Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > TMMOB: Ankara için risk yönetimi ve iklim eylem planı ivedi olarak hazırlanmalı

TMMOB: Ankara için risk yönetimi ve iklim eylem planı ivedi olarak hazırlanmalı

 TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi iklim değişikliği eylem planı ve risk yönetimi planları çalışmalarının hazırlanması gerektiğini belirtti.

Ankara‘nın Polatlı ilçesinde 12 Eylül’de yaşanan ve 6 kişinin yaralandığı kum fırtınası ile ilgili açıklama yapan TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi Ankara’nın bu hava olayına hazırlıksız yakalandığı ve risk yönetiminin zayıf olduğunu açığa çıkardığını belirtti. ŞPO, “Ankara için iklim değişikliği eylem planı ve risk yönetim planları çalışmalarını bilimsel, şeffaf ve katılımcı yöntemlerle ivedi olarak hazırlamak sorumluluğunu bir kez daha hatırlatırız” dedi.

İKLİM KRİZİ ETKİSİNİ GÜNDEN GÜNE DEĞİŞTİRMEKTE

Kum fırtınasından özellikle kırsal kesimlerde, güç koşullarda çalışan mevsimlik tarım işçilerinin zarar gördüğü belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ekolojik dengeyi bozan aşırı tüketim merkezli gelişim ve insan müdahaleleri, doğal hassasiyetlere duyarlı olmayan plansız kentleşme gibi etkenler iklim krizi ve etkilerini günden güne derinleştirmekte; kentlerin ve toplumun aşırı hava olayları ile karşılaşma sıklığını ve mağduriyetini de her geçen gün arttırmaktadır. İklim krizi, kuraklık, sağanak yağış sonrasında yaşanan taşkın olayları gibi doğal ve insan kaynaklı risklere yönelik öncelikle iklim değişikliğine uyum ve eylem planları, bunlara eş güdümlü olarak da risk yönetim planı ve acil eylem planları hazırlanmalıdır.

Ankara‘nın kaçınılmaz iklim krizinden nasıl etkileneceğine, ne tür doğal afet riskleri barındırdığına dair şimdiye dek yetkililerce herhangi analitik bir çalışmanın yapılmadığı görülmektedir. Ankara için afet öncesi, doğa ve insan faaliyetlerinden kaynaklı risklerin tespit edilerek önlenmesi için gerekli analizler oluşturulmalı, risk yönetiminin ilk aşaması olan planlama çalışmaları yapılmalıdır. Afet sırasında izlenecek müdahale yöntemleri ve afet sonrasında uygulanacak kurtarma ve iyileştirme adımları belirlenmelidir.

İlgili merkezi ve yerel yönetim kurumlarının Ankara için iklim değişikliği eylem planı ve risk yönetim planları çalışmalarını bilimsel, şeffaf ve katılımcı yöntemlerle ivedi olarak hazırlamak sorumluluğunu bir kez daha hatırlatırız.”

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top