Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > TMMOB, Gezi Davası kararlarına karşı eylemlerini yurt geneline yaygınlaştırıyor

TMMOB, Gezi Davası kararlarına karşı eylemlerini yurt geneline yaygınlaştırıyor

TMMOB Gezi Davası ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu kararlarına ilişkin ülke çapında eylemlere başladı. Batman’da gerçekleşen eylemde Gezi tutuklularının serbest bırakılması istendi.

TMMOB ile ona bağlı meslek örgütleri, Gezi Davası‘nda verilen kararla tutuklanan arkadaşları serbest bırakılana kadar başlattıkları ve 20. günü aşan Adalat Nöbetlerini yeni bir aşamaya taşıyor. “Karanlık gider Gezi kalır” diyerek başlatılan adalet nöbeti her gün saat 17.00 ile 20.00 saatleri arasında birçok ilde TMMOB Mimarlar Odası binaları önünde devam ediyor. TMMOB, Gezi Davası kararlarına karşı eylemlerini yurt geneline yaygınlaştırmaya başlayacak.

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Gezi Davası’nda verilen kararlara ve Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezalarına ilişkin ülke genelinde eylem düzenleme kararı aldı. ‘Gezi’ye, emeğimize ve mesleğimize sahip çıkıyoruz’ diyen TMMOB üyeleri ilk eylemlerini dün gerçekleştirdi.

22 MAYIS’A KADAR EYLEMLERE DEVAM

Batman’dan Zonguldak’a tam 6 il ve 7 noktada açıklama yapan TMMOB üyeleri 22 Mayıs’a kadar eylemlerini sürdürecek. Son eylem 22 Mayıs Pazar günü İstanbul Kadıköy’deki İskele Meydanı’nda gerçekleşecek.

BirGün‘ün aktardığı habere göre; Batman’da Makina Mühendisleri Odası Batman Şubesi’nde gerçekleştirilen açıklamayı Ruken Kanat okudu. Kanat, oda olarak yapılan açıklamada şunları söyledi:

“Siyasal, ekonomik ve sosyal bunalımın meslektaşlarımızı ve yurttaşları her açıdan kuşattığı, enflasyon ve işsizliğin tavan yaptığı bir atmosferde daha adil, daha demokratik bir ülke için direnen Geziciler tutuklanıyor, muhalefet sindirilmeye çalışılıyor. Aralarında TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mücella Yapıcı’nın da bulunduğu arkadaşlarımıza verilen cezalar, toplumu tümden sindirme ve her türden muhalefeti yok etme amacına yönelik bir adımdır. Ülke adeta tek adam rejimine, tek adam demokrasisine mahkûm edilmiş, toplumun tüm kesimleri sindirilmeye çalışılmıştır.

Biz mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak ülkemizin içinde bulunduğu kriz ortamından çıkması, üretimin, demokrasinin, eşit paylaşım ve adaletin hüküm sürmesi için mesleğimizin onuruna ve yurttaşlarımızın ekonomik refah, barış ve özgürlük tutkusuna yaraşır bir ülke ve dünya istiyoruz.

AKP iktidarında çiftçinin, işçinin, memurun ve öğrencinin nasıl geleceği yoksa mühendis ve mimarın da yoktur. TMMOB’nin aşağıdaki talepleri ile iktidara sesleniyoruz:

  • Nitelikli işgücümüzün heba olmasına neden olan işsizlik sorunu derhal çözülmelidir.
  • Tüm meslektaşlarımıza güvenceli istihdam sağlanmalıdır.
  • Kamuda mühendis, mimar ve şehir plancılarının istihdamı artırılmalıdır.
  • Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücretleri ve özlük hakları iyileştirilmelidir, ek göstergeler 4800-6400 aralığına yükseltilmelidir.
  • KHK ile haksız ve hukuksuz biçimde kamu görevinden ihraç edilen meslektaşlarımız tüm haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidir
  • Ülkemizin doğal kaynaklarını, ormanlarını, tarım alanlarını ve tarihi mirasını yağmalamayı amaçlayan tüm düzenlemeler geri çekilmelidir.
  • Gezi Tutsakları serbest bırakılmalıdır.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top