Buradasınız
Ana Sayfa > Ekoloji > Tire Kartal Dağı’na RES yapılmak istenmesine halk karşı çıkıyor | Çepeçevre Yaşam | Özer Akdemir

Tire Kartal Dağı’na RES yapılmak istenmesine halk karşı çıkıyor | Çepeçevre Yaşam | Özer Akdemir

Özer Akdemir‘in hazırlayıp sunduğu Çepeçevre Yaşam‘da bu kez İzmir-Aydın sınırındaki Kartal Dağı’na yapılmak istenen RES’e karşı bölge halkının tepkisini ve mücadelesini ekranlara taşındı.

Sabancı Holding tarafından Kartal Dağı’na dikilmek istenen rüzgar enerji santrali (RES) projesine karşı açılan davada bilirkişi keşfi yapıldı. Dağyeni köylülerinin incir bahçelerinin ortasından, tamamı ormanlık bir alandan RES direklerinden birisinin dikileceği tepeye çıkan bilirkişi heyeti burada da tarihi kalıntılar ve köylülerin “Eren mezarı” dediği taşla çevrelenmiş bir inanç yeri ile karşılaştı.

Bölgede yaşayan yurttaşlar, RES projesine karşı olduklarını belireterek projenin gerçekleşmesi halinde bölgenin geri dönülemez şekilde yıkıma uğrayacağını ve tarım alanları ile birlikte su kaynaklarının da tahrip olacağını ifade ediyor.


Evrensel

Özer Akdemir
Evrensel Gazetesi yazarı. 1969 Nevşehir Hacıbektaş'ta doğdu. 1998 yılında Evrensel Gazetesi ile başladığı gazeteciliğe halen gazetenin İzmir temsilcilisi olarak devam ediyor. Hayat TV'de Çepeçevre Yaşam programlarının yapım ve sunuculuğu yanı sıra, Anadolu’nun Altın’daki Tehlike / Kışladağ’a Ağıt, Kuyudaki Taş / Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği, Uranyum Uğruna / Dilsiz Çocukları Ege’nin, Doğa ve Direniş Öyküleri adlı kitapları bulunuyor. EGEÇEP Yürütme Kurulu ve çeşitli komisyonlar ile Ekoloji Birliği'nde Koordinasyon Kurulu ve Yürütme Kurulu'nda da görev yapmıştır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top