Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Termik santrale Bakanlık bütçesinden 76 milyon lira teşvik var, ama Bakanın haberi yok!

Termik santrale Bakanlık bütçesinden 76 milyon lira teşvik var, ama Bakanın haberi yok!

Sanayi Bakanlığı’nın bütçesinden termik santrallere 76 milyon lira teşvik verileceği açıklanırken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank teşvikten haberinin olmadığını söyledi.
Meclis’teki Sanayi Bakanlığı 2020 bütçe görüşmelerinde, devletin günde 30 bin ton kömür yakıp, 7,5 ton kül çıkaran ve zehir saçan termik santrallere 76 milyon lira teşvik verdiği açıklandı.

Sözcü Gazetesi‘nden Veli Toprak’ın haberine göre, görüşmelerde havayı kirleten 15 termik santrale baca filtresi ve arıtma cihazı takmadan 3 yıl daha çalışma izni verilmesi tartışıldı.

TERMİK SANTRALE SANAYİ BAKANLIĞI’NDAN VERİLEN TEŞVİKTEN BAKANIN HABERİ YOK!

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Zonguldak’ta Çatalağzı Termik Santrali’ne 2018 yılında 35 milyon, 2019 yılında 41 milyon lira kapasite mekanizması teşviki verildi” dedi. Bakan Mustafa Varank ise , “Bunu ilk defa duyuyorum, benimle alakası yok” cevabını verdi. Yavuzyılmaz ise bu teşvikin Enerji Bakanlığı üzerinden verildiğini belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, termik santrallerde 14 bin tonu tehlikeli olmak üzere toplam 26,1 milyon ton atık oluştuğu bilinirken; CHP’li Deniz Yavuzyılmaz verilen 76 milyonluk teşvik için ‘’Kapasite mekanizması adı altında. Kapasitesini tutabilmesi için ‘Üretim yapmasan bile sen burayı açık tut, kullanılabilir hâlde tut, ben sana teşvik veriyorum’ denildi” açıklaması yaptı.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top