Buradasınız
Ana Sayfa > Haberler > Siyanürlü bir çevre katliamı daha Manisa’da: OSB’deki 3 fabrika siyanür ve sülfür atıklarını sulama kanalına bıraktı, halk panikte

Siyanürlü bir çevre katliamı daha Manisa’da: OSB’deki 3 fabrika siyanür ve sülfür atıklarını sulama kanalına bıraktı, halk panikte

Manisa’nın Muradiye’deki OSB’de faaliyet gösteren 3 fabrika siyanür ve sülfür atıklarını bıraktı. Kanalın yakınında faaliyet gösteren fabrikadaki 8 işçi zehirlendi. Kanalın suyu ise olduğu gibi Gediz Nehri’ne bağlanıyor. Büyük bir çevre katliamı söz konusu olabilir!

Erzincan İliç‘teki altın madeninde siyanür borularının patlamasının ardından bir tedirgin eden haber de Manisa’dan ve sanayi tesislerinin yarattığı çevre felaketi ile geldi. DSİ’ye ait tarımsal sulama kanalına bazı fabrikaların siyanür ve sülfür boşaltıldığı iddiası ilçede korkuya neden olurken bazı fabrika işçileri hastaneye kaldırıldı.

Manisa ili Muradiye‘deki Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi’nde dün akşam saatlerinde üç fabrika siyanür ve sülfür atıklarını Karaali Köyü içinden geçen sulama kanalına bıraktı. Bırakılan zehirli gazlardan dolayı kanal yanında faaliyet yürüten fabrikalarda çalışan 8 işçinin zehirlendiği öğrenilirken, işçilerin Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi ve Şehir Hastanesi’ne sevk edildikleri bilgisi verildi.

Vegazete.net’ten Hülya Kılınç ve Tunay Aktaş’ın haberine göre; Muradiye Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi’nde 3 fabrika dün akşam saatlerinde Karaali Köyü’nün tarım arazisini sulayan kanala siyanür ve sülfür atıklarını bıraktı. Kanalın yakınında faaliyet gösteren fabrikadaki 8 işçinin zehirlendiği bilgisi verilirken, siyanür ve sülfürden dolayı tarım arazilerinin de zarar gördüğü ifade ediliyor.

AFAD incelemeleri sonucu kanalda zehirli atık değerlerinin yüksek çıktığı ve bölgenin sabahki zehirlenmelerden sonra boşaltıldığı belirtildi. 

8 İŞÇİ ZEHİRLENDİ, FABRİKADA ÜRETİM DURDU

İşçilerin zehirli gazdan zehirlenerek hastaneye kaldırıldığı Başoğlu Kablo ve Profil San. Tic. AŞ Fabrikasının Müdürü Bülent Ozan ise, sabah 05:30’da AFAD ekiplerinin yaptığı gaz ölçümlerinin yasal limitlerin üzerinde, hidrojen sülfür gazıyla karşılaşıldığını bilgisini verdi.

Zehirli gazdan sonra fabrikada çalışmanın durduğunu aktaran Ozan, “Fabrikamızdan 7 kişi etkilendi. Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi ve Şehir Hastanesi’ne sevk ettik. Yanımızdaki firmadan da 1 kişi zehirlendi o da hastaneye kaldırıldı. Dolayısıyla bütün gaz insanların çalıştığı fabrika bölgesine geliyor” dedi. 

“OVAYA ACIMIYORLARSA İNSANLARA ACISINLAR!”

Karaali Köyü’nde çiftçilik yapan Suat Kabak, akşam saatlerinde köyde ağır bir kokunun yaşandığını ve kanala zehirli atıkların bırakıldığını belirterek, “Akşam fabrikada 8 kişi zehirlendi, ovaya acımıyorlarsa insanlara acısınlar. Bağlarımızı sulamak zorundayız, bu su hem ürünleri kurutuyor hem de topraklarımızı zehirliyor. Yetkililerin ilgilenmesini istiyoruz” dedi.

Öte yandan İYİ Parti Manisa Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan da, ilçedeki Karaali mahallesinden geçen DSİ’ye ait tarımsal sulama kanalına 25 Haziran gecesi saat 03.00 sıralarında bazı fabrikaların siyanür ve sülfür boşalttığını iddia ederek, bölgedeki çiftçilerle birlikte kanalda incelemelerde bulundu.

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akın

SİSTEMATİK OLARAK KANALA SÜLFÜR VE SİYANÜR BOŞALTILDI

Kanalın önünde açıklama yapan İYİ Partili Akan, kanaldaki suyun siyah aktığını ve çevresine saçtığı koku yüzünden halkın olumsuz yönde etkilendiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Dün gece saat 03.00 sıralarında Demirköprü Barajı’ndan tarımsal sulama kanallarına su verildi. Ancak su siyah akmaya başladı. Şimdi de kanalın çevresinde kokudan durulmuyor.

Edindiğimiz bilgilere göre 3-4 fabrikadan sistematik olarak bu suya siyanür ve sülfür akıtılmış. Su kanalların çevresinde ayrıca fabrikalar var. Kanalın yakınındaki bir fabrikada 8 tane işçi bu zehirli atığın yaydığı kokudan etkilenerek saat 04.00’te Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’ne kaldırıldı.

Kanalın çevresindeki fabrikalarda ara verilen vardiyalar bu sabah tekrar vardiyaya başladı. Vardiyalar başladığında görüldü ki yine 2-3 işçi acile gitmek zorunda kaldı. Bu nedenle kanalın çevresi boşaltıldı. Şuanda bu bölgede insan sağlığını etkileyen bir etken var.”

