Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > TBMM İklim Komisyonu’nda “Paris Anlaşması Tuzak, Kömür Üretimini Arttıralım” konuşmaları!

TBMM İklim Komisyonu’nda “Paris Anlaşması Tuzak, Kömür Üretimini Arttıralım” konuşmaları!

TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu’ndan sunumlar yapan maden sektörü temsilcileri, Paris Anlaşması’nın “tuzak” olduğunu iddia etti, kömür üretiminin hızlı bir şekilde artırılmasını savundu. 

TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu’ndan sunumlar yapan maden sektörü temsilcileri, Paris Anlaşması’nın “tuzak” olduğunu iddia etti, kömür üretiminin hızlı bir şekilde artırılmasını savundu. Madencilik Sektörünün İklim Komisyonu’ndaki görüşmelerde “Paris Anlaşması Tuzak, Kömür Üretimini Artıralım” şeklindeki yaklaşımı ise endişe verici.

Veysel Eroğlu başkanlığında toplanan TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu, madencilik sektörünü dinledi. Cumhuriyet’in haberine göre, sunum yapan Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Güven Önal, uluslararası alanda iklim değişikliğine karşı mücadele kapsamında yapılan Paris İklim Anlaşması ve Kyoto Protokolü’nü ele aldı.

MADENCİLİK SEKTÖRÜ PARİS ANLAŞMASI’NA SAVAŞ AÇMIŞ GİBİ

Bu anlaşmaların birer “tuzak” olduğunu savunan Önal, “Kyoto’nun hiçbir geçerliliği yok. Hiçbir yaptırım maddesi işlemedi. Paris Anlaşması’nda da işlemez. Bu bizim gibi ülkeleri tamamen baskı altında tutup, zorlamak ve bunların gelişmesini engellemek için kurulan tuzaklardır” dedi. Önal ayrıca, küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin nedeni olarak gösterilen “seragazı” teorisinin “bilimsel verilerle tam olarak desteklenmediğini” savundu. Bunun yerine Sırp bilim insanı Milankoviç’in teorisinin matematiksel olarak kanıtlandığını aktaran Önal, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın, dünyanın yörünge hareketleri sırasındaki oluşan radyasyon miktarındam kaynaklandığını söyledi.

TOBB Madencilik Meclisi Başkanı İbrahim Halil Kırşan ise, Türkiye’nin kömür üretimini Kyoto Protokolü ve Paris İklim Anlaşması gibi uluslararası anlaşmalar “engel olmadan” hızlı bir şekilde artırması gerektiğini önerdi.

TEMİZ KÖMÜR MASALI SON BULMUYOR

İki ismin sunumu komisyon üyelerinin tepkisini çekti. Kırşan’ın sunumuna ilişkin konuşan CHP’li Jale Nur Süllü, “Bu nasıl bir tarz? Yakalım ortalığı, daha fazla kirletelim. Parasal açıdan doğru söylüyorsunuz ama burası İklim Krizi Komisyonu kusura bakmayın” karşılığını verdi. CHP’li Murat Bakan ise, Önal’ın sunumu için “Komisyonun adı ‘iklim değişikliği’, iklim değişikliğinin olmadığını ispatlamak üzere gelmiş bir madenci grubu” yorumunu yaptı. CHP’li Vecdi Gündoğdu da, “Bir sunumcu Kyoto Sözleşmesi’nden bahsetti ama yaptırım gücünün olmadığını söyledi. Başka bir sözcü de Kyoto’nun yarın öbür gün bunun önüne geçebileceğini ve kömürün bir an önce çıkarılması gerektiğinden bahsetti. Yani aslında birbirinizle de çelişkiye düştünüz” dedi. Eleştirilere yanıt veren Kırşan, kömür üretimini artırırken bunu “temiz teknolojilerle” yapmayı önerdiğini savundu.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top