Buradasınız
Ana Sayfa > Bileşen Etkinlikleri > Sinop Nükleer Güç Santralı Projesi’nin ÇED raporuna bilirkişi incelemesi

Sinop Nükleer Güç Santralı Projesi’nin ÇED raporuna bilirkişi incelemesi

Sinop İnceburun mevkiinde yapımı planlanan “Sinop Nükleer Güç Santralı Projesi” hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tesis edilen olumlu ÇED raporuna açılan davada mahkeme ÇED raporunu incelemesi için bilirkişi atadı.

Sinop ili İnceburun mevkiinde yapımı planlanan Sinop Nükleer Güç Santralı Projesi hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tesis edilen Çevresel Etki Değerlendirme Olumlu (ÇED) kararının “hukuksal ve bilimsel-teknik açıdan geçerli bir ÇED raporu olmadığı” gerekçesiyle açılan davada mahkeme, bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. 

Bir milletvekili, 59 bireysel katılımcı, Sinop ve Ayancık Belediye Başkanlığı, EMO, ŞPO, JMO, MMMO, TTB, KESK, Sinop Barosu, ÇYDD, Sinop ÇDD, Ayancık Çevre Koruma Derneği, Sinop Kent Hakları Derneği ve Sinop Nükleer Karşıtı Platform Derneği’nin açtığı davada Samsun 3. İdare Mahkemesi “bilirkişi incelemesi” yapılmasına karar verdi. 

Cumhuriyet’in haberine göre; Samsun 3. İdare Mahkemesi, bilirkişi incelemesi aşamasına gelen davada davacılara bilirkişi çalışması için bilirkişi yol giderleri ve masraflar olmak üzere 41 bin lira yatırması için bir hafta süre verdi. Dava, bilirkişiler için istenen ücretler yatırıldığı zaman keşif incelemesi için arazi incelemesiyle devam edecek.

Ekoloji Birliği
Ekoloji Birliği; yaşama yönelik artan tehditlere karşı, yurt genelinde faaliyet gösteren bir çok ekoloji örgütünün bir araya gelmesi ile 2018 yılında oluşmuştur. Amacı; birlik ve dayanışma temelinde ekoloji mücadelesini yükselterek, daha güçlü şekilde doğayı ve yaşamı savunmaktır.
https://ekolojibirligi.org

Bir yanıt yazın

Top