KANALIN SUYU GEDİZ NEHRİ’NE BOŞALIYOR!

Siyanür ve sülfürün boşaltıldığını iddia ettiği sulama kanalının sadece insan sağlığını değil, çevreyi ve tarım arazilerinde olumsuz yönde etkileyeceğinin altını çizen Akan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu kanalda zehir akıyor. Yunusemre ilçesinde yaşanan bu olay sadece ilçemizi etkilemiyor. Daha kötüsü bu kanalın suyu olduğu gibi Gediz Nehri’ne bağlanıyor. Büyük bir çevre katliamı ile karşı karşıyayız. Gediz Nehri ile birlikte hem Manisa Havzası’ndaki hem İzmir Menemen Havzası’ndaki tarımı tehdit ediyor. Üretilen ürünleri direk etkiliyor. Bu kanalda zehir akıyor. İnsanları göz göre bugünün Türkiye’sinde zehirliyorlar. Bunun karşısında hiçbir kamu kurumları gerekli önlemleri almıyor.”

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Yaşanan çevre katliamıyla ilgili yetkilileri göreve davet eden Akan, “Öncelikle Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MASKİ ekiplerini göreve davet ediyorum. Burayı kontrol etmeye, örnek almaya ve gereğini yapmaya davet ediyorum. Manisa Valiliği ve ilgili kurumun müdürünü bu bölgeye davet ediyorum. Gelip bu bölgede incelemede bulunsunlar. O koltuklar gelip geçici. Bunlar hükümet olmakla devlet olmayı birbirinden ayıramıyorlar. Çevre katliamına müsaade ediyorlar. Çevre katliamına fabrikalar kimler ile işbirliği içerisindeler. Bunların hepsinin takipçi olacağız. Gereğinin yapılmasını istiyoruz.” dedi.

Akan açıklamasında son olarak, AFAD İl Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin kanalın çevresini tamamen boşalttığını ve inceleme başlattığını ifade ederek, “Eğer önlem alınmazsa konuyu gündemde tutmaya devam edeceğiz. Bu işte kimlerin parmağı var araştıracağız.” diye konuştu.

SUYU İÇEN HAYVANLAR ANINDA ÖLÜYOR

Demirköprü Barajı kapaklarının açılarak suyun akıtılmasını ve yağmurlu havaları fırsat bilen denetimsiz firmaların, bütün kirli atığı, zehiri suya akıttıklarını vurgulayan Akan, bu zehirli suyu içen hayvanların anında öldüğünü kaydederek,  “Suyun içinde hiçbir canlı yaşamıyor. AFAD buraya gelerek tüm alanı boşalttı. Burada şuan can riskimiz var, acillik olabilir bu havayı soluyanlar. Konunun takipçisiyiz. İYİ Parti olarak bunu Türkiye’nin gündemine taşıyacağız.”diye konuştu.

VALİLİK AÇIKLAMASINDA İŞÇİ ZEHİRLENMELERİ DOĞRULANDI

İYİ Parti’nin konuyu gündeme taşıması ve bölgedeki çiftçilerden gelen şikayetler doğrultusunda Manisa Valiliği yaşanan olayla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Manisa Valiliği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“limiz Yunusemre İlçesi Keçliköy OSB Mahallesi Manisa Organize Sanayi Bölgesinden 25.06.2022 tarihinde 03:30 saatlerinde 112 Acil Çağrı merkezine yapılan başvuruda; Manisa Organize Sanayi Bölgesinde bir fabrika çalışanlarının dinlenme arasında soluma yoluyla gazdan zehirlendiği bildirilmiştir.

Zehirlenmeye maruz kalan çalışanlara yapılan ilk müdahale ve sağlık kontrollerinde hayati tehlikeleri bulunmadığı anlaşılmıştır. İhbar sonrası İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından ilk müdahaleler yapılarak; olumsuzluğun Manisa Organize Sanayi Bölgesi 4. Kısımdaki sınırda bulunan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (D.S.İ.) T22 kanalında atıksu ile ilintili olduğu düşünülerek Manisa Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne bilgi verilerek haberdar edilmiştir.”

“ÇEVRE KANUNU’NA GÖRE İDARİ İŞLEM BAŞLATILACAKTIR”

“Manisa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından bilgilendirme sonrası; 25.06.2022 tarihinde hızlı bir şekilde sahada denetimler başlatılmıştır.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (D.S.İ.) T22 kanalına gelen atıksuyun Karaali Mahallesi’nden geçen ve yine D.S.İ.’ye ait sulama kanalından geldiği gözlemlenmiştir. 25.06.2022 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü birden fazla ekiple kirletme ihtimali olan gerçek/tüzel kişi veya kişilere ait işletmelerde denetim çalışmaları başlatmış olup, çalışmalar devam etmektedir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü teknik personeli tarafından; Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (D.S.İ.)  ait sulama kanallarından atıksu numuneleri alınmıştır. Alınan atıksu numuneleri ile “Eşleştirme Analizi” yapılarak kirletici kaynak ve kirleten tespiti amaçlanmaktadır.

Bununla birlikte  sahada, Manisa Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü ile Manisa Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü tarafından da çalışmalar yapılmaktadır.  Yapılan denetimler ve ‘Eşleştirme Analizi’ sonuçları doğrultusunda; çevreyi kasten kirleten ve insan sağlığını olumsuz etkileyerek 2872 Sayılı Çevre Kanunu’na aykırı davranan gerçek veya tüzel kişi veya işletmeler hakkında idari işlem başlatılacaktır.”


Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur.
https://ekolojibirligi.org

Bir cevap yazın

Top