çöküyor’ diyerek bugün itibariyle başlayıp 5 gün boyunca 21.00’da ışık açıp kapama eylemi gerçekleştireceğiz. Bu ışıklar birer uyarıdır. Taleplerimizin karşılanmaması halinde eylemliliklerimizi yaygınlaştıracağımızın, ülkemizdeki 1 milyon 60 bin sağlık çalışanının göreve zorlanmış olacağının bilinmesini istiyoruz. Tüm sağlık çalışanlarını ve halkımızı ortak ses çıkarmaya, tek yürek olmaya çağırıyoruz.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top