Buradasınız
Ana Sayfa > Bildiriler > Son Nefeste Artvin Belgeseli

Son Nefeste Artvin Belgeseli

Genç yönetmen adayı Artvinli Nisa İdil Varan ilk imzasını Cerattepe konulu belgeseli ile attı. Okul bitirme tezi olarak çektiği ve Artvin Cerattepe’deki maden mücadelesini anlatan filmin galası Patika Kitabevinde yapıldı. Son Nefeste Artvin adlı belgesel okul bitirme tezi olmasına rağmen uluslararası yarışmalarda da yer alacak.

“İzlemekte olduğunuz belgesel, Artvin’de 25 yıldır verilen Cerattepe mücadelesini anlatmaktadır. Defalarca hukuken kazanılmış davalara rağmen hukuk tamamen yok sayılmıştır. Cerattepe’de, 245 gün her gece bir köyün nöbet tuttuğu muhteşem doğa direnişi, 16 Şubat 2016 tarihinde polis tarafından müdahale edilmiş ve halk tomayla püskürtülmüştür. Artvin’in hemen üstünde bulunan Cerattepe bölgesinde maden çıkarmak mümkün değildir. Ancak ne yazıkki Mehmet Cengiz’e ait Cengiz Holding, devleti arkasına alıp madeni çıkartmakta kararlı.

Doğa tahribatı kaçınılmaz olup orada çıkarılmak istenen altın ve bakır madeni bir şehrin yok oluşudur. “Artvin’in üstü altından daha değerlidir” diyen Artvin halkına adadığım belgeseldir. Yediden yetmişe neden maden çıkarılmaması gerektiğini anlatan bu belgesel üniversite bitirme tezimdir. Cerattepe mücadelesinde yer almaktan gurur duyuyorum.

Proje bana ait olup, yapımda emeği geçen ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim.”

Nisa İdil Varan

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top