Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Tüm Köy Sen: İkizdere köylülerini destekliyoruz, direnen halkın yanındayız

Tüm Köy Sen: İkizdere köylülerini destekliyoruz, direnen halkın yanındayız

Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra, “İkizdere’de üretici köylünün toprağına, geleceğine sahip çıkma direnişini destekliyoruz” dedi.

Rize ili İkizdere, İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı yapılmasına karşı direnişini sürdüren üretici köylüleri desteklediğini açıklayan Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra, “Taş ocağı tarım alanlarını ve ormanları yok ediyor. Üretici köylünün toprağına, geleceğine sahip çıkma direnişini destekliyoruz” dedi.

İkizdere’de lojistik liman yapım ihalesini alan Cengiz Holding tarafından açılmak istenen taş ocağına karşı günlerce direnen halka destek açıklamaları devam ediyor. Salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağının olması nedeniyle milletvekilleri direnen halka dönüşümlü olarak destek ziyaretlerinde bulunurken Ulaştırma Bakanı da ilçeye ziyarette bulundu.

Tüm Üretici Köylü Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra, “Halkın istemediği bir çalışmada ısrar ediliyor. Sokağa çıkma yasağı fırsata çevriliyor. Ülkenin temel sorunlarından biri haline gelen doğanın, tarım alanlarının, ormanların yok edilmesi durdurulmalıdır. İkizdere İşkencederesi Vadisi endemik türler bakımından korunması gereken bir bölge. Ayrıca burada üretici köylüler, organik çay üretimi yapıyor, bal üretiyor. Ormanlar ekolojik dengeyi sağlıyor. İkizdereli üretici köylülerin tepkisi doğal, çünkü toprakları talan ediliyor, gelecekleri karartılıyor” dedi.

Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra / Fotoğraf: DHA

TARAFLAR BELLİ OLUYOR

Sağra, “İktidar ve yandaşları halkın direnişini ‘dışardan kışkırtıyorlar’ diye karalamaya çalışıyorlar. Oysa herkes biliyor ki, halkı kışkırtanlar taş ocağı projesidir. Halk toprağına, ormanına, geleceğine sahip çıkıyor. Partilerin, derneklerin, sendikaların, ekoloji dernek ve platformların destek sunmaları kadar doğal ne olabilir? Halkı yalnız mı bırakmamız isteniyor? Bizler de üretici köylülerin onurlu direnişini destekliyoruz. Rize’deki arkadaşlarımız da mücadelenin içindeler. Tarım alanlarına, suyuna, ormanına, geleceğine sahip çıkan İkizderelilerin mücadelesinden de öğreniyoruz. Birlikteliğimiz ve dayanışmamız devam edecek” dedi.

Evrensel

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top