Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > TÜBİTAK’ın Kanal İstanbul raporu: Bilimsel değil, ekosistem zarar görür!

TÜBİTAK’ın Kanal İstanbul raporu: Bilimsel değil, ekosistem zarar görür!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Kanal İstanbul’a karşı çıkıyorsanız bizi ikna edeceksiniz” sözleri tartışılmaya devam ederken, TÜBİTAK’ın hazırladığı rapor ortaya çıktı. Raporda, “Kanal İstanbul’un ÇED raporu bilimsel değil. Deniz ve ekosistem zarar görebilir” değerlendirmesine yer verildi. Rapora göre, “Kanal İstanbul hayata geçerse Marmara Denizi biter, Karadeniz ekosistemi çöker” görüşü yer alıyor.

Kanal İstanbul‘a yönelik hazırlanan ÇED Raporu’nu mercek altına alan TÜBİTAK, raporun bilimsel olmadığını ortaya koydu. TÜBİTAK tarafından yapılan incelemede, “Bilimsel temele dayalı çevresel etkileri ve bunların azaltılmasına yönelik detaylı planlama yapılmamıştır” denildi.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP kurmaylarının Kanal İstanbul projesini savunmak için kaynak gösterdiği ÇED Raporu’nun bilimsel olmadığı ortaya çıktı. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde (MAM) görevli altı bilim insanı tarafından ÇED raporu için hazırlanan raporda doğal dengenin bozulabileceği, denize ve ekosisteme zarar verebileceği ifade edildi. Rapordan öne çıkan bazı tespitlerden bir kaçı şöyle:

  • “Tarama ve döküm faaliyetinin çevresel etkilerini önlemeyle ilgili bilgiler yetersiz ve bilimsel temele dayanmıyor.
  • Deniz ve göl tabanından çıkarılacak 90 milyon m3 malzeme deniz dolgusu ve denize boşaltma seçeneklerinin nasıl uygulanacağı konusunda, yeterli ayrıntı ve bilimsel temele dayalı çevresel etkileri ve bunların azaltılmasına yönelik detaylı planlama yapılmamıştır.
  • Marmara Denizi’ne boşaltılacak malzemenin çamur ve organik karbon değeri çok yüksek. Reaktif organik madde ve insan kaynaklı organik, metal kirleticilerin denize ve deniz ekosistemine zarar verme riski var.
  • Karada bertaraf edilmesi gereken atıklar, ÇED raporuna göre denize doldurulmak istenmektedir.”

Kanal İstanbul ÇED Raporu’nda yer alan TÜBİTAK MAM görüşünde, projeye itirazların yer aldığı vurgulanırken, uzman olmayan ekiplerce hazırlanan raporun bilimsel olmadığı da ortaya konuluyor. Bu rapora göre “Kanal İstanbul hayata geçerse Marmara Denizi biter, Karadeniz ekosistemi çöker” uyarısı yapıldığı ileri sürülüyor.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